Četrtek, 24. 4. 2014, 12.14
8 let, 8 mesecev
Lošinj: otok zdravilne klime, aromatičnih rastlin in igrivih delfinov
Zaradi čistega morskega zraka, ki se prepleta z vonjem več kot tisoč aromatičnih vrst rastlin, ki rastejo na otoku, toplega in čistega morja ter okoli 2.600 ur sonca na leto je Lošinj že leta 1892 dobil uraden naziv zdravilišča, odličnega za dihalne organe. Otok je zato kmalu postal priljubljena destinacija takratne avstro-ogrske aristokracije, zaradi omenjenih značilnosti pa njegova priljubljenost še danes ostaja temu primerna.
Največje mesto na otoku je Mali Lošinj, ki je že davno prerasel Veli Lošinj, s katerim predstavljata le del bogate kulturne dediščine otoka.
Sosednji Veli Lošinj obkroža majhno pristanišče in je obdan s strmimi hribi. Med njegove glavne znamenitosti zagotovo spadata samostojni krožni stolp in cerkev sv. Antona Opata. Stolp je bil zgrajen leta 1455, v času beneške oblasti nad vzhodno obalo Jadrana, in je danes muzej in galerija s stalnimi razstavami o zgodovini velološinjskega pomorstva in turizma. Cerkev sv. Antona Opata je bila zgrajena leta 1450, leta 1774 pa obnovljena v baročnem in neoklasicističnem slogu.