Ponedeljek, 16. 10. 2017, 4.15
7 let, 2 meseca
Zakaj je z leti čedalje težje shujšati?
Eno od vprašanj, ki ga pri Dietetik priporoča dobivamo od naših strank, je "Kako shujšati?". Že mladi imajo s tem težave, pri starejših pa je ta proces še toliko težji in dolgotrajnejši. Tukaj je nekaj glavnih razlogov in rešitev.
Prva težava se pojavi že v izhodišču. Mlajše ljudi prej motijo odvečni kilogrami in se hujšanja lotijo že, ko imajo le nekaj kilogramov odvečne teže. Starejši ko smo, kasneje nas to začne motiti. Če se vsako leto zredimo le za kilogram, je to od 40. do 60. leta že 20 kilogramov odvečne telesne teže.
Starejši ko smo, manj naš organizem potrebuje za delovanje v mirovanju.
Naš bazalni metabolizem (to je količina energije, ki bi jo potrebovali čez dan, tudi če bi mirovali) se z leti niža. Starejši ko smo, manj torej potrebuje naš organizem za delovanje v mirovanju. Če pogledamo tabelo dnevnih energijskih potreb, vidimo, da lahko od 15 do 19 let star moški poje 3.100 kilokalorij, nad 65 let star moški pa le 2.300. Gre torej za 800 kilokalorij razlike. Pri ženski je ta razlika 700 kilokalorij. Ponavadi svojih prehranskih navad ne prilagodimo na znižane potrebe, ampak v kasnejšem obdobju, ko pridemo v pokoj, pogosto jemo še več, saj nam to dopušča čas.
Vse življenje moramo ohraniti aktiven življenjski slog.
Za nižje potrebe je poleg upočasnjenih funkcij v organizmu (regeneracija, rast) odgovoren tudi upad mišične mase. Porabniki energije v našem organizmu so prav mišice. Temu procesu ne gre ubežati, vendar ga lahko upočasnimo.
Z vajami za moč in hrbtenico bomo svojemu organizmu koristili dvojno.
Za vsem skupaj pa tiči še en razlog – tukaj so zelo pomembne tudi naše navade. S staranjem običajno postanemo manj aktivni. Če ne drugega, nam ni več treba hoditi v službo, kjer smo gotovo porabili kar nekaj dnevne energije. Naš vsakdan se upočasni, po opravkih in dnevnih zadolžitvah ne hitimo več do onemoglosti, ampak si vmes vzamemo čas tudi za počitek. In med počitkom ne porabljamo toliko energije kot med aktivnostjo. Seveda imamo posledično tudi več časa, ki ga lahko namenimo pripravi hrane in uživanju v njej. S tem ni nič narobe, dokler so količine te hrane v mejah normale.
3