Četrtek, 3. 12. 2015, 20.13
8 let, 7 mesecev
Ford transit courier 1.6 TDCi – delo lahko postane navdih …
Ekspres dostava brez strahu pred zavoji
Lahki dostavniki so se predvsem zaradi praktičnosti in prostornosti začeli v svojih potniških različicah vse bolj uveljavljati tudi kot družinski avtomobili, ki se danes v resnici vse bolj suvereno kosajo tudi z enoprostorci.
Ta izrazita družinska preobrazba tega segmenta gospodarskih vozil pa je udobnejše, varnejše in predvsem vozniško prepričljivejše izdelke prinesla tudi podjetnikom, mojstrom, kurirjem, skratka vsem, ki tovrstne avtomobile še vedno uporabljajo zgolj kot dostavnike.
Predvsem vozne lastnosti z zelo zanesljivo lego na cesti tega malega Fordovega dostavnika postavljajo pred tekmece. Da, pelje se odlično, prazen ali poln. Vozne lastnosti smo sicer poudarili tudi v njegovi potniški različici, saj nas je že takrat kljub višjemu težišču zaradi višine karoserije prijetno presenetila njegova sposobnost lepljena na cesto. Pelje se čisto avtomobilsko, brez klasičnih dostavniških muh, kar velja predvsem za blaženje. Njegovim voznim lastnostim boste hvaležni tudi na daljših delovnih etapah. Je avto za vse ceste, ki voznika ne utruja. Dostavniški dirkači hitrih pošt bodo v njem uživali, še posebej tam, kjer cesta postane zavita, vozniško barvita.
Precej dobro je ta transit courier založen še z varnostnim sistemi za varno vožnjo. Poleg elektronskega nadzora stabilnosti (ESC) in pomoči pri zaviranju v sili (EBA) ter elektronske porazdelitve zavorne sile (EBD) zna s sistemom nadzora priklopnika stabilizirati tudi prikolico, za povrhu pa premore še sistem proti prevračanju vozila.
Kompaktne dimenzije, a velik nahrbtnik
S svojo arhitekturo karoserij je transit courier čisto pravi dostavnik. Tam zadaj je za 2,3 kubičnega metra prostora, pri Fordu trdijo, da po prostornosti v primerjavi z neposrednimi tekmeci ponuja 10 odstotkov več tovorne prostornine. Mersko je tvorni prostor prilagojen evropaleti. Sidrišč za tovor je dovolj in notranjost je dobro zaščitena z robustno umetno maso.
Z vidika uporabnosti se ne bi branili dodatnih drsnih vrat na levi strani, res pa je, da je prav, če bo tak avtomobil služil kot mobilna delavnica, da leva stena ostane cela in je temelj za predale in delovni pult. Sicer pa nad dostopnostjo za natovarjanje in raztovarjanje avtomobila nimamo pripomb.
Priročna je tudi loputa v spodnjem desnem kotu pregrade s potniško kabino. Ta skupaj z zložljivim sovoznikovim sedež ponuja možnost prevoza do 2,59 metra dolgih tovorov. Ta rešitev precej podaljša dolžinske zmogljivosti tovornega prostora, ki sicer meri 1,62 metra.
Dovolj navora, poraba bi lahko bila nekoliko manjša
1,6-litrski dizel iz serije duratorq s pomočjo turbine zmore ponuditi 215 njutonmetrov največjega navora. Stroj je dovolj prožen in prestavna razmerja petstopenjskega ter gladko delujočega ročnega menjalnika so dobro izračunana.
Kljub temu pa smo pričakovali nekoliko manjšo porabo. Testno povprečje smo sklenili pri 6,5 litra na 100 kilometrov. V umirjenem delu testnega kroga se je poraba spustila na pet litrov, kar pa je še vedno za cel liter več, kot obljubljajo laboratorijske tovarniške meritve.
O pravi varčnosti bi lahko začeli govoriti, če bi bilo povprečje vsaj za pol litra manjše. Morda bi predvsem zaradi avtoceste menjalnik potreboval še šesto prestavo.
1.350 dodatnih evro za več udobja in varnosti
K opremi trend je bilo v testnem vozilu priloženih še za 1.350 evrov doplačil s seznama dodatne opreme. V tej postavki bi racionalni podjetnik lahko mirno prečrtal kovinsko barvo in prihranil 380 evrov.
Parkirna tipala spredaj in zadaj, samodejna klimatska naprava in ne nazadnje tudi multimedijski sistem SYNC s samodejnim klicem v sili pa so naložba v varnost in udobje, ki je v službenem vozilu vsekakor dobrodošla.