Nedelja, 9. 7. 2017, 14.04
7 let, 1 mesec
Kako je slovenski novinar splezal na balkon Agathe Christie
Letos mineva 50 let, odkar je slavna pisateljica kriminalk obiskala Slovenijo, kjer se je za nekaj časa, poleg v Ljubljani in na Bledu, ustavila tudi v Bohinju. Pa ne zato, da bi tam pisala, temveč počitnikovala.
Zgodba o tem, da je Agatha Christie obiskala naše kraje, ni nova, letos pa mineva točno 50 let, odkar se je pisateljica mudila v Sloveniji. Fotografije njenega obiska iz ljubljanskega hotela Lev, pod katere se podpisuje Edi Šelhaus, hranijo v Muzeju novejše zgodovine Slovenije. Na vprašanje, ali bi se lahko kakšna izmed njenih knjig dogajala v Bohinju, je Agatha Christie dejala, da je to prelep kraj za umor.
Poleti 1967 je Agatha Christie z možem arheologom sirom Maxom Mallowanom svoj dopust preživljala v Bohinju. Želela si je miru, uživanja v naravi, sprehodov, veslanja, fotografiranja in branja stran od medijskega pompa, ki jo je sicer spremljal. Vendar pa pisateljica ni dolgo ostala neopažena.
Z novinarji se ni želela srečati, toda ...
Ko je postalo jasno, da biva v hotelu Bellevue, so ga novinarji s ciljem, da najdejo priložnost za pogovor z zvezdo kriminalk, začeli oblegati, čeprav si pisateljica ni želela srečanja z njimi.
Med novinarji, ki jim je do kraljice kriminalk vendarle uspelo priti, je bil Janez Čuček.
"Prihod te gospe k nam je vzbudil precejšne zanimanje. Po eni strani je bila silovita pisateljica, pod drugi pa jo je obdajal plašč skrivnostnosti in nedostopnosti. Ne vem, koliko je bilo to resnično in koliko je šlo za mit. Kakorkoli, ko sem takrat kot še sorazmerno mlad novinar delal za časopis Dnevnik, mi je takratni urednik rekel, naj s fotoreporterjem Marjanom Cigličem odideva v Bohinj in poskusiva narediti pogovor z Agatho Christie," se spominja Janez Čuček.
Agatha Christie ...
Po intervju kar čez balkon
"Ko sem na recepciji bohinjskega hotela Bellevue vprašal, ali je pri njih nastanjena Agatha Christie, so to potrdili. Prosil sem, ali jo lahko pokličejo po telefonu, a to ni bilo mogoče, saj je naročila, naj je nihče ne moti. Zato sem se pozanimal za številko njene sobe in si najel sosednjo sobo. Z Marjanom Cigličem sva se odpravila tja," pripoved nadaljuje Čuček.
... z možem Maxom Mallowanom v hotelu Lev v Ljubljani avgusta 1967.
"Debelo je pogledala, kaj se dogaja"
Hotel je imel na strani, ki gleda na jezero, dolge lesene balkone, med katerimi je bila le en meter visoka ograja, nam je povedal novinar. "Predrzen mulec sem prestopil tisto ograjo in se znašel na balkonu pisateljice. Potrkal sem na steklena balkonska vrata in že trenutek zatem je v domači halji pristopila Agatha Christie. Debelo je pogledala, kaj se dogaja."
V Muzeju novejše zgodovine Slovenije so ohranjene fotografije pisateljičinega obiska Ljubljane.
S šopkom rož, ki jih je nabral v okolici hotela, se je opravičil, se predstavil in povedal za razlog plezanja čez balkon. "Najprej je malo zavila z očmi, nato pa je v pogovor privolila."
Pred mediji ni nikjer miru
Temo nadlegovanja medijev sta v intervjuju obdelala takoj na začetku, in sicer ko mu je pisateljica na opravičilo, da jo nadleguje, s humorjem odgovorila: "Rekli so sicer, da bo Bohinj miren kraj, kjer lahko stara dama v miru preživi nekaj dni …"
"Kako tako hitro izveste, da je nekdo prišel? Rekli so, da v Jugoslaviji ne bo težav z reporterji," so še pisateljičine besede iz intervjuja, ki so ga pred 50 leti objavili v Nedeljskem dnevniku.
Janez Čuček ob zgodbi, kako je pred 50 leti kot mlad novinar prišel do intervjuja z Agatho Christie, dodaja, da ni šlo za nič pretresljivega. Kriterij, da je urednik na teren poslal njega, je bilo dejstvo, da je dobro znal tuji jezik, "saj v 60. letih angleško ni govorilo toliko ljudi kot danes. V moji takratni redakciji sem bil med novinarji, ki smo znali spodobno angleško, v sorazmerni manjšini. Najbrž je bil to kriterij, pa tudi to, da sem veljal za ambicioznega in prodornega fanta, verjetno."
Prelep kraj za umor
Ko jo je Čuček vprašal, ali bi se lahko kakšen njen roman dogajal v Bohinju, je Agatha Christie odgovorila: "Tega kota pa zares ne bi rada omadeževala z umorom. Preveč lep je."
Agatha Christie si je na oddihu v Bohinju želela miru, uživanja v naravi, sprehodov, veslanja, fotografiranja in branja stran od medijskega pompa, ki jo je sicer spremljal.
Česar ni naredila Agatha Christie, je storil Golob
Česar zaradi lepote kraje ni naredila Agatha Christie, pa je storil Tadej Golob, pisatelj, novinar, urednik, kolumnist in alpinist, ki je svoj kriminalni roman Jezero, nominirano delo za književno nagrado Kresnik, umestil v okolico Bohinjskega jezera.
Kot je povedal v nedavnem intervjuju za Siol.net, je lokacijo izbral iz geografskih razlogov. "Zato, ker je dolina s treh strani zaprta z gorami in na neki način izolirana. S tem sem zožil krog potencialnih storilcev. Z umorom lahko povežeš samo tiste, ki so bili v danem trenutku tam. Tako kot Agatha Christie rada piše o zapletih, ki se na primer zgodijo v sobi, v hiši, na nekem omejenem prostoru, kar pomeni, da je storilec lahko samo eden od ljudi, ki so bili v danem trenutku tam."
Slavna pisateljica med obiskom Slovenije ni dolgo ostala neopažena.
Na Bledu je videla enega od svojih likov
Po pogovoru za časopis je pisateljica pristala tudi na televizijski intervju, ki ga je z njo naredil Jože Hudeček. Iz tistega časa pa se je ohranila še ena zgodba. Med obiskom Bleda je Agatha Christie menda doživela grozljiv prizor: ko sta se z možem sprehajala po eni izmed ulic, je nasproti prikorakal moški, ki jo je spominjal na enega izmed njenih likov, česar se je močno ustrašila.