Četrtek, 14. 6. 2018, 15.04
6 let, 7 mesecev
Čas, ko so nastajali bitcoin milijonarji: je bilo vse zlagano?
Znanstvenik in njegov doktorski študent sta v najnovejši raziskavi potrdila sume, da je lansko noro rast kriptovalut, med katero so bitcoin in druščina dosegali rekordne cene, najverjetneje povzročila manipulacija trga s kriptovaluto tether.
S tetherjem, eno od petnajstih kriptovalut, s katerimi se trguje najpogosteje, je nekdo bitcoin na veliko kupoval tik pred trenutki, ko so šle cene bitcoina v zadnjem letu najbolj navzgor, v raziskavi ugotavljata ameriški strokovnjak za finance z univerze v Teksasu John Griffin in njegov doktorski kandidat Amin Shams.
Tether je po zagotovilih njegovih ustanoviteljev tako imenovana stabilna kriptovaluta. Vsak tether naj bi namreč imel jamstvo v obliki enega ameriškega dolarja, zaradi česar je cena tetherja na odprtem trgu vselej okrog enega dolarja. Tetherjev je v obtoku trenutno nekaj več kot dve milijardi in pol.
S tega grafa je razvidno, da je cena tetherja z nekaj manjšimi odstopanji, ki pa znašajo največ nekaj centov, ves čas bolj ali manj stabilna (zelena črta). Rumena črta je cena tetherja v bitcoinih, modra pa tetherjeva tržna kapitalizacija - skupna vrednost vseh tetherjev v obtoku.
Dokazov, da je v ozadju res toliko denarja, sicer ni, saj je podjetje Tether Limited pred časom prekinilo sodelovanje z revizijsko hišo, še preden bi ta lahko potrdila navedbe o denarnih zalogah, s katerimi jamčijo za tether.
Ko so zapravljali tether, je šel bitcoin gor
Griffin in Shams sta v raziskavi poskusila ugotoviti, kako in kdaj se s tetherjem trguje na odprtem trgu in kdaj je volumen trgovanja največji. Odkrila sta zanimiv vzorec, ki se je vseskozi ponavljal ob večjih padcih cen kriptovalut.
Ko je bitcoin padel, je bilo nakupov kriptovalut, pri katerih se je kot plačilno sredstvo uporabljal tether, neprimerno več kot takrat, ko se na trgu niso dogajali večji pretresi. V obratni smeri, torej takrat, ko je bitcoin rasel, večjih premikov tetherja praktično ni bilo.
Tether je bil po prepričanju Griffina in Shamsa eden glavnih vzrokov za lansko astronomsko rast cen kriptovalut. Analizirala sta 87 največjih nakupov bitcoina s tetherjem med marcem 2017 in marcem 2018 ter ugotovila, da jim je vselej sledila rast cene bitcoina. Ocenila sta, da so verjetno samo ti nakupi tetherja lani organsko rast cene bitcoina pospešili za okrog 50 odstotkov.
Bitcoin je lani decembra dosegel rekordno ceno skoraj 20 tisoč ameriških dolarjev oziroma se približal 17 tisoč evrom. Eksploziji cen ob koncu leta 2017 je z izjemo nekaj manjših obdobij upanja sledil strm padec. Trenutno ga lahko kupimo za približno trikrat manjši znesek.
Manipulacija cene bitcoina s tetherjem bi seveda posredno lahko vplivala tudi na druge kriptovalute, saj smo v preteklosti že večkrat videli, da so njihove cene rasle in padale sočasno ter po približno enakem vzorcu kot cena bitcoina.
Raziskovalca sta v študiji zapisala, da takšno dogajanje na trgu ne more biti naključno. Pognala in analizirala sta deset tisoč različnih simulacij trgovanja s kriptovalutami v omenjenem obdobju, a se s ceno bitcoina niti v eni ni dogajalo kaj takega.
Kdo bi naredil kaj takšnega in zakaj?
V odgovor na to vprašanje bi marsikdo s prstom pokazal na Bitfinex, eno največjih in tudi najbolj kontroverznih svetovnih borz s kriptovalutami. Ob vsaki izdaji novih tetherjev se namreč skoraj vsi najprej pomaknejo na Bitfinex, od koder se z njimi trguje naprej.
To verjetno ni naključje, saj so Tether Limited, ki izdaja kriptovaluto tether, v resnici ustanovili Bitfinexovi ljudje, kar so razkrili tako imenovani rajski dokumenti o podjetjih v davčnih oazah (Tether Limited je registriran na Britanskih deviških otokih). Bitfinex je te navedbe sprva zavračal, a se kasneje vdal v usodo in priznal, da imata obe podjetji istega direktorja.
Kaj bi Bitfinex lahko pridobil z manipulacijo cene bitcoina, je seveda jasno. Rast cen kriptovalut, pa čeprav je morda dosežena umetno, spodbudi povpraševanje in s tem tudi aktivnost na trgu. Na Bitfinexu kot eni od največjih borz s kriptovalutami bi se začelo pospešeno trgovati, Bitfinex pa si od vsake transakcije kriptovalut vzame provizijo.
Čeprav je Bitfinex takoj po objavi raziskave zanikal kakršnokoli vpletenost v manipulacijo s ceno bitcoina z uporabo tetherja, sta Griffin in Shams prepričana, da njune ugotovitve tovrstno manipulacijo potrjujejo.
Še vedno sicer ni znano, ali sta Bitfinex in Tether Limited vpletena v uradno preiskavo. Ameriška komisija za trgovanje z blagovnimi terminskimi pogodbami (CFTC) jima je namreč že decembra lani pod nos pomolila sodna poziva za vpogled v delovanje in trgovanje obeh podjetij, a novih informacij o tem od takrat še ni, CTFC pa vsaj za zdaj zavrača vse prošnje za izjave in komentarje na to temo.
Preberite tudi:
6