Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gregor Pavšič

Nedelja,
20. 12. 2015,
6.31

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Citroen Družinski Avtomoto

Nedelja, 20. 12. 2015, 6.31

7 let, 1 mesec

Citroën C4 cactus e-HDi 92

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Cactus hoče biti drugačen in oblikovno prečiščen ljudski avtomobil prihodnosti. Z majhno maso ima dobro genetsko zasnovo, nižje lastniške stroške, svoj šarm pa lahko ponudi za ugodno ceno.

Za avtomobilsko drugačnost je potreben inženirski in trženjski pogum

Danes pošteno pozdravljamo vsak avtomobil, ki kliče po drugačnosti, novi usmeritvi in vozilu daje druge poudarke. Zavedamo se, da je za tak korak potreben znaten inženirski in trženjski pogum.

Cactusa, posrečeno in nenavadno različico citroëna C4, smo že temeljito spoznali tako med svetovno premiero v Parizu kakor med prvimi odpeljanimi kilometri v Amsterdamu. Ko je simpatični avtomobil prišel v naše roke tudi za daljše testno obdobje, smo morali v praksi preskusiti trditve Citroënovih veljakov in svoje prvotne pomisleke.

Kdor hoče spremeniti avtomobilsko prihodnost, mora najprej pritegniti pozornost ljudi

Citroën je v preteklosti že znal zasnovati avtomobilske oblikovalske in uporabniške ikone. Le spomnite se modelov, kot so bili DS, spaček, diana ali pa avanturistični kombi HY, ki še danes navdušujejo tudi po slovenskih cestah.

Avtomobilsko preroštvo je kakopak vedno nehvaležno, saj se razmere v družbi in avtomobilski industriji spreminjajo s svetlobno hitrostjo. Cactus vsekakor je dober temelj, na katerem bi Citroën lahko gradil avtomobile svoje prihodnosti.

Ne sicer privlačnih, prestižnih in šik vozil iz vse pomembnejšega programa DS (ta se bo bržkone ločil in postal samostojna znamka), temveč avtomobile za ljudske množice. Torej avtomobile, ki bodo vsakdanje uporabni, arhitekturno čisti, varni in še vedno tudi dovolj poceni.

Že dolgo se po slovenskih cestah nismo vozili z avtomobilom, ki bi pritegnil toliko pogledov mimoidočih. Skoraj vsak je poškilil za njim, neznanci so nas tudi spraševali, kakšen avtomobil je zdaj tale cactus. To je dokaz, da so pri Citroënu z nenavadno in svežo zunanjostjo, ki je oblikovalska nadgradnja klasičnih crossoverjev na čelu s sestrskim peugeotom 2008, pritegnili pozornost. In kdor hoče spremeniti avtomobilski svet, mora najprej storiti prav to.

Zračni žepi varujejo pred manjšimi trki, kako bodo odporni na odrgnine in sončne žarke?

Največja cactusova posebnost so v karoserijo vstavljeni zaščitni elementi iz termoplastičnega poliuretana na bokih, zadku in pod žarometi. Tako imenovani "air bumbs" dajejo vozilu poseben značaj in varujejo karoserijo pred poškodbami pri manjših trkih.

Niso nas še prepričali, kako bodo zračni žepi odporni na manjše odrgnine, saj so te najpogostejše prav na robovih karoserije. V praksi jih seveda nismo preskusili, zato bo čas pokazal, kako dobro varujejo vozilo pred neprevidnostjo na parkiriščih in kako dobro je plastika odporna na vpliv sončnih žarkov. Bo barva, Citroën ponuja štiri različne, naknadno zbledela?

Barviti zračni žepi so sicer le osnovni element posrečeno oblikovane zunanjosti cactusa, kjer so se francoski oblikovalci namensko izogibali ostrejšim linijam in so hoteli pri avtomobilu poudariti vtis celovitosti in lebdenja. Avtomobil je zato v današnjem avtomobilskem svetu zagotovo postal pravi unikat.

Tablični vmesnik že poznamo, dodano vrednost bodo prinesli slovenski meniji

Osrednja rdeča nit notranjosti cactusa je prečiščenost in minimalizem. Iz avtomobila so odstranili večino nepotrebnih gumbov, uporabili retro obliko kljuk v vratih, na sredinsko konzolo namestili sicer že znani zaslon na dotik za voznikovo komunikacijo z avtomobilom.

Ta daje vtis, da je na sredinski konzoli nameščen klasični tablični računalnik. To je vsekakor v skladu s prebojem pametnih telefonov in tablic v avtomobilsko notranjost, ki jo postavitev in videz v cactusu le še poudarjata.

Tehnično je večpredstavnostni vmesnik sicer znan že iz drugih koncernskih modelov – sistemsko je nekoliko zapleten, predvsem pa je zaslon prepočasi odziven. Vseeno pa se zdi sistem bolj preprost kot v C4 picassi in peugeotu 308, evropskem avtomobilu leta. Pravo dodano vrednost bo vmesnik dobil s slovenskimi meniji, ki se jih bodo zagotovo še posebej razveselili starejši.

Kritiko si zasluži kakovost slike vzvratne kamere, ki ponoči vozniku prikazuje le pikčast temačen zaslon. Tekmeci nalogo opravijo veliko bolje.

Klop za zaljubljence naj velja na varnem parkirišču

Cactus je dolg 4,16 metra, s klasičnim citroënom C4 si deli medosno razdaljo in višino. V notranjosti ponuja več prostora za potnike, kar je zasluga sovoznikove varnostne blazine v stropu vozila, v avtomobil se zaradi višje postavitve tudi lažje vstopa. Če bodo na sovoznikovem sedežu sedeli košarkarji, se bodo lahko z glavo tudi udarili v strop.

Hvalimo zamisel, da je mogoče sprednje sedeže združiti v veliko zofo in se s tem spomniti na avtomobile preteklosti. No, nikakor ne nagovarjamo k stiskanju med vožnjo, temveč k zasebnim romantičnim trenutkom na varnem parkirišču. Koncept klopi za zaljubljence so nekoč uspešno razvili v ZDA s takrat priljubljenimi kinematografi "drive-in".

Zadnja klop ni delno deljiva, saj jo je mogoče podreti le v celoti. Zanimiva je tudi zaščita panoramske strehe, saj sončni žarki kljub odsotnosti roloja ne segrevajo notranjosti vozila. Potniki bodo bržkone rolo vsaj zaradi sence tudi pogrešali.

Samodejni menjalnik na gumb je odlična zamisel in prostorska rešitev

Med najbolj posrečene rešitve cactusa spada ureditev samodejnega robotiziranega menjalnika. A pri tem seveda ne mislimo na njegovo delovanje, ki je pregovorno počasno in utrujajoče tako za voznika kot potnike, temveč na zasnovo gumbov za pretikanje med prestavami.

Menjalnik nima več klasične prestavne ročice, saj način vožnje (naprej, vzvratno, nevtralno) izberemo s pritiskom na gumb. Take rešitve, ki privarčujejo precej prostora in so simpatične, bi si želeli tudi pri drugih vozilih s samodejnim menjalnikom.

Toda če so Citroënovi oblikovalci in inženirji z novo "gumbno" zasnovo menjalnika pridobili veliko prostora, so ga v istem trenutku zapravili z veliko, lahko bi ji rekli kar "letalsko" obliko ročice ročne zavore. Naravi avtomobila, ki sploh v kombinaciji z omenjenim samodejnim menjalnikom nagovarja zelo umirjene in urbane voznike, bi bolj pristajal gumb za elektronsko ročno zavoro. Ta bi sprostil prostor za nove odlagalne površine, še posebej za držala za pijačo.

Vsak zakaj pa ima tudi pri cactusu tudi svoj zato …

Toda omenjeni pomisleki glede cactusa so posledica zavestne odločitve francoskih inženirjev, da poskušajo pri avtomobilu varčevati in tudi znižati stroške lastništva. Elektronska ročna zavora bi ceni zagotovo dodala veliko evrov, Francozi so varčevali tudi pri zadnjih steklih, ki jih ni mogoče odpreti na klasični vertikalni način. Podobno kot pri malčkih jih je mogoče le pripreti.

Že na naši prvi vožnji na Nizozemskem smo se spraševali, kje so meje tovrstnega varčevanja.

Treba je sicer poudariti, da je Citroën varčeval na račun eletronike in kančka udobja, nikakor pa ne na račun splošne varnosti za potnike.

K cenovno ugodni sliki avtomobila, s katero bi lahko podčrtali vizionarsko poslanstvo vozila za širše množice, pripomore tudi 1,6-litrski dizelski motor e-HDi. Na našem testiranju se je poraba zlahka gibala okrog petih litrov goriva na sto prevoženih kilometrov.

Kdor hoče ljudskega cactusa, ga bo tudi dobil

Ker je bil testni C4 cactus opremljen s samodejnim menjalnikom in je bil dobro opremljen, je njegova cena narasla na več kot 22 tisoč evrov.

To je seveda veliko, a cactusa je mogoče dobiti tudi za precej manj denarja. Kdor hoče ljudskega cactusa, ga bo tako s stališča motorizacije kot opreme tudi dobil.

V omenjeni ceni je torej še veliko rezerve: smiselna bi bila odločitev za vozniško prijaznejši ročni menjalnik in bencinski trivaljnik. S tem smo bili zadovoljni že na prvi vožnji, saj je motor zagotavljal dobro odzivnost, uživanje na cesti in tudi zmerno porabo okrog šestih litrov goriva na sto prevoženih kilometrov.

Osnovne cene za cactusa se namreč začnejo okrog 14 tisoč evrov, to pa je že območje nizkocenovnih limuzin, kot so škoda rapid, seat toledo in tudi koncernski C-elysee. Cactus v primerjavi s temi vozili ponuja bistveno več šarma.

Manjša masa za vozniško zadovoljstvo

In za konec še dojemanje citroëna C4 cactus na cesti. Napredna arhitekturna zasnova in varčevanje pri materialih sta maso vozila spustila na le dobro tono. Cactus je kljub višjemu težišču zato ostal vozniško zabaven avtomobil, saj so njegove vozne lastnosti zanesljivo dobre, vozilo pa istočasno ohranja Citroënovo pregovorno udobje.

Bo genetska zasnova cactusa dobila pravo priložnost?

Cactus kljub temu, da z unikatno zunanjostjo in raznovrstnim oblikovalskim kolažem kreše mnenja odobravanja, prav s kombinacijo naprednosti, drznosti in nižjimi stroški riše ljudski avtomobil prihodnosti. Čas bo pokazal, ali bomo čez desetletja o genetski zasnovi cactusa govorili kot o začetnici novih trendov pri Citroënu ali celo širše v avtomobilski industriji. Če bo le dobil pravo priložnost ljudi in koncernske politike.

Ne spreglejte