Sobota, 30. 9. 2017, 4.00
7 let, 2 meseca
Po Ljubljani s starim VW golfom "dvojko", ki so ga študenti peljali v Mongolijo in nazaj #video
Kakšen je 29 let star volkswagen golf, s katerim so se trije slovenski študenti peljali v Mongolijo in nazaj ter uspešno prestali 30 tisoč kilometrov dolgo cestno avanturo? Res je, da stežka vžge in je eden najglasnejših v Ljubljani, toda avto z vzdevkom Majstr se ne da.
Video: Krog po Ljubljani in pripoved študentov s 30 tisoč kilometrov dolge avanture
Avtomobil je po dolgi poti v Ljubljani dobil nekaj dni počitka. Stari golf kaže rane dolge avanture, a še vedno nabira kilometre
Pred tedni smo že pisali o treh slovenskih študentih, ki so se s starim volkswagen golfom druge generacije odpravili do Mongolije in nazaj. Bili so del tako imenovanega Mongol relija, ki je udeležence vodil od Londona do ruskega mesta Ulan Ude. Slovenci so se uspešno vrnili v Ljubljano, tam pa smo njihovega golfa našli na parkirišču pred študentskim domom v središču Ljubljane.
"Za nami je okrog 30 tisoč prevoženih kilometrov. Natančnega števila sploh ne vemo, ker se nam je med potjo pokvaril merilnik. Na poti smo bili 75 dni, od tega smo si v Kazahstanu privoščili teden dni odmora, sicer pa smo bili ves čas na cesti. Začeli smo zgodaj zjutraj in vožnjo največkrat končali šele v poznih večernih urah," nam je izza volana golfa "dvojke" povedal voznik Andraž Tršan.
Foto: Takšen je študentski golf po vrnitvi v Ljubljano
Na sprednjem delu še vedno lobanja z rogovi
Notranjost golfa si je delil z Anito Volčanjšek in Alenom Grželjem. Avto so pred potjo za 300 evrov kupili v Trbovljah. Čeprav motor precej težko vžge, je vso dolgo pot do Mongolije in nazaj zdržal brez težav. Z izpušnega sistema jim je padla objemka, zato je motor danes izjemno glasen. Tam daleč na Vzhodu se niso odločili za popravilo, saj so na ta način s ceste lažje odganjali najrazličnejše živali.
Po vrnitvi v Ljubljano ima na sprednjem delu še vedno tako imenovanega Štefa, okostje z rogovi (lobanja je iz Kazahstana, rogovi pa iz Mongolije). Na karoseriji je izpisana slovenska himna (tudi v angleškem jeziku), pa tudi številni podpisi domačinov z dolge poti.
Na poti predvsem veliko gostoljubja in dokaj malo težav
V veliki večini držav so trije slovenski študenti naleteli predvsem na prijazne in gostoljubne domačine. Blizu meje s Kazahstanom jim je kmet dal svoj bencin, da jim je uspelo priti do naslednje črpalke. Na vsej poti so prebili le dve gumi. Pogosto so se morali na cesti odločiti, ali zapeljati prek velikega kamna ali sosednje luknje. Le trikrat so si privoščili spanje v hostlu in enkrat v jurti, sicer pa so spali v šotoru ali celo v spalnih vrečah pod nebom.
Stari golf seveda kaže rane dolge cestne avanture proti Vzhodu, toda še vedno uspešno požira kilometer za kilometrom. Študenti ga bodo prodali, izlet v Mongolijo pa zanje vsekakor ni bil zadnji cestni potep.
Okvirna trasa, ki so jo v 75 dneh mladi Slovenci prevozili s svojim volkswagen golfom.
Stari sodček namesto "truge" na strehi za najbolj nujno prtljago.
"Po vsem tistem, kar sem videl na naši poti, me luknje na cesti v Ljubljani nič več ne motijo," pravi Andraž Tršan, Notranjost golfa si je delil z Anito Volčanjšek in Alenom Grželjem. Avto so pred potjo za 300 evrov kupili v Trbovljah.
Napisi na avtomobilu, ki bodo ostali spomin na 75-dnevno odisejado treh mladih Slovencev.
Na poti skozi puščavo proti Kaspijskemu jezeru.
Na cilju v ruskem mestu Ulan Ude.
1