Torek, 28. 4. 2015, 22.09
1 leto, 10 mesecev
Konec letalske romantike: zakaj slovenski pilot prodaja vojaškega lovca?
Slovenski pilot je imel zelo plemenite cilje …
Pred dvema letoma in pol je Primož Jovanovič na brniškem letališču s ponosom predstavil svojega obnovljenega galeba G2 iz mostarske tovarne SOKO. Nekdanje šolsko letalo jugoslovanskih vojnih pilotov, v katero se je Jovanovič zaljubil že pred več kot 20 leti, je našel v ZDA in ga z lastnimi prihranki obnovil. Imel je podobno vizijo kot znameniti Flying Bullsi iz salzburškega Hangarja 7, v svoji ekipi Aquila Air Adventures je želel zbrati dva ali tri podobne galebe, osnovati akrobatsko ekipo in prek mitingov predvsem širiti to neprecenljivo zapuščino tehnične kulture.
Obenem si je želel postaviti pravi leteči letalski muzej. Torej starodobna letala, ki pa ne bi bila parkirana pred hangarji, temveč bi letela nad navdušenimi množicami ljubiteljev letalstva. Nekakšna slovenska različica Letečih Bikov torej.
A kot smo v zapisu o Jovanovičevih sanjah navedli že ob predstavitvi njegovega vojaškega lovca, ta zmore hitrost 815 kilometrov na uro, za slovenskim pilotom ne stoji Mateschitzov imperij Letečega bika, temveč predvsem Jovanovičev denar. In tako letalo ni prav poceni, saj lahko v eni uri letenja pogoltne tudi od 900 do 1000 litrov kerozina. To pa pomeni račun za okrog 1.500 evrov.
Pričakovane podpore gospodarstva (in države) ni bilo
Zdaj je Jovanovič, ki si kruh služi tudi kot pilot v komercialnem letalstvu, za svoje obnovljeno letalo objavil prodajni oglas. Oba svoja galeba (drugi ni nared za letenje, saj nima motorja) skupaj s kopico rezervnih delov prodaja za 105 tisoč evrov, s tem pa se, vsaj po njegovih besedah, zanj tudi končujejo sanje o tem velikem projektu. Kljub morebitni prodaji pa je treba poudariti, da je že z uspešno končano obnovo izpolnil svoje dolgoletne sanje.
"Obe letali sem kupil in obnovil z upanjem, da prispevam dve letali v bodoči slovenski muzej letalstva. Pričakoval sem podporo podjetij in države pri tem projektu. Podpore in pomoči danes seveda ni, sam pa sem tudi prišel do točke, kjer sem finančno izčrpan in tako ne morem nadaljevati. Zato sem se odločil za konec te zgodbe, vsaj na moji strani," nam je povedal Jovanovič, ki je z letalom od obnove naletel okrog 15 ur.
Ljubljančan danes prodaja obe svoji letali, v tem obdobju pa je v Slovenijo prišel še tretji soko galeb. Po naših informacijah njegov lastnik nima potrebnih licenc za letenje z njim, Jovanovič pa pri tem projektu naj ne bi nameraval sodelovati.