Ponedeljek, 18. 11. 2013, 13.10
7 let, 1 mesec
Kdo ima povečano tveganje za sindrom suhega očesa?
Študija, ki so jo predstavili na letnem srečanju Ameriške akademije za oftalmologijo v New Orleansu, kaže, da je pri prebivalcih večjih mest od tri- do štirikrat bolj verjetno, da jim diagnosticirajo sindrom suhega očesa v primerjavi s prebivalci iz manj urbanih območjih z relativno nizko onesnaženostjo zraka.
Tako so izidi študije ameriških znanstvenikov med drugim pokazali, da je v največjih mestih, kot so New York, Chicago, Los Angeles in Miami, kjer je visoka stopnja onesnaženosti zraka, relativno visoka prevalenca sindroma suhega očesa (17–21 odstotkov).
Sindrom suhega očesa pomeni, da sta zaradi premajhne tvorbe solz ali prevelikega izhlapevanja izsušeni veznica in roženica, kar ljudem povzroča težave, kot so bolečina v očeh, pekoče, srbeče in pordečele oči, takšna oseba ima tudi občutek, da ima v očeh tujek, prav tako so oči občutljive na svetlobo, zmanjša se lahko vidna ostrina in tako dalje.
Z omenjeno težavo se dandanes srečuje vse več ljudi, zlasti pa tisti, ki veliko časa preživijo pred računalniškim in televizijskim zaslonom, ter starejši.