Računalniško ustvarjeni algoritmi za nadzor učinkovitosti omrežnega prometa dosegajo bistveno večje omrežne prepustnosti ob bistveno manjših omrežnih zamudah kot algoritmi, ki jih oblikujejo ljudje.
Protokol TCP (Transmission Control Protocol) je eden od temeljnih računalniških protokolov, ki omogoča delovanje internetne povezljivosti, kot jo poznamo danes. Če bi predpostavili, da je TCP računalniški program, bi bil to najbolj uporabljan računalniški program na svetu, zatrjujejo na ameriški univerzi MIT (Massachusetts Institute of Technology).
Hitro se uči in še hitreje računa
Ena od glavnih nalog protokola TCP je preprečevanje omrežnih "zamaškov", kar dosega z uravnavanjem hitrosti, s katerimi računalniki posredujejo podatke. Računalniški strokovnjaki so v zadnjega dobrega četrt stoletja počasi, a zanesljivo razvijali pripadajoče algoritme, zdaj pa jim bodo raziskovalci laboratorija za računalništvo in umetno inteligenco ter centra za brezžična omrežja in mobilno računalništvo, oba delujeta pri univerzi MIT, predstavili resnega tekmeca – računalnik.
Remy je računalniški sistem, ki sam ustvarja algoritme za nadzor omrežnega prometa znotraj protokola. Sproti se uči, saj pri iskanju najboljše rešitve upošteva osnovne značilnosti sistema, ki jih določi sistemski skrbnik, in nato preveri veliko različnih možnosti. Nato se poglobi v tiste, ki se videti najprimernejše – to so tiste, ki bi z čim manjšimi spremembami v omrežnih razmerah povzročile največje spremembe omrežne učinkovitosti.
Remy prekaša 30 let programerskega znanja
Meritve dokazujejo, da je Remy pri opravljanju svojih nalog zelo dober – celo nekajkrat boljši od algoritmov, ki so jih ustvarili programerji. Hitrosti prenosa in posledično omrežno prepustnost je povečal tudi do dvakrat, ob tem pa je omrežnih zamud za dve tretjini manj. Gotovo je tako učinkovit tudi zato, ker zna oceniti mogoče kazalnike omrežnih težav, ki jih računalniški inženirji pri razvoju dosedanjih algoritmov niso upoštevali. Medtem ko trenutno uporabljeni algoritmi praviloma vsebujejo manj kot deset pravil oziroma pogojev, je Remy zmožen upoštevati več kot 150 različnih pravil.