Torek, 7. 8. 2018, 6.00
6 let, 3 mesece
Kako vidi svet avtonomno vozilo? #video
Startup podjetje Drive.ai, ki ima trenutno v ameriški zvezni državi Teksas floto samovozečih avtomobilov, je prikazalo, kako takšen avtomobil vidi svet okoli sebe. Ena programska oprema skrbi za vizualizacijo, druga simulira prihodnje teste z uporabo realnih podatkov.
Tako svet okoli sebe vidi avtonomno vozilo.
Pomembno je, da računalnik vidi vse
Program vizualizacije okolja so razvili na MIT (Massachusetts Institute of Technology), zagonsko podjetje Drive.ai pa ga je prilagodilo za uporabo v svojih avtonomnih vozilih. Programska koda deluje v sožitju z vgrajenim avtomobilskim signalom GPS, kamerami in drugimi senzorji. Voznik lahko v realnem času prek zaslona nadzoruje, kaj vidi avtomobil. Kot je razvidno na posnetku, kjer avtomobil deluje v avtonomnem načinu, sistem ves čas prepoznava različne objekte ali udeležence v prometu. Ne zgreši niti dreves, znakov in pešcev.
Kot je razvidno na zgornjem posnetku, avtomobil v realnem času ustvari tridimenzionalni prostor okoli sebe, objekte primerno označi in jih tudi spremlja, dokler ne izginejo iz vidnega polja. Celoten proces se shranjuje, inženirji pa ga lahko kasneje pregledujejo še na računalnikih.
Pridobljene podatke preizkusijo še v simulatorju
Za pridobivanje podatkov ne uporabljajo le računalniške pameti, temveč pri obdelavi združijo tudi zapiske nadzornika v avtomobilu. Podatke nato prenesejo v simulator, kjer avtonomni avtomobil samodejno vozi po različnih mestih. V tem računalniško ustvarjenem svetu lahko pri Drive.ai upoštevajo različne spremenljive prometne zaplete in prilagajajo praktično vse parametre.
V nadzorovanem okolju lahko avtomobil v avtonomnem načinu preizkusijo tudi v nevarnih ali zapletenih okoljih, ki bi bila v resnici nevarna za preostale udeležence v prometu. Le tako lahko preizkusijo meje tehnike in odziv računalnika.
Trenutno ameriško podjetje razmišlja, da bi svojo kodo odprlo tudi drugim proizvajalcem in predelovalcem. Če bo storilo ta korak, bi lahko njihove algoritme začeli uporabljati tudi drugi proizvajalci.