Torek, 21. 10. 2014, 20.05
8 let, 8 mesecev
Slovenka, ki z visoko tehnologijo spreminja doživljanje nosečnosti
V manj kot dveh letih je Hrvatu Sandru Muru in Slovenki Urški Sršen uspelo iz projekta, ki sta ga sprva financirala sama, ustvariti hitro rastoče podjetje z globalnim potencialom. Bellabeat je blagovna znamka visokotehnoloških izdelkov za prenatalno in neonatalno nego, ki jih lahko nosečnice in mamice uporabljajo same doma. Po zmagi na več tekmovanjih start-upov je ekipi uspel preboj v Y Combinator, ameriški pospeševalnik, s pomočjo katerega so pridobili 3,5-milijonsko naložbo v razvoj podjetja. Danes ekipo sestavlja več kot 20 ljudi. V Zagrebu, kjer ekipa ustvarja, smo se o vzponu podjetja, izdelkih in viziji družbe Bellabeat pogovarjali z njegovo soustanoviteljico in vodjo oblikovalskega oddelka, sicer pa absolventko kiparstva, Urško.
Sredi septembra je podjetje Bellabeat predstavilo tri nove izdelke, ki ob mobilni aplikaciji pomenijo povsem nov način spremljanja nosečnosti in razvoja ploda. Gre za tako imenovane izdelke "home monitoring", naprave za domačo uporabo, s katerimi lahko merimo vitalne znake, na primer težo, krvni tlak, srčni utrip in drugo. Za zdaj na spletni strani zbirajo prednaročila, teh je že več kot 35 tisoč, prve izdelke pa bodo začeli pošiljati decembra.
"Odločili smo se razviti izdelek, ki s čustveno, povezovalno in socialno izkušnjo paciente navduši za uporabo, obenem pa jim na nevsiljiv in nestresen način predstavi podatke in jih s tem pripravi do večje skrbi za svoje zdravje," razlaga Urška.
S projektom sta pometla s konkurenco na mednarodni shift konkurenci v Splitu in osvojila dobrih 17 tisoč evrov nagrade, prepričala sta tudi na podobnem tekmovanju v Berlinu, nato pa sta se uspešno predstavila še na platformi za množično financiranje Indiegogo.
Prelomnica v razvoju podjetja in blagovne znamke je povabilo v enega od najbolj vplivnih podjetniških inkubatorjev na svetu, ameriški pospeševalnik Y Combinator, ki start-upom omogoča trimesečni program, med katerim so jim na voljo vrhunski strokovnjaki z mrežo poznanstev, bližje pa so tudi vlagatelji.
"V Evropi je ta proces zapleten in dolgotrajen, hkrati pa tu govorimo o nekajkrat manjših vsotah, desetkrat nižje pa so tudi ocene vrednosti podjetja," razlaga kiparka, ki pri podjetju vodi oblikovalsko ekipo. Tako so v ZDA naložbo uresničili v slabih dveh tednih, medtem ko so se v Evropi za veliko nižjo vsoto dogovarjali skoraj dva meseca. Obdobje iskanja vlagateljev pa je za podjetje start-up ključno, hkrati pa tudi najbolj ranljivo. V tem obdobju imajo podjetja običajno majhno ekipo in ko se ustanovitelji bojujejo za vlagatelje, razvoj podjetja obstane, celo zamre.
Ohranili so prvo inovacijo – povezavo slušalke za poslušanje srčnega utripa ploda s telefonom in prikazovanje prek uporabniškega vmesnika v aplikaciji, obenem pa razvili posebno programsko opremo, ki jo uporabljajo pri novih izdelkih.
Vse naprave se prek sistema bluetooth povezujejo s pametnim telefonom. Aplikacijo, parametre in nasvete v aplikaciji so pripravili v sodelovanju z zdravniki. Veliko koristnih informacij lahko nosečnice, mamice in drugi najdejo še na spletni strani, kjer bo kmalu zaživel tudi blog z zanimivimi, kreativnimi vsebinami, kuharskimi in ustvarjalnimi nasveti ter mnenji strokovnjakov.
K prijetnejši uporabniški izkušnji pripomore tudi oblikovanje. Ker so se želeli odmakniti od sterilnosti in umetnega občutka, ki ga običajno vzbujajo medicinski pripomočki, so se odločili za les. Tega je Urška rada uporabljala tudi pri svojem kiparskem delu. Odločili so se za jesenov les, ki ga je lahko oblikovati. "Gre za izdelke za domačo uporabo, s katerimi ustvarjamo bližino med nosečnico in plodom, pri tem pa imata naravnost in mehkoba lesa pomembno vlogo. Tudi oblike so kar najčistejše in preproste."
Za zdaj so s številom prednaročil zadovoljni, pomagajo pa jim tudi pri načrtovanju proizvodnje. Ko bo ta serijska, bodo izdelke ponujali tudi prek distributerjev. Ker je med njihovimi vlagatelji tudi velika glasbena založba Universal Music Group, se dogovarjajo za promocije izdelkov z bodočimi zvezdniškimi mamicami.