Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
26. 10. 2017,
10.16

Osveženo pred

11 mesecev, 2 tedna

Vsebino omogoča Krka

Video: Gregor Goršič

Foto: Matic Klanšek Velej / Sportida

Natisni članek

Natisni članek

advertorial Krka Bilobil možgani koncentracija spomin

Četrtek, 26. 10. 2017, 10.16

11 mesecev, 2 tedna

V glavo gre toliko, kolikor hočemo

Vsebino omogoča Krka

Video: Gregor Goršič

Foto: Matic Klanšek Velej / Sportida

Spomin je izjemno raztegljiv in prilagodljiv pojem. Toliko kot se bomo z njim ukvarjali, tako dobro nam bo služil. Predstavljamo tehnike pomnjenja, ki nam lahko koristijo kadarkoli v življenju.


Jasmina Lamberger  trening spomina | Foto: Jasmina Lambergar je mednarodna certificirana trenerka spomina, ki se ukvarja z urjenjem spomina in pozornosti, koncentracije, sproščanjem in tehnikami pomnjenja. Te dejavnosti pozitivno vplivajo na proces pomnjenja, ustvarjalnost, komuniciranje, počutje in vsakodnevno življenje. Delavnice možganskega fitnesa, individualne vaje za spomin, delavnice za podjetja, vaje za sproščanje z avtorsko zaščiteno vsebino in vaje za krepitev pozornosti izvaja po vsej Sloveniji.

Vaje za izboljšanje pomnjenja so drugi del v seriji petih prispevkov o možganskem fitnesu.

1. del: Zakaj si nekatere stvari zapomnimo samo za nekaj sekund?


VIDEO:


Ko razmišljamo o spominu, nas velika večina meni, da smo preobremenjeni in si težko zapomnimo še kaj več. Možgani so tako zmogljivi, da jim s pravo tehniko lahko pomagamo do pomnjenja vedno novih informacij.

Trenerka spomina Jasmina Lambergar nam je razkrila nekaj tehnik, ki nam bodo pomagale do boljšega spomina in s tem učinkovitejšega delovanja na vseh področjih našega življenja.

Obiščite virtualno sobo pobega, ki bo razgibala vaše možgane.

Pomnjenje kot vsota različnih procesov

Pomnjenje je proces, sestavljen iz več različnih procesov. Gre za prehod prejete informacije s pozornostjo v kratkoročni spomin, s ponavljanjem in povezovanjem v dolgoročni spomin in na koncu je seveda priklic informacij.

Za izboljšanje pomnjenja lahko uporabljamo pripomočke, to so mnemotehnike ali različne tehnike pomnjenja. Obstaja več tehnik pomnjenja: uporaba asociacij, rim, akrostihov, akronim, palača spominov.

Nič lažjega od pesmi

Jasmina Lamberger  trening spomina | Foto:

Eden od pripomočkov za pomnjenje besedil, posebej, kadar gre za pesmi, je risanje slik, ki si jih veliko bolj zapomnimo kot besede.

Za primer smo vzeli pesem Če na hlačah manjka gumb (Svet je kakor ringaraja, Mladinska knjiga, 2015; avtorica: Anja Štefan, ilustratorka: Ana Zavadlav)

barvice šola risanje | Foto: Če na hlačah manjka gumb,
kralj ga sam prišije.
Če se v grad prikrade lump,
kralj mu vrat zavije.
Če kraljico kaj boli,
kralj jo rahlo boža,
Da še preden se znoči,
spet cveti kot roža.
 
Če po sobi teka miš,
kralj za rep jo ujame.
Tudi če gre vse navzkriž,
kralj ne dela dram.
Če pred njim je več poti,
kralj izbere pravo,
zase in za vse ljudi,
vlada z modro glavo.

Učenje pesmi v nekaj korakih:

1. Rišemo v smeri urinega kazalca. Začnemo zgoraj desno.

  • Na podlagi ene ali dveh ključnih besed iz posamezne rime ustvarimo eno sliko.
  • Slika naj bo preprosta, jasna, brez podrobnosti, s čim manj potezami.
  • Vsako slikico narišemo z drugo barvo.

2. Ko narišemo eno sliko, preberemo vrstico, jo ponovimo in zraven gledamo sliko.

  • Sliko po potrebi dopolnimo.

2. Ponavljamo postopek do konca pesmi.

3. Na koncu gledamo slike in ob njih po spominu dopisujemo besedilo pesmi.

4. S pesmijo preverimo svoje zapise.

5. Popravimo in glasno ponovimo.

Tudi številke imajo svoje simbole

S sliko si lahko pomagamo tudi pri pomnjenju števil. Vsako število ima ustrezen simbol. Številka štiri nas spominja na stolček s štirimi nogami.

Jasmina Lamberger  trening spomina | Foto:

Do boljšega spomina s pravim tempom, gibanjem, prehrano in razmišljanjem

Ali je količina informacij, ki jih možgani lahko skladiščijo, omejena? "Ne, nemogoče je izmeriti, kaj vse lahko sprejmemo. Večja težava je v nas samih, ker smo zelo skoncentrirani lahko le določen čas, potem nam pozornost spet upade. Zato moramo med učenjem delati premore. Premor ne sme biti namenjen temu, da se od računalnika prestavimo na telefon. Premor pomeni, da z ene dejavnosti preidemo na nekaj popolnoma drugega," pravi Jasmina Lambergar.

Jasmina Lamberger  trening spomina | Foto:

Kako si zapomniti čim več? Najbolje je, da se med pavzo gibamo, ker gre za povsem druge gibe. To sproži delovanje povsem drugih centrov v možganih. S tem v možganih ustvarimo nove povezave. To pravzaprav pomeni možganski fitnes.

V nekaterih delovnih okoljih je že na voljo kotiček za gibanje. Delodajalci lahko v podjetjih postavijo mize za namizni tenis ali med delom organizirajo razgibavanje.

Kakšen tempo Jasmina Lambergar priporoča za študente? "Študenti naj 35 minut študirajo, pet minut naj porabijo za obnovo naučenega, pet minut pa naj namenijo telesnim vajam. Ta cikel naj potem spet ponovijo in tako bo bistveno večji učinek, kot če bi delali tri ure brez predaha."

učenje branje | Foto:

Kako lahko izboljšamo proces pomnjenja z jemanjem zdravil naravnega izvora? Z nekaterimi zdravili naravnega izvora, kot je Bilobil, lahko dosežemo večjo zbranost in izboljšamo sprejemanje informacij. Bilobil poveča dotok kisika v možgane.

Kakšna hrana pomaga za boljši spomin? "Strokovnjaki priporočajo uravnoteženo mediteransko dieto – ribe, oljčno olje, temnozeleno listnato zelenjavo in oreščke."

Kako z načinom razmišljanja vplivamo na možgane? "Ni treba biti obremenjen s tem, da stalno razmišljaš samo pozitivno. Seveda je treba razmišljati tudi o negativnih stvareh, le tako lahko ločimo med vsem, kar se nam dogaja. Predvsem moramo o spominu razmišljati pozitivno. Pozitiven odnos do spomina se kaže z razmišljanjem v slogu: 'hočem si več zapomniti, rada bi imela boljši spomin'. Če pa tarnamo, da stalno pozabljamo, nam to lahko predstavlja takšno psihološko oviro, da težko delujemo normalno."

Pomoč za možgane

ginko | Foto: Upadanje miselnih sposobnosti se kaže kot motnje spomina in koncentracije. Težave opazimo, ko moramo dve nalogi opravljati sočasno ali pa moramo pozornost hitro preusmeriti na drugo nalogo.

V pomoč so nam lahko naravni izvlečki, med katerimi je najbolj znan in proučevan izvleček rastline ginko. Z jemanjem izvlečka ginka lahko izboljšamo svoj spomin, saj razširi krvne žile in izboljša prekrvitev možganov ter možganske celice varuje pred prostimi radikali. Poleg tega ima vlogo tudi pri izboljšanju prekrvitve rok in nog, tako lahko olajša bolečine pri hoji, zmanjša občutek hladnih rok in nog ter zmanjša občutek otrplosti in ščemenje.

Besedilo obravnava izdelek brez recepta. Pred uporabo natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.

Obiščite virtualno sobo pobega

 

;
Made by Viar360 Switch to fullscreen
Ne spreglejte