Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
21. 2. 2013,
10.29

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

dieta

Četrtek, 21. 2. 2013, 10.29

8 let, 7 mesecev

Ali poznate osemurno dieto?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Zagovorniki te diete trdijo, da je človekovo telo ustvarjeno za čas hranjenja in čas postenja, torej naj bi se človek prehranjeval 8 ur dnevno, preostalih 16 pa naj bi telo počivalo in se obnavljalo.

Osem ur časa za hrano Smisel osemurne diete je, da vso hrano zaužijete v tem času, pomembno pa je, da si za osemurni interval izberete ure, ki vam ustrezajo glede na vaš dnevni razpored, na primer od 9. ure zjutraj do 17. ure popoldne. Interval si lahko prilagodite vsak dan sproti, na začetku diete ga izvajajte vsaj trikrat na teden, potem pa postopno napredujte do sedem dni na teden. V osmih urah lahko jeste tako pogosto, kot si želite, za gibanje pa si je treba vzeti le osem minut časa na dan.

Idejni oče diete, David Zinczenko, tudi avtor knjige The 8 Hour Diet, trdi, da boste tako izgubili precej telesne teže (od dva kilograma do štiri kilograme v šestih tednih), tudi če pri osemurni dieti vztrajate le trikrat na teden. Dieta naj bi po njegovem obrnila proces staranja, zmanjšala možnost za razvoj diabetesa in raka, izostrila delovanje možganov in zmanjšala tveganje za bolezni možganov, kot je na primer demenca.

Če ste oseba, ki ji ni do zajtrka in do 10. ure dopoldne težko kaj spravite vase, Zinczenko priporoča, da zajtrk preskočite in dan začnete s skodelico čaja, kave ali navadne vode, lahko pa tudi z jutranjo telovadbo, ki bo telo pripravila na vnos kalorij pozneje, tako da se osemurni interval začne s kosilom.

Kaj jesti? V osemurni dieti ni posebej prepovedane hrane, izjema so sladkane pijače, vendar se priporoča izbira zdrave hrane in čim manjše uživanje predelane in vnaprej pripravljene hrane, prav tako izdelkov iz bele moke in belega sladkorja, ki hitro nasitijo in še hitreje izgorijo, zato se občutek lakote povrne prekmalu. Obroki naj bodo zmerni, nikakor ne preobilni.

Da bi dieta dala kar najboljše rezultate, vsak dan poskrbite za vnos vsaj enega od naslednjih živil: - puran, piščanec, jajca, ribe in drugo pusto meso, - oreški, - jogurt, - grah in fižol, - zelena zelenjava (špinača, solata), - maline in drugo jagodičevje, - jabolka, pomaranče, - polnozrnat kruh, žitarice, otrobi.

Za ali proti? Osemurna dieta vas ne omejuje pri izbiri hrane, čeprav se priporočajo zdrava in super živila, zato je primerna za vse, ki jih omejevanje njihove najljubše prehrane odbija, dobre rezultate pa daje tudi zato, ker se kalorije porabijo v tistih urah dneva, ko so ljudje najbolj aktivni.

Slaba stran diete je, da ne omejuje vnosa nezdrave hrane in da ni primerna za ljudi z nestabilno količino sladkorja v krvi, poleg tega pa je izziv, kako 16 ur zdržati brez hrane, včasih prevelik. Dieta tudi ne poudarja pomembnosti gibanja za zdravje in dobro počutje, saj trdi, da je osem minut vadbe na dan popolnoma dovolj.

Ne spreglejte