Torek, 25. 8. 2015, 14.20
10 mesecev, 1 teden
Z znanjem do cilja – preventivno-izobraževalna delavnica o prometni varnosti
"Mami vozi počasi, oči pa tako hitro, kot bi tekel."
Pred začetkom šole je treba osvežiti znanje o prometni varnosti, saj bodo ceste v prihodnjih dneh spet "okupirali" šolarji in njihovi starši. Obiskali smo delavnico o prometni varnosti.
V devetih slovenskih krajih (Ljubljana, Postojna, Murska Sobota, Slovenj Gradec, Slovenske Konjice, Krško, Ptuj, Jesenice, Maribor) se bodo v prihodnjih dneh odvijale delavnice o prometni varnosti, namenjene najmlajšim udeležencem v prometu.
Zavod Varna pot je v sodelovanju s podjetjem Lidl Slovenija že drugo leto zapored pripravil preventivno-izobraževalne delavnice, s katerimi želijo otrokom omogočiti, da spoznajo in se naučijo pravilnega ravnanja in obnašanja v prometu. "Cilj Zavoda Varna pot, ki že osem let organizira preventivno-izobraževalne aktivnosti, je širiti znanje o prometu. Učenje otrok o prometni varnosti je trajen in obsežen proces, zato morajo pri tem sodelovati starši, šole, podjetja in mediji," je pred začetkom delavnice povedal predsednik Zavoda Varna pot Robert Štaba, ki je prepričan, da je treba znanje o prometu redno osveževati.
Tudi učitelji morajo na redno prometno šolanje
Temu so zavezani tudi šolski delavci, ki se morajo redno izobraževati na tem področju in znanje predajati mlajšim generacijam. "Letos bo šolski prag prestopilo 21.807 prvošolcev, želimo si dvigniti raven prometne kulture pri nas. Skupni cilj vseh je nič mrtvih in poškodovanih v prometu," je povedala Marta Novak z Zavoda RS za šolstvo, kjer redno skrbijo za usposabljanje strokovnih delavcev na šolah in vrtcih.
Tudi starši in učitelji naj se udeležijo delavnic za prometno varnost, da bodo osvežili znanje in se preizkusili v vožnji s simulacijskimi očali.
Podjetje, ki želi skrbeti za varne šolske poti
Lidl kot podjetje, ki se zaveda svoje odgovornosti do okolja, kjer deluje, je Zavodu Varna pot priskočil na pomoč pri izvedbi delavnic. "Na delavnicah otroci dobijo odlično življenjsko popotnico, da bodo postali zgledni udeleženci v prometu," je povedal Andrej Vouk, vodja prodaje pri Lidlu. Zavodu so med drugim odstopili parkirišča, da lahko delavnice potekajo nemoteno.
Razpored preventivno-izobraževalnih delavnic o prometni varnosti (parkirišča pred Lidlovimi trgovinami):
Postojna, Reška cesta 4: četrtek, 27. 8. od 10. do 18. ure,
Murska Sobota, Lendavska ulica 60a: četrtek, 3. 9. od 10. do 18. ure,
Slovenj Gradec, Ronkova ulica 39: torek, 8. 9. od 10. do 18. ure,
Slovenske Konjice, Liptovska ulica 38g: četrtek, 10. 9. od 10. do 18. ure,
Krško, Ulica 11. Novembra 55: torek, 15. 9. od 10. do 18. ure,
Ptuj, Ormoška cesta 23a: četrtek, 17. 9. od 10. do 18. ure,
Jesenice, Skladiščna ulica 15: torek, 22. 9. od 10. do 18. ure,
Maribor, Ptujska cesta 192: četrtek, 24. 9. od 10. do 18. ure,
Ljubljana BTC, Letališka 5a: torek, 29. 9. od 10. do 18. ure.
V primeru slabega vremena se delavnice premaknejo za en dan.
Ko se mobitel spremeni v desetkilogramski izstrelek
Naletne tehntice so presenetile vse otroke.
Moderatorji Zavoda Varna pot so po uvodni igrani predstavi Prometni junak in pravljični peskovnik pripravili pet postaj prometnega poligona, ki simulirajo različne situacije v prometu. Otroci vrtca Jelka so se s poganjalčki, kolesi in mini gokarti razigrano zapodili na prometno križišče, ki je bilo opremljeno s pravim semaforjem in prehodi čez cesto.
Otroci, ki poznajo pravilno ravnanje v prometu, tudi od staršev zahtevajo zgledno vožnjo.
Otroci vpijajo znanje in naloga odraslih je, da jim to tudi omogočimo. Delavnice so dovolj zabavne, da pritegnejo tudi mlajše otroke, ki so nam po končani vožnji po poligonu zaupali tudi, kako vozijo njihovi starši: "Moja mami vozi počasi, oči pa tako hitro ... kot bi tekel." Drugi pa so nam zaupali, da starše tudi opomnijo, ko so prehitri ali ko se ne pripnejo.
"Znam voziti kolo in nisem podrl nobenega količka," pa je ponosno povedal Oskar in se po vožnji po poligonu odpravil na risanje prometnih znakov, na učenje pripenjanja na varnostnem sedežu in posebno "naletno" tehtnico, ki pokaže, koliko kilogramov tehta predmet oziroma oseba pri naletu ob določeni hitrosti. Oskarjevih manj kot 20 kilogramov se pri hitrosti 30 kilometrov na uro spremeni v več kot 140 kilogramov težkega orjaka. Pri takšni teži so že posledice zaviranja nepredstavljive.
Kilogram in pol težka torbica se spremeni v 100-kilogramsko torbo, mobitel pa v desetkilogramski izstrelek.
Med letošnjimi novostmi, ki so namenjena starejšim voznikom, je tudi vožnja z gokartom s pomočjo simulacijskih očal, s katerimi lahko preizkusimo, kako vešči smo ob hudi utrujenosti ali pa ob alkoholiziranosti. Delavnice namreč dosežejo večji učinek, če se jih udeležijo tudi starši, ki lahko s predajanjem znanja na otroke poskrbijo za visoko kulturo vedenja v prometu.
Podpornik rubrike Ustvarimo boljši svet je podjetje Lidl Slovenija.