termometer

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Suzuki jimny se danes prikazuje v skoraj enaki obliki, v kakršni se je predstavil leta 1998. Velike tehnološke spremembe sodobnih avtomobilov v zadnjih dvajsetih letih so ga komaj oplazile in, kot kaže, zaradi tega ni prav ničesar izgubil. Za premagovanje ozkih in strmih gozdnih kolovozov ostaja najboljša izbira lovcev in gozdarjev.
Za predhodnika, ki se je pri nas imenoval samuraj, so bile značilne škatlaste in terensko povsem zadostne vodoravne in navpične linije. Jimny je prinesel svežo obliko, s katero se še danes lahko postavlja na mestnih parkiriščih. Večkratne prenove ga niso pretirano spreminjale, največ je pridobil s preoblikovanim sprednjim odbijačem, ki je omogočal večji vstopni kot.
Poleg oblike se je razlikoval od samuraja tudi z novim podvozjem. Listnate vzmeti po vzoru starega vojaškega džipa so zamenjale vijačne, ki zaradi trdote sicer niso izboljšale udobja med vožnjo, so pa popravile vozne lastnosti.
Jimny lahko pelje presenetljivo veliko prtljage, seveda zunaj kabine. Visoko
nameščen nosilec za kolesa ne zakriva svetlobnih enot, ki so nameščene v zadnjem
odbijaču.
Foto: Aleš Črnivec
Namesto prvotne ročice za preklop med 2WD, 4WD in 4WD-L so pri Suzukiju uporabili bolj preprosta in manj terenska stikala. Volanski obroč je rekorder po številu zavrtljajev lock to lock.
Foto: Gašper Pirman
Prtljažni volumen v jimnyju meri pri položenih naslonjalih zadaj le 324 litrov.
Foto: Gašper Pirman
Če sta velika, je zlasti voznik bolj utesnjen, prav vsak pa mora biti malo prilagodljiv. Zadaj lahko sedita samo otroka, je pa res, da jima ostane nekaj prostora za noge, ker dolgina spredaj ne moreta potisniti sedežev dovolj nazaj. Notranjost je serijsko ročno klimatizirana, odlagalna mesta pa poleg sovoznikovega predala vključujejo še dva utora za pijačo in ozka predala v vratih. Brez sistemov ABS in ESC danes več ne gre, sicer pa lahko vidite, da je seznam opreme v tabeli kratek.
Ker prtljažni prostor meri le 113 litrov, se tovor v jimnyju večinoma prevaža na položenih naslonjalih zadaj ali pa mora na streho. Glede namestitve rezervnega kolesa niso imeli oblikovalci nobene druge možnosti kot pritrditev na zadnja vrata, s čimer so tudi poskrbeli za pravi terenski videz. Še dobro, da pred dvajsetimi leti proizvajalci niso izumili pribora za popravilo pnevmatik!
Povezava motornega navora od menjalnika na kolesa je posebnost jimnyja, saj nima niti vmesnega diferenciala niti visko sklopke. Pogon je v osnovi usmerjen na zadnji kolesi, pri čemer se vrtenje prenaša tudi na sprednji diferencial z obema polosema, ne pa tudi na oba zgloba v sprednjih kolesih, ki se zato prosto vrtita brez pogona.
Pritisk na stikalo 4WD vakuumsko vzpostavi povezavo med sprednjima polosema in obema zgloboma, s čimer je vklopljen tudi sprednji pogon. Preklop med 2WD in 4WD se lahko opravi med vožnjo do hitrosti 100 kilometrov na uro, medtem ko je pred uporabo reduktorja (4WD-L) treba ustaviti vozilo.
Jimny na polno zadiha z majhnimi bencinskimi pljuči, ko iz urejenih cestnih površin
zapelje po kolovozih med drevesa. Takrat luči ne potrebuje, zato dnevnih sploh nima.
Foto: Aleš Črnivec
Jimny ni tako oglato oblikovan kot predhodnik samuraj, je pa ravno prav zaobljen, da izžareva popolno terensko poreklo.
Foto: Gašper Pirman
Prava terenska vozila prevažajo rezervno kolo nad zadnjim odbijačem. Gre za standardno kolo na litem platišču. Priporočamo uporabo varnostnih matic proti kraji.
Foto: Gašper Pirman
Jimny ni prav visoko dvignjen od tal (19 centimetrov), terensko bolj ugodno je kratko medosje in kota vstopanja in izstopanja na strminah.
Foto: Gašper Pirman
Vozilo, ki je višje kot širše, že v osnovi nima ugodnih pogojev za pretirano veseljačenje okoli ovinkov. Jimny ima že četrto leto standardno vgrajen sistem ESC, ki pa ni najnovejše generacije. Med prehitro odpeljanimi ovinki se razločno zasliši škrtajoče delovanje ABS na enem ali dveh kolesih po izbiri elektronike.
Vožnja po asfaltu je trda, zaradi kratkega medosja tudi vzdolžno poskočna. Do hitrosti 80 na uro je prav prijetna in zabavna, pri 90 na uro in 3.170 vrtljajih je splošno počutje še sprejemljivo. Tu je pravo mesto, da pohvalimo solidne, čeprav samo halogenske žaromete. Hitrost 130 na uro (skoraj 140 po števcu) smo preizkusili samo za kratek test. Hrup pri 4.580 vrtljajih po izračunu ni prijeten, občutki zaradi slabše smerne stabilnosti pa tudi ne.
S premerom obračalnega kroga pod desetimi metri se majhni jimny odlično znajde v mestu, kjer ga je zaradi kratkega razmerja v menjalniku mogoče voziti s peto prestavo. Neobičajno veliko število zavrtljajev volana (okoli 4,2 "lock to lock") omogoča lahkotno in spretno manevriranje. Dovolj velika stekla, višje sedenje in kratek pokrov motorja so pogoj za popoln nadzor nad vogali vozila, tako da ni težav zaradi odsotnosti parkirnih tipal. Voznik se mora zlasti pri izbiri 4WD izogibati speljevanju s povsem zasukanimi kolesi, pa tudi pri 2WD se včasih malo zatakne.
V primerjavi s terenskimi legendami in drugimi uveljavljenimi terenskimi vozili lahko jimny uveljavlja nekatere svoje prednosti. 85 konjev zadošča, da dobro tono "lahko" vozilo na strminah ne opeša, le pri speljevanju mu zmanjka bencinskega navora, na kar lahko z neprijetnim vonjem opozori sklopka.
Zato pa je zmagovalec na ozkih gozdnih vlakah, skozi katere se s 160 centimetri širine zlahka prerine. 19-centimetrska oddaljenost od tal zahteva malo previdnosti, zaradi kratkega medosja pa lažje premaguje valovite prepreke. Kratka previsa mu določata ugodna kota vstopanja in izstopanja na strmem terenu. Tudi tu je primerno mesto za mnenje o lučeh, in sicer dnevnih. Jimny jih nima, saj so na gozdnih vlakah res nepotrebne.
Pomembna sprememba, brez katere jimnyja ne bi bilo v prodajnih salonih, je doletela bencinski motor. Kmalu po letu 1998 so delovno prostornino povečali s 1.298 na 1.328, pridobili pet "konjev", zmanjšali porabo goriva in po zadnjih okoljskih predpisih tudi jimny ustreza normativom Euro 6.
Z rezervoarjem za gorivo, ki so ga zmanjšali s 45 na 40 litrov, smo z enim polnjenjem prevozili 464 kilometrov in natočili 36 litrov in pol. Pri dveh točenjih, ne da bi se posebej trudili z varčno vožnjo, smo namerili porabo 7,7 in 7,9. To sicer ni prav malo, vendar rezultat ne odstopa veliko od tovarniškega podatka za kombinirano porabo, ki znaša 7,1 litra na sto kilometrov.
Jimny je zaradi svojih vrhunskih terenskih lastnosti priljubljeno vozilo lovcev in
gozdarjev.
Foto: Aleš Črnivec
Foto: Gašper Pirman
Foto: Gašper Pirman
Če verjamemo pisnim in fotonovicam, ki počasi kapljajo, naj bi bil novi jimny bolj robato oblikovan in spet bolj podoben samuraju. Z oglato oblikovanimi izrezi pod blatniki spominja na trenutne Jeepove modele. Vesti tudi trdijo, da bo imel novi jimny reduktor, zato lahko pričakujemo, da bo majhni suzuki ohranil vrhunske terenske zmogljivosti, po katerih so slovele vse dosedanje generacije.
Komentarji
Pridružite se razpravi!
Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.
Ali želite prijaviti neprimeren komentar moderatorju?
Uspešno ste prijavili komentar.
Komentar je že prijavljen.