Četrtek, 24. 7. 2025, 10.35
1 dan, 8 ur
Kitajske avtomobilske znamke v EU letos pri 5,1 odstotka trga
Kitajci skupaj lovijo Mercedes, toda kako priljubljeni so? To so novi podatki.

BYD seal U spada med najbolje prodajane priključne hibride v EU.
Kako uspešen je dejansko preboj kitajskih avtomobilskih znamk v Evropi?
Kitajski proizvajalci obvladujejo domači trg, ki je največji na svetu, preboj na druge trge pa bo dolgoročnejši. To velja tudi za zahtevne trge v Evropi, kjer so kitajske znamke skupaj letos presegle petodstotni tržni delež (5,1 %). Do konca junija so skupaj prodale 347 tisoč vozil, kar je bilo 91 odstotkov več kot lani v enakem obdobju, kažejo podatki analitične družbe JATO Dynamics.
Kitajske znamke skupaj so skoraj na ravni tržnega deleža Mercedes-Benza (5,2 %) in pred Fordom (3,8 %).
Posamezne kitajske znamke še nimajo dveh odstotkov tržnega deleža
Posamezne znamke na evropskem trgu še niso med najboljšimi, saj lahko o opaznem tržnem deležu poročamo le o kitajskih znamkah v celoti. Na posameznih trgih so posamezne znamke uspešnejše, a njihova prodaja med posameznimi državami precej niha. V Avstriji je na primer nadpovprečno uspešen BYD, ki ga v Sloveniji sploh še ni, obenem je na slovenskem trgu bolj kot v Evropi uspešen Dongfeng. V Sloveniji prav tako še ni znamke Jaecoo (prišla naj bi še letos), ki ima na evropski ravni ponekod že zavidljivo prodajo.
Prodajo kitajskih znamk v EU poganjajo predvsem BYD, Chery Auto (znamki Jaecoo in Omoda), Leapmotor in Xpeng. BYD je v Evropi registriral 70.500 novih avtomobilov, s čimer se uvršča ob bok Tesle. Uspešnejši je SAIC Motor z znamko MG. Ti tržni deleži se gibljejo med 1,3 in 1,9 odstotka.
Junija je BYD registriral 15.565 vozil, kar bi ga v EU uvrstilo med prvih 25 znamk. BYD seal U je bil junija v EU skupaj z volkswagen tiguanom najuspešnejši priključni hibrid, v prvem polletju pa je zasedel tretje mesto.