Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ciril Komotar

Petek,
19. 2. 2010,
8.28

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Audi

Petek, 19. 2. 2010, 8.28

8 let, 7 mesecev

Audi A8

Ciril Komotar

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Stremljenje k tehnični in dinamični popolnosti je nekaj, s čimer so v Audiju obsedeni. Kako drugače naj si razlagamo dejstvo, da je nova osmica bolj kot kdajkoli postala avto za voznika.

Res le veliki A4?

Ne bo držalo. Sicer res drži, da si je nova osmica marsikatero potezo sposodila od starejših družinskih članov, in morda je potrebno avto videti v živo, da bi opazili očitni trud oblikovalcev uporabniku ponuditi nekakšno samozavestno zadržanost. Dober primer so žarometi, predvsem tisti doplačljivi, ki svetijo v celoti s pomočjo tehnologije LED. Oblikovno so ravno dovolj umirjeni, da ne izstopajo preveč, zakrivljena vrsta dnevnih luči pa skrbi, da bo osmica prepoznavna že od daleč. Elegantna bočna linija nežno pada proti zadku in zelo zanimivo je, kako se snovalci trudijo A8 prikazati kot najbolj športno limuzino v razredu, ob pogledu na avto pa športnosti ni od nikoder.

Znotraj, kot zunaj …

Umirjeno in z veliko mero stila, torej. Vse skupaj deluje tipično audijevsko. Prevladuje uporaba že znanih potez, a prestižna notranjost vozniku in potnikom nikoli ne bo dala podvomiti, da sedijo v zastavonoši znamke. V oblikovnem smislu izstopa predvsem prestavna ročica osemstopenjskega samodejnega menjalnika (serijski v vseh različicah), ki spominja na tiste iz prestižnih jaht.

Udobje …

… zagotavljajo tudi odlični sedeži. Za slovenske kupce bo usnje serijsko, o izdatnem udobju pa skoraj nima smisla izgubljati besed. Prednja sedeža sta nastavljiva v dvanajstih smereh, zahtevnejši kupci pa bodo lahko namesto zadnje klopi naročili dva enako nastavljiva fotelja, kar bo osmico lahko spremenilo v ogromno limuzino registrirano za štiri osebe. Po našem mnenju gre za doplačilo, ki bo svoj smisel dobilo šele ob prihodu podaljšane različice. Po prvem vtisu bi tudi rekli, da A8 nudi nekoliko manj prostora za noge in glavo kot tekmeci, kar gre z roko v roki s trditvijo o športni usmerjenosti, a o tem bomo sodili, ko se bo v uredništvo pripeljalo testno vozilo in bomo situacijo lahko preverili temeljiteje.

MMI z bonusom

Nova generacija operacijskega vmesnika MMI, ki smo ga pohvalili že večkrat, je dodatno optimizirana, predvsem s tako imenovanim "touch padom". Majhna površina (podobna kot tista, ki na prenosnih računalnikih nadomešča uporabo miške) velja za popolno novost in predstavlja Audijev korak v neznano. Gre za zanimivo rešitev, ki mogoča alternativno možnost upravljanja z navigacijskim sistemom s pomočjo pisanja kar s prsti.

Črke, številke …

"Touch pad" omogoča postopno pisanje besed, številk, brisanje in potrjevanje vnesenih podatkov, sprehajanje po zemljevidu, stopnja pravilnega prepoznavanja napisanega pa naj bi bila kar 98-odstotna, kar v praksi pomeni, da se bodo z njo razumeli tudi tisti, ki niso študirali lepopisa. Omogoča tudi brskanje po imeniku mobilnega telefona, ki je v tistem trenutku z vozilom povezan prek bluetootha. Vse skupaj zahteva določeno stopnjo privajanja, a pri Audiju trdijo, da naj bi voznik ta pripomoček lahko uporabljal povsem intuitivno, brez odvzemanja pogleda s ceste. Inovacija stane "le" 186 evrov, a je dokup možen le v primeru, da je avtomobil že opremljen z doplačljivo navigacijsko napravo, ki stane 3400 evrov.

Google v avtomobilu

Tudi navigacijska naprava postavlja nove mejnike, saj gre za prvi primer združitve klasičnega navigacijskega sistema in programa Google Earth. V praksi to ne bo pomenilo le "nešteto" dodatnih tako imenovanih POI-jev, ampak tudi združevanje koristi spleta samega. Primer: ujporabnik v Googlov iskalnik vpiše denimo: "Nočno sankanje", splet najde željeno mesto, naslov prenese v navigacijski sistem … Še zanimivost: navigacijski sistem je povezan z žarometi, zato vozilo (ob vnaprej določeni poti) že mnogo pred voznikom ve, kam se bodo obračali žarometi v prihajajočih zavojih.

Ko noč postane dan

… od tehničnih priboljškov velja izpostaviti še infrardečo kamero s funkcijo zaznavanja in označevanja pešcev, živali. Zadeva se skriva v skrajno desnem krogu logotipa znamke na nosu vozila. Tovrstni sistem sicer ni novost v razredu, poročamo pa, da deluje izvrstno.

Koliko kupcev je "dirkačev"?

Pri Audiju pravijo, da bo novi A8 izstopal predvsem po zaslugi voznih lastnosti. Tu se sicer takoj postavi vprašanje smiselnosti poudarjanja le-teh v razredu, kjer je pomembnejših veliko drugih dejavnikov. Pa vendar lahko po prvi vožnji poročamo, da resnično odlična lega, ki se mimogrede lahko meri z mnogo lažjimi, manjšimi in okretnejšimi limuzinami, ne pomeni znižane stopnje udobja.

"Po luftu" serijsko

Lega avtomobila je na prvih kilometrih vselej ostajala suverena, predvsem med uporabo uslug programa "dynamic". Prilagodljiva trdota blažilnikov, odzivnost volanskega obroča in še nekateri ostali elementi pozitivno vplivajo na vozniško izkušnjo, ki tudi zaradi serijskega zračnega vzmetenja vselej ostaja na vrhunski ravni. In zdaj počasi pridemo do tistega bistvenega dejavnika, ki A-osmico od večine konkurentov loči že od prve generacije dalje. Če ta avtomobil namreč ne bi bil blagoslovljen z aluminijasto karoserijo, bi bila takšna lahkotnost nemogoča, vsaj tako pravijo pri Audiju.

Bencinar in dva dizla

Kupci bodo na začetku lahko izbirali med dvema 4,2-litrskima mortorjema. Bencinskim FSI in TDI-jem. Slednji nas je "sezul" z 800 Nm navora, kar je v tem primeru bistveno bolj pomemben podatek, kot to, da motor proizvede kar 257 kilovatov največje moči. Na avtocesti smo bili več kot suvereni, na zaprtih cestah pa smo se (priznamo) predvsem zaradi izrednih vremenskih razmer, stopalke za plin kar malce bali. Bencinar nudi podoben, a zaradi položnejše krivulje navora, bolj konstanten pritisk v hrbet, za katerega smo se ves čas z veseljem zatekali k višjim vrtljajem. Sistem "stop-go" bo serijski pri vseh različicah. Imeli smo priložnost preizkusiti tudi trilitrskega dizla s 183 kilovati, ki bo kupcem na voljo od jeseni naprej. Menimo, da se bodo za to različico odločali tisti, ki bi v svojem A8 namesto 800 Nm navora raje videli še kakšen dodaten kos opreme. Poročamo, da je tudi ta motor več kot kos svoji nalogi.


Ne spreglejte