Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Ponedeljek,
22. 6. 2015,
17.42

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

nasveti Matic Tomšič

Ponedeljek, 22. 6. 2015, 17.42

7 let, 1 mesec

Kako lahko starejšemu osebnemu računalniku vdihnemo novo življenje

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Pripravili smo deset nasvetov, s katerimi lahko nekaj let staremu osebnemu računalniku, ki mu moči že malce pešajo, podaljšamo življenjsko dobo in izboljšamo odzivnost.

Nadgradite ga z diskom SSD Nakup diska SSD, ki v nasprotju s klasičnim diskom HDD nima premičnih delov, temveč temelji na pomnilniku flash, je zagotovo najboljša nadgradnja za starejši, a še vedno solidno zmogljiv osebni računalnik. Najbolje je, če ga uporabljate kot sistemski disk, na katerega naložite operacijski sistem na najpogosteje poganjane programe in igre, na disku HDD pa hranite podatke. Razlika v hitrosti glede na klasičen disk je namreč gromozanska. Okna se odpirajo, datoteke pa nalagajo bliskovito hitro. Diskom SSD so v zadnjem času za nameček konkretno padle cene. Model s 500 gigabajti prostora je namreč mogoče dobiti že za manj kot 200 evrov. Pred štirimi, petimi leti bi zanj odšteli več kot tisočaka. Ob morebitnem nakupu poglejte v smeri znamk Kingston, Samsung, Crucial, Intel in OCZ.

Kupite več pomnilnika RAM Druga nadgradnja strojne opreme, s katero lahko računalniku podaljšate življenjsko dobo, je povečanje kapacitete pomnilnika RAM, s čimer boste pridobili hitrejše izvajanje programov in boljšo odzivnost pri dostopanju do datotek. Pred nakupom preverite, če imate na matični plošči še kakšno prosto režo za dodajanje pomnilniških modulov. Poskrbite seveda tudi, da boste kupili pravo vrsto pomnilnika (DDR2 in DDR3 ne gresta skupaj). Redno uporabljajte orodja za čiščenje sistema Orodje, kot je CCleaner, lahko uporabite za sprotno praznjenje Koša, začasnih datotek, predpomnilnika sličic, vsebine odložišča, registra in preostalih digitalnih smeti, ki se nabirajo med uporabo računalnika in operacijskega sistema Windows ter upočasnjujejo njegovo delovanje.

Imate protivirusni program? Če ne, je zelo mogoče, da vaš sistem obremenjujejo zlonamerni programi. Namestite protivirusni program (nekaj predlogov za zanesljive brezplačne: BitDefender Free, 360 Total Security, Malwarebytes) in takoj opravite pregled celotnega sistema ter odstranite morebitne viruse. Pozneje ga ponovite vsaj enkrat na teden.

Oklestite seznam programov, ki začnejo delovati ob zagonu sistema Pogosto se ob zagonu sistema naložijo tudi programi, ki jih med delovno sejo ne boste uporabljali, a si kljub mirovanju prisvojijo del razpoložljive strojne moči. Če jih želite pognati ročno le takrat, ko jih dejansko potrebujete, lahko njihovo zaganjanje ob vklopu računalnika v Microsoft Windows izklopite z orodjem msconfig. V Windows 7 kliknite gumb Start, v iskalno polje napišite msconfig in poženite program, ki se pojavu na vrhu menija (msconfig.exe). Orodje lahko v Windows 8.1 poženete s hkratnim pritiskom tipk Windows in R, kar odpre okno Zagon (Run). V polje vtipkajte msconfig in pritisnite Enter.

Kliknite na zavihek Zagon (Startup) in odstranite kljukice pri programih, ki jih ob zagonu Windowsov ne potrebujete. Pritisnite Uporabi (Apply) in V redu (OK). Izklopite vizualne bombončke Grafične teme, kot je Aero v Windows 7, lahko požrejo precej sistemskih virov in upočasnijo delovanje računalnika. Izklopite jih lahko z orodjem za prilagoditev videza, do katerega dostopamo z desnim klikom na namizje in izbiro možnosti Prilagodi (Personalize). Nato preklopimo na zavihek Barva oken (Windows Color) in umaknemo kljukico ob Omogoči transparentnost (Enable transparency).

Defragmentirajte trdi disk Trdi disk bo z defragmentacijo drobce datotek ponovno razporedil v pravilne predalčke, kar pomeni, da bo v prihodnje do njih dostopal hitreje. Orodje za defragmentacijo najdemo, če v oknu Moj računalnik (My Computer) z desno tipko miške kliknemo na ikono diska oziroma particije, izberemo Lastnosti (Properties) in na zavihku Orodja (Tools) še Defragmentiraj zdaj … (Defragment Now …).

Pobrišite predpomnilnik spletnega brskalnika Če se vam zdi, da se spletne strani nalagajo počasi, morda že dolgo ni bil počiščen predpomnilnik brskalnika, v katerega se shranjujejo podatki o obiskanih spletnih mestih. Izpraznite ga lahko z orodjem za brisanje zgodovine neposredno v brskalniku (zelo podobno v Internet Explorerju, Chromu, Firefoxu in drugih) ali pa s programom, kot je zgoraj omenjeni CCleaner.

Na novo naložite operacijski sistem Ob sveži namestitvi operacijskega sistema se včasih zdi, da smo kupili povsem nov računalnik. Preden se odločite za ta skrajen, a morda nujno potreben ukrep, naredite varnostne kopije pomembnih podatkov in datotek. Za to uporabite fizične medije (USB-ključ, DVD, prenosen trdi disk) ali oblak (Google Drive, Dropbox). Priporočamo, da trdi disk ob ponovni namestitvi operacijskega sistema formatirate (popolnoma pobrišete).

Pogosto izklapljajte računalnik Ponovni zagon sistema zanj pomeni nov začetek. Z njim se namreč znebi programov, ki z delovanjem v ozadju s časom vse bolj in bolj obremenjujejo pomnilnik RAM. Ob ponovnem zagonu se praviloma namestijo tudi sveže posodobitve operacijskega sistema.

Ne spreglejte