Sreda, 5. 4. 2017, 5.00
7 let, 1 mesec
Revolucionarni slovenski volan navdušil Angleže, kmalu tudi mejnik v Le Mansu?
Slovenski inženir Marko Mlakar je v Angliji predstavil revolucionarni volan, ki ima kontrole za plin, sklopko, pretikanje prestav menjalnika in zavoro ter omogoča resno udejstvovanje invalidov v športnem in tudi dirkalnem avtomobilizmu. Novost je v Angliji preizkusil tudi večkrat zlati paraolimpijec David Weir. Bo slovenski volan kmalu poskrbel tudi za tehnološki mejnik na 24-urni dirki v Le Mansu?
Zasluga slovenskega inženirja Marka Mlakarja: invalidi lahko spet vozijo športne avtomobile
Žirovec, ki je pustil službo in se posvetil razvoju povsem novih sistemov
Že pred meseci smo pisali o Marku Mlakarju iz Žirov, ki v majhni sobi družinske hiše v Žireh razvija vrhunsko opremo za športne in dirkalne avtomobile telesno hendikepiranih ljudi. To so sistemi, ki omogočajo vožnjo takih avtomobilov tudi ljudem, ki so jim amputirali roke ali noge oziroma jih ne morejo normalno uporabljati.
Mlakar je pustil svojo službo razvijalca aplikacij in se povsem posvetil razvoju novih rešitev, kakršnih na tej ravni še ni. Povpraševanje pa je veliko, poudarja Mlakar. Veliko je invalidov, ki imajo radi športne avtomobile in ki bi radi tudi resneje dirkali. Nekateri so hendikepirani že od rojstva, veliko pa je tudi ranjenih vojakov in podobno.
Marko Mlakar razvija sisteme, kakršnih na svetu invalidi še ne morejo dobiti. Vsi nastajajo v majhni sobici, v katero si je postavil mizo za razvoj in testiranje elektronike, 3D-tiskalnik, manjši vrtalnik in še nekaj osnovnega orodja. Tu se odvija ves razvoj sistema nadgradnje. V svoji razvojni sobi šolani računalniški programer preživi tudi po 15 ali 16 ur na dan. Zadnjih 11 let je dopoldne kot vodja programerjev delal še v oglaševalski agenciji, nato je službo pustil in se osredotočil le še na svoj projekt.
Ade Adepitan je britanski TV-voditelj in košarkar na invalidskem vozičku. Revolucionarni volan: Prek njega poženejo avto, zavirajo, pretikajo prestave, stisnejo sklopko …
Mlakar sodeluje z angleško ekipo Team BRIT, ki je na dirkališču v Bedfordu predstavila njuno skupno rešitev. Sisteme elektronskega upravljanja s plinom, pretikanja prestav in pritiskanja na sklopko so uspeli nadgraditi z elektronskim sistemom zaviranja. Vsi ti sistemi so na volanskem obroču. Britanci so ob predstavitvi svoje rešitve izpostavili prav Mlakarja kot ključnega inženirja, ki je sprejel izziv in kot edini ponudil rešitev.
"Le Marko je rekel, da razvoj takega sistema ni nemogoč …"
"Veliko ljudi nam je reklo, da bo tehnologija, ki jo iščemo in si jo želimo, preveč zahtevna za razvoj. Toda Marko je sprejel izziv in z navdušenjem izdelal natanko tisto, kar smo iskali. Njegova rešitev nam bo omogočala dirkanja na zelo visoki ravni. Upam, da bo tudi širša avtomobilska industrija videla naše razvojne produkte. Ti bi lahko revolucionirali način, s katerim hendikepirani ljudje vozijo avtomobile," je povedal ustanovitelj ekipe Dave Player.
"Ko sem se prvič pogovarjal z Davom, sem začutil veliko navdušenje v njegovi ekipi. Z veseljem sem se jim pridružil, razvoj ročnih volanskih kontrol pa je postal moj najljubši projekt," pravi Žirovec.
Za razvoj prototipa je potreboval 500 delovnih ur
37-letni slovenski inženir je priznal, da je zadnji produkt najzahtevnejši projekt do zdaj. V preteklosti se je že dokazal z elektronsko predelavo delovanja klasičnega menjalnika zasnove H, s katerim se je tudi dokazal Britancem.
"Ko sem se prvič pogovarjal z Davom, sem začutil veliko navdušenje v njegovi ekipi. Z veseljem sem se jim pridružil, razvoj ročnih volanskih kontrol pa je postal moj najljubši projekt. Za izdelavo prototipa smo potrebovali okrog 500 delovnih ur. Čeprav je produkt sprva bil videti preprost, se je izkazal za bistveno bolj zahtevnega. Področje prestavljanja in sklopke smo hitro obvladali, veliko težje pa je bilo z zaviranjem. Zaradi varnosti smo morali dodati rezervno ročno zavoro. S pomočjo ekipnega inženirja Ala Lockeja smo povezali vse elemente," razlaga Mlakar.
Sistem zaviranja pozna nožno zavoro za vsa štiri kolesa. Voznik ima na voljo varnostno ročno zavoro za zadnji kolesi (poteg ročice nazaj), varnostno ročno zavoro za sprednji kolesi (potisk ročice naprej), tudi kontrola na volanu pa zavira vsa štiri kolesa.
David Weir, večkratni dobitnik zlate medalje na paraolimpijskih igrah in zmagovalec maratona v Londonu, v dirkalniku ekipe Team BRIT s slovenskim volanom.
Slovenski volan sta vrtela tudi slavna britanska športnika
Ob predstavitvi produkta je Player v Bedford povabil dva znana športnika. To sta bila David Weir, večkratni dobitnik zlate medalje na paraolimpijskih igrah in zmagovalec maratona v Londonu, in Adeja Adepitana, košarkarja na paraolimpijskih igrah in TV-voditelja. Oba uporabljata posebej prilagojene avtomobile, tokrat pa sta lahko sama vozila tudi dirkalnike ekipe Team BRIT z najnovejšo tehnologijo slovenskega izvora.
Kot nam je še povedal Mlakar, so bili na testu v Bedfordu prisotni tudi novinar za področje formule ena časnika The Sun in tehnični komisarji mednarodne avtomobilske zveze FIA. Ekipa Team BRIT se namreč želi s tem sistemom v nekaj letih z avtomobilom GT udeležiti slavne vztrajnostne 24-urne dirke v Le Mansu, za tak nastop pa bodo morali produkt ustrezno homologirati.