Četrtek, 26. 11. 2015, 10.56
5 let, 9 mesecev
Črni petek, ameriški nakupovalni fenomen
Danes Američani še režejo purane, jutri pa bodo kot blazni oddrveli v trgovine. Jutri je črni petek, največji ameriški trgovski praznik. Črni petek je teko pomemben ameriški dan, da so trgovci leta 1939 predsednika Franklina Roosevelta celo pregovorili, da je zahvalni dan, ki je nerodno padel na zadnji novembrski dan, prestavil za en teden nazaj, da so imeli trgovci daljšo predbožično sezono.
Ameriška nacionalna trgovinska zbornica je objavila podatke, da so lani ameriški trgovci zaslužili 48 milijard evrov, kar je precej manj kot na primer leta 2012, ko so zaslužili 56 milijard evrov. To pa ne pomeni, da Američani na ta dan zapravljajo manj. Po navedbah New York Timesa so se nakupovalne navade Američanov v predbožičnem času nekoliko spremenile.
Tako celotna prodaja predbožičnega obdobja v Ameriki narašča. Po analizah svetovalnega podjetja IHS letos pričakujejo, da bo v primerjavi z lanskim letom narasla za 3,5 odstotka. Pomemben del nakupov bo opravljen po internetu. Ta prodaja naj bi se povečala za 11,7 odstotka.
Trgovci so se prilagodili novim nakupovalnih navadam. V trgovinah popuste ponujajo ves zahvalni teden, posebne akcije pa celo ves november. Več pozornosti posvečajo tudi spletnemu ponedeljku, ki je ponedeljek po zahvalnem koncu tedna, spletne popuste pa ponujajo ves zahvalni teden.
Podobne popuste so pretekli in tudi ta petek imeli tudi na Hrvaškem. Hrvati so lani sicer za božična darila porabili 1,45 milijarde evrov. Pričakujejo, da bodo malce več letos porabili Avstrijci. Avstrijski časopis Format napoveduje, da bo letošnja božična prodaja dosegla dve milijardi evrov. Povprečno naj bi Avstrijec porabil 350 evrov, kar je 42 evrov več kot lani.
Podobno kot v ZDA so se tudi v Nemčiji in Avstriji spremenile nakupovalne navade. Spremenila se je vrsta daril, ki jih podarjajo. Vse več je storitvenih daril, kot so potovanja, sprostitev in izobraževanje. Po podatkih Marketagent.com jih še vedno več kot polovica darila kupuje v nakupovalnih centrih, a takoj za tem so nakupi na spletu. Le 22 odstotkov Nemcev in Avstrijcev darila nakupuje na klasičnih nakupovalnih ulicah v središčih mest.
Po navedbah Forbesa je to letos postal kitajski dan samskih 11. novembra, ki si ga je leta 2009 izmislil kitajski spletni trgovinski velikan Alibaba. Letos so v 12 urah dosegli lansko celodnevno vsoto, in sicer 8,35 milijarde evrov nakupov. Lani so Američani v petih dneh zahvalnega tedna, vključno s spletnim ponedeljkom, na internetu zapravili šest milijard evrov.