Torek, 31. 1. 2012, 12.18
7 let, 1 mesec
Rabljene gume: 20-odstotno obrabljena guma polovico cenejša
Pomembna je predvsem kupčeva razsodnost
V času gospodarske krize se pričakovano povečuje prodaja rabljenih gum, o katerih še danes kroži veliko stereotipov. Medtem ko je nadzora pri prodaji novih gum več, saj na njih že eno leto poznamo obvezne nalepke s tremi kakovostnimi parametri, je pri nakupu rabljenih gum treba več previdnosti. Nakup rabljene gume je zagotovo predvsem kompromis med ugodno ceno in njeno kakovostjo, zato smotrnega nakupa ni brez kupčeve razsodnosti.
Zakonska določila so za nove in rabljene gume seveda enaka. Gume na avtomobilih morajo imeti najmanj tri milimetre profila.
Starost gum ni edini pomemben podatek, pazite tudi na kakovost skladiščenja
Nekoč smo v madžarski Lenti hodili po poceni kavbojke in obleke, danes je tam zrasel eden večjih centrov za prodajo rabljenih gum. Ponudnikov je veliko, gume je mogoče kupiti pri dejanskih prodajalcih ali vulkanizerjih, pa tudi prek spletne trgovine. Na internetu vsi prodajalci pri gumah ne navajajo starosti gume oziroma oznake DOT, ki med drugim neposredno določa tudi starost.
Oznaka DOT pomeni, da je guma v skladu z varnostnimi standardi ameriškega ministrstva za transport. Zraven je serijska številka gume, to je dvanajstmestna kombinacija črk in številk. Starost gume določajo zadnje štiri številke: oznaka 1011 tako pomeni, da je bila guma izdelana 10. tedna leta 2011.
Proizvajalci priporočajo, da na avtomobil ne bi namestili gum, starejših od treh let, prodajalci pa navajajo starost pet ali celo šest let. Na kakovost rabljene gume namreč vpliva še veliko dejavnikov, najpomembnejši med njimi je način skladiščenja. Zato je priporočljivo gume kupiti "v živo" in ne prek spleta.
Kot smo ugotovili že ob našem obisku enega izmed ljubljanskih skladišč gum, morajo biti te skladiščene v hladnem in temnem prostoru. Nepravilno skladiščene gume v neklimatiziranih zabojnikih so lahko v nekaj tednih manj varne od pet let starih in pravilno skladiščenih gum.
Prodajalci priporočajo nakup po dveh enakih gum, ki jih namestijo na kolesa iste osi. Gume je priporočljivo kupiti tam, kjer vam jih lahko na avtomobil tudi namestijo. Anomalije na gumah se namreč pogosto pokažejo šele pri montaži.
Dvajsetodstotno obrabljena guma izgubi polovico tržne vrednosti
Prodajalci rabljenih gum pričakovano navajajo, da se zanimanje in delež njihovih kupcev v zadnjih letih povečuje. Po zadnjih raziskavah v Veliki Britaniji že od 15 do 20 odstotkov voznikov kupi rabljene in ne nove gume.
Cene se na trgu seveda zelo razlikujejo in so odvisne predvsem od stopnje obrabljenosti. Guma s prevoženimi kilometri hitro izgubi precejšen del svoje vrednosti. Če je guma 20-odstotno obrabljena, ima še okrog 50 odstotkov svoje tržne cene.
Gume so obnovljene in ne nalite
Na trgu danes praktično ni več nalitih gum, temveč le še obnovljene. Na skrbno pregledano in obrušeno ogrodje gume (karkaso) se namesti nova tekalna površina s profilom. Ta postopek je enak proizvodnji novih gum.