Sreda, 5. 4. 2017, 13.01
7 let, 3 mesece
Domača predstavitev nove generacije velikega dostavnika
Volkswagen crafter – na slovenski trg prihaja z velikimi načrti
Novi crafter namerava slovenske kupce prepričati s široko prilagodljivostjo, uporabnostjo, gospodarnostjo, voznimi lastnostmi, asistenčnimi sistemi, podaljšanimi servisnimi intervali, štiriletnim jamstvom … Z novo generacijo smo se zapeljali do Vranskega in ga preizkusili na drseči podlagi poligona varne vožnje. Občutki? Kot v osebnem avtomobilu.
Poudarki:
S povsem na novo zasnovanim crafterjem želijo pri Volkswagnu občutno povečati prodajo, ki je v lanskem letu pri nas znašala 193 vozil, letošnja pa naj bi se povzpela na 360 vozil.
Novi furgon je bolj prilagodljiv različnim željam kupcev, bolj gospodaren, prijaznejši do voznika in opremljen z asistenčnimi sistemi, mnogi med njimi predstavljajo novosti med gospodarskimi vozili.
Furgon se predstavlja s tremi dolžinami, tremi višinami in štirimi dvolitrskimi motorji (75, 90, 103 in 130 kW). Potniška različica bo prišla na trg šele v drugi polovici leta 2018.
Novi crafter je v osnovi opremljen s pogonom na sprednji kolesi, s čimer so zmanjšali nakladalno višino in povečali prostornino tovornega prostora. Zaradi različnih potreb uporabnikov ostajata na voljo tako pogon zadnjih koles kakor tudi štirikolesni pogon 4motion, ki omogoča bolj zanesljivo vleko priklopnih vozil.
Serijsko so vgrajeni ročni šeststopenjski menjalniki, na izbiro pa so tudi (prvič v razredu) osemstopenjski samodejni menjalniki.
Prva vožnja: Volkswagen crafter – je to najboljši veliki dostavnik ta hip? #foto #video
Za vleko priklopnika je primernejši zadnji pogon, še bolj pa 4motion. Crafter lahko priključi prikolico z največjo dovoljeno maso štirih ton.
Dolžine, volumni
Dolžina crafterja je lahko 5.986, 6.836 ali 7.391 milimetrov, višina pa 2.355, 2.590 ali 2. 798 milimetrov. Temu primerno tudi tovorni volumen naraste od 9,3 (L3H2) vse do 18,4 kubičnega metra (L5H4). Tako velja za sprednji pogon, za preostala dva pa od 0,6 do 0,9 kubičnega metra manj zaradi kardanske gredi. Te dimenzije so že pri osnovni velikosti furgona dovolj za namestitev štirih evropalet (800 x 1.200 mm), šest pa jih lahko pospravijo daljše karoserije.
Višina zadnjih vrat je 184 centimetrov, bočnih 182 centimetrov, notranja višina tovornega prostora pa vsaj 196 centimetrov. 131 centimetrov široka bočna drsna vrata omogočajo nalaganje evropalete "na počez".
Pogonske možnosti
Šibkejša motorja poganjata samo en par koles, 75-kilovatni sprednji, 90-kilovatni pa zadnji dve (oba s 300 Nm navora). Močnejša dva (103 kW in 340 Nm ter 130 kW in 410 Nm) vključujeta obe možnosti in pogon 4motion, pri čemer je pri sprednjem pogonu motor nameščen prečno, sicer pa vzdolžno.
Namesto serijskega šeststopenjskega ročnega menjalnika Volkswagen prvi v razredu ponuja osemstopenjsko avtomatiko, in to za vse tri vrste pogona.
Prejšnjo generacijo crafterja je poganjal 2,5-litrski dizel, za novinca pa so pripravili dvolitrski TDI s 75, 90, 103 in 130 kilovati (zadnji je z dvema turbinama).
RAZLIČICA (podatki veljajo za tovornega crafterja) | MOTOR | MENJALNIK | NAJVEČJA HITROST | PORABA in IZPUSTI |
---|---|---|---|---|
2,0 TDI 75 | turbodizelski 1.968 cm3, 75 kW, 300 Nm | ročni (6) | 141 km/h | ni podatka |
2,0 TDI 103 | turbodizelski 1.968 cm3, 103 kW, 340 Nm | ročni (6) ali samodejni (8) | 158 km/h ali 155 km/h | 7,4 l/100 km, 193 g/km CO2 |
2,0 TDI 130 | turbodizelski 1.968 cm3, 130 kW, 410 Nm | ročni (6) ali samodejni (8) | 165 km/h (velja za oba menjalnika) | 7,5 l/100 km, 196 g/km CO2 |
Do manjše porabe goriva z izboljšanjem aerodinamike
Koeficient zračnega upora 0,33 je za več kot dva metra široko in še višje vozilo zelo ugoden. Med preostalimi ukrepi so k temu pripomogli opcijski aerodinamični paket z ustrezno obdelavo podvozja in variabilno odprtino maske hladilnika. Volkswagen navaja, da tovrstne izboljšave zmanjšajo porabo goriva do enega litra na sto kilometrov, kar lahko prinese znatne prihranke na letni ravni.
Koeficient zračnega upora 0,33 je za več kot dva metra široko in še višje vozilo zelo ugoden.
Asistenčni sistemi iz osebnih avtomobilov
Kot smo že zapisali med prvo vožnjo, se novi crafter ponaša z množico asistenčnih sistemov, serijskih in takšnih, za katere se kupci odločijo posebej. Med sistemi, ki so prvič vgrajeni v tovrstna vozila, omenimo funkcijo večnaletnega zaviranja, park assist, lane assist, front assist z mestno funkcijo zaviranja v sili, samodejno uravnavanje razdalje, senzorsko bočno zaščito, LED-žaromete …
Voznikov prostor je urejen po avtomobilsko (ergonomija, ogrevan večfunkcijski volan, nastavljiv po osi in višini, polno nastavljiv sedež z možnostjo ogrevanja in masaže, povezljivost, LED-osvetlitev kabine, start&stop) in delovno uporabno z množico predalov, odlagalnih mest, možnostmi pritrditve tovora, 230-voltno vtičnico, ponudbo dodatnih agregatov …
Delovni stroj naj dela …
… s čim manj postanki za vzdrževanje. Redni servis je na vrsti vsakih 50 tisoč kilometrov, jermen za pogon odmičnih gredi pa mora zdržati 210 tisoč kilometrov. Z začetkom prodaje, to je od maja letos, velja za crafterje štiriletno jamstvo in kar 12-letno jamstvo na prerjavenje. Volkswagen se pri tem sklicuje na tehnološke postopke s pocinkanjem pločevine ter posebno zaščito votlih delov in odprtin v karoseriji.
Crafter je širok več kot dva metra, kar omogoča vgradnjo treh sedežev, pri čemer med voznikovim in srednjim sedežem ostane dovolj prostora za vzvod ročne zavore. Pod sedežema obeh sopotnikov je prostor za prevoz večjih kosov prtljage.
Prodaja gospodarskih vozil raste
Več ko bo na slovenskih cestah tovrstnih velikih in varnih dostavnikov, v boljši kondiciji bo gospodarstvo. V lanskem letu se je število gospodarskih vozil pri nas približalo številki 12 tisoč, ki bo letos morda presežena. Gospodarstvu pri nas kaže dobro, zato pri uvozniku optimistično predvidevajo, da bodo lansko število 193 prodanih crafterjev letos pomaknili kar na 360. Aja, brez sodelovanja z Mercedesom. Crafter je, kot smo že kdaj prej omenili, samostojen produkt Volkswagnovega znanja, ki nastaja v čisto novi tovarni na Poljskem.
O cenah lahko poročamo zgolj za osnovne različice, saj gre pri gospodarskih vozilih za zelo specifične zahteve kupcev. Okoli 80 odstotkov novih vozil je na tak ali drugačen način predelanih in le redka tovorna vozila se prodajo takšna, kot si jih kupec lahko ogleda v salonih. Pričakovano najpogostejša velikost crafterja furgon L3H3 s 75 kilovati na primer stane 25.757 evrov, s 130 kilovati pa 29.516 evrov. Skoraj štiri tisočake dražji je pogon 4motion, izbira osemstopenjskega menjalnika pa crafterja podraži približno za dva tisočaka.