Ponedeljek, 15. 7. 2013, 15.36
8 let, 7 mesecev
MAN objavil priročnik za tehnično reševanje
Ko med življenjem in smrtjo odločajo sekunde …
Tehnično reševanje ob prometni nesreči tovornjaka ali avtobusa je za gasilsko reševalno ekipo, ki se mora prek pasti zverižene pločevine prebiti do poškodovanega voznika ali ukleščenih potnikov, zaradi velikih dimenzij in še močnejše strukture tovrstnih vozil bistveno bolj zahtevno opravilo kot reševanje iz razbitin osebnih vozil.
Za povrhu so tovrstne nesreče kot po pravilu zelo težke v smislu poškodb in ogroženosti poškodovanih oseb.
Takrat o usodi poškodovanega nemalokrat odločajo tudi sekunde. Reševalna ekipa mora delati hitro, natančno in hkrati poskrbeti tako za svojo kot tudi ponesrečenčevo varnost, da ne nastanejo dodatne poškodbe. Gasilci so za tovrstne naloge seveda odlično usposobljeni, o čemer smo se pred časom prepričali tudi med snemanjem naše reportaže v Gasilski brigadi Ljubljana.
Gasilci bodo lažje našli točke prereza, plinske in električne vodnike, položaj akumulatorja, rezervoarja …
Vendar pa je vsaka nesreča drugačna, zato ob razbitinah vedno ostaja veliko odprtih vprašanj. Kako doseči poškodovane ljudi, ko se vrata zagozdijo? Kje so najprimernejša mesta za dostop do hidravlične reševalne opreme? Kako deluje prilagoditev sedeža? Kje prerezati kabino? Kako odklopiti plinski rezervoar? Kje varno prekiniti tok? Kako stabilizirati 40-tonski vlačilec ali pa 30-tonski avtobus?
Gasilske enote za tehnično reševanje bodo lahko zdaj številne odgovore poiskale v najnovejšem MAN-ovem reševalnem priročniku, izdelanem posebej za tovorna vozila MAN ter avtobuse MAN in Neoplan.
Ta po sistemu korak za korakom pojasnjuje tehnične postopke pri reševanju ukleščenih oseb. V njem so na primer posebej označena mesta za razrez karoserijskih struktur, pa mesta za dvigovanje in razpiranje razbitin.
Jasno so razdelani tudi tlorisi potniškega prostora mestnih, relacijskih in turističnih avtobusov s posebej navedenimi ključnimi točkami – hidravlično, električno in plinsko napeljavo, položajem akumulatorjev … Priročnik pa je primeren tudi kot gradivo za dodatno usposabljanje gasilcev.
Pri njegovi pripravi je sodelovala tudi ekipa strokovnjakov za reševanje iz podjetja Weber Rescue Team, ki izdeluje orodje za tehnično reševanje.