Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
10. 5. 2011,
16.03

Osveženo pred

4 leta, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

4

Natisni članek

Natisni članek

lepotna kirurgija intervju Franc Planinšek

Torek, 10. 5. 2011, 16.03

4 leta, 6 mesecev

"Cilj lepotne operacije je plima sreče" #intervju

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

4

Franc Planinšek | Foto Matjaž Rušt

Foto: Matjaž Rušt

Estetski kirurg dr. Franc Planinšek nam je v pogovoru leta 2011 odstrl skrivnost lepote in razjasnil nekaj napačnih predstav, ki jih imajo mnogi o lepotnih operacijah. Ob njegovi smrti vam ga ponovno ponujamo v branje. Planinšek je bil zaradi svojih veščin v estetski kirurgiji izjemno cenjen tako doma kot v tujini, znanje pa je med drugim pridobival na klinikah v Braziliji, Argentini, Kolumbiji, ZDA in v Evropi.

Franc Planinšek
Novice Umrl je lepotni kirurg Franc Planinšek
 
Lepota je nekaj nedoločljivega. Kljub temu so znanstveniki zmogli ugotoviti, da imamo ljudje možganski center za dojemanje lepote, ker je potreba po lepoti nujna za preživetje, saj nas navdaja z lepimi občutki, kot nekakšna nagrada. Lepota se skriva v redu, harmoniji in skladju, kar je tudi definicija tega pojma.

Čeprav se lepotni trendi razvijajo in spreminjajo, saj se v zgodovini vedno pojavi nekdo, ki svojo lepotno pomanjkljivost zna nositi s prepričljivo karizmo, pa je da Vincijev vitruvijski človek, vsaj kar zadeva proporce, še vedno aktualen in lep.

Prve operacije nosu so omenjene v spisih v sanskrtu, Maji pa so otrokom iz estetskih razlogov oblikovali glave s pomočjo desk, pod katerimi so spali, da so imeli lepo, koničasto oblikovane lobanje.

Kot pravi dr. Franc Planinšek, je namen estetske kirurgije predvsem to, da iz nezadovoljnega človeka, ki mu neka napaka greni življenje, naredi srečnega in zadovoljnega posameznika. Njegov cilj je plima dopamina, hormona, ki je odgovoren za srečo v organizmu. Tisti, ki pa se na poti k oblikovanju postave ne odločijo za korenito spremembo in nočejo ali si ne upajo iti pod nož, pa po njegovem mnenju niso prav nič manj drzni in pogumni, saj se jih veliko odloča za garanje v fitnesu, kar je po njegovem mnenju zelo pogumna odločitev.

Vztrajnost je seveda ključna v obeh primerih; ko gremo v fitnes in ko pokličemo estetskega kirurga, ki vas bo najprej naučil zdravega načina življenja, zdravega prehranjevanja in odvajanja od kajenja. "Včasih mi pravijo, da sem hujši od Ruglja," se v sproščenem vzdušju v ljubljanskem LP-ju pošali kirurg, ki raje vidi, da ga ne naslavljamo z "doktor". "Veste, jaz sem samo običajen človek, ne potrebujem tega."

Ženskam, ki se odločijo za nek lepotni center, priporoča, da pred posegom vedno preverijo, ali je kirurg uradno priznan estetski kirurg, saj se le tako lahko zavarujejo pred nestrokovno opravljenimi korekcijami.

Estetska kirurgija je kombinacija znanosti in umetnosti, je znanstvena umetnost. Kako se počutite v vlogi njenega veličanstva, lepote?

Zelo lepo. Če bi še enkrat izbiral, bi zagotovo izbral ta poklic. Gre za najfinejše posege v mehka tkiva, estetski kirurg pa mora vedeti tudi, kaj je lepo.

Ko se enkrat podamo na vlak lepotne korekcije, ali to pomeni, da ne bomo mogli več izstopiti?

Lahko gre samo za enkraten poseg in to je tudi edini smisel. Kadar vidimo, da je nekdo prišel v stanje dismorfofobije, da svojega telesa ne zaznava več pravilno, takrat vemo, da operacije ne smemo izvajati. Tipično stanje dismorfofobije je anoreksija.

Takšnega pacienta mora verjetno obravnavati psihiater?

Zagotovo. Dismorfofobija je kontraindikacija za kakršnokoli korekcijo. Ampak tega ni veliko. Prihajajo tudi takšni, ki so povsem odločeni, kaj moram narediti, nekateri so kar malo agresivni. Takrat se uprem, ker ordinacija ni samopostrežna trgovina. Jaz določam okno, v okviru katerega bom deloval in prek katerega ne bom šel. Cilj je srečen in zadovoljen pacient. V telesu želim doseči plimo dopamina.

Se to večinoma zgodi?

Večinoma, da.

Kaj pa, ko se ne?

Če se to ne zgodi, pomeni, da sem zgrešil, da nisem zaznal, da z določenim posegom ne bom prišel do cilja. Cilj ni manjši ali raven nos, cilj niso velike dojke. Cilje je sreča in zadovoljstvo. Zato prihajajo in sedijo pred vrati ordinacije. Nekdo, ki živi v popolnem blagostanju, duševnem in fizičnem, ne bo prišel za nekaj ur sedet v ambulanto in čakat. Tisti, ki sedi, je opravil osnovni test. Ima res gorečo željo, da nekaj ukrene. Čakanje v čakalnici je testno čakanje, kajti v estetski kirurgiji moraš biti zelo potrpežljiv, saj greš vedno skozi fazo grdega račka. Razen pri dojkah.

Franc Planinšek | Foto: Matjaž Rušt Foto: Matjaž Rušt

Kako pa je s prenašanjem bolečin po operaciji?

Bolečin ni. Ljudje si narobe predstavljajo, da je estetska kirurgija zelo boleča. Boli, kadar kirurg posega v globino telesa ali pa kadar se približuje kosti in pokostnici. Modrice sicer res bolijo, vendar če lepo operiramo, ni modric. Pri estetski kirurgiji gre za to, da moraš predvsem znati zelo fino oblikovati in moraš imeti vrhunsko tridimenzionalno predstavo.

Iz ravnine moraš ukrojiti in obdelati tkivo tako, da narediš tridimenzionalno tkivo, na primer dojko. Gre za mehka tkiva, ki morajo živeti in čutiti ter imeti primerno obliko. Oblikovati jih moraš do te mere, da lahko predvidiš, kaj se bo dogajalo s časom. Ne le, da bo takoj lepo, čez nekaj časa pa ne bo več ničemur podobno. Mora se starati s človekom.

Ko si ženske povečujejo dojke, pogosto naredijo napako in se hvalijo, kako so lepe, ampak vse dojke so na začetku lepe. Treba je pokazati rezultate čez pet let. Tudi v Sloveniji zaznavamo bohotenje garažnih estetskih kirurgij. To je huda rana sleherne mlade družbe, ki še nima vzpostavljenih močnih estetskih središč, in ko je kupna moč nekoliko manjša. Takrat se ljudje zatekajo drugam. Želje so pa še vedno prisotne. Kljub recesiji.

Ali jo to tisti razlog, da vidimo veliko žensk, ki so se z lepotnimi popravki skoraj iznakazile?

Prav to je razlog. Tudi Slovenija ni odporna proti temu, prav tako ne Hrvaška in Italija. Lepotni kirurgi so že urologi, čeljustni kirurgi.

Se v času recesije pozna, da ljudje bolj zahajajo k kirurgom, ki uradno niso priznani?

Opažam, da Rožna dolina nima prav nič manj pacientov. Pozna se, da imamo veliko napak in neželenih rezultatov, ki jih moramo popravljati. K nam prihajajo z vseh možnih koncev.

Franc Planinšek | Foto: Matjaž Rušt Foto: Matjaž Rušt

Kaj pa, ko v ambulanto pride pacient, za katerega ugotovite, da je že odvisen od operacij? Kdaj govorimo o odvisnosti od operacij?

Včasih takoj zaznam, da nekaj ni v redu, da je preveč stvari, ki bi jih nekdo želel popraviti.

Prihaja poletje in ženske se odločamo za spremenjen način življenja, hujšanje. Je zdaj še pravi čas, da se ženska odloči za izoblikovanje postave, ali je že prepozna?

S pomočjo trenerja v fitnesu in z mojimi dodatki bi šlo. Lahko se odločimo za liposukcijo ali "body contouring", kar pomeni, da izsesam maščobo in z njo matične celice ter preoblikujem neravnine tako, da material dodam drugam. Namen tega je, da dobimo lepo obliko postave, ki mora biti gladka v vseh pogledih.

Trener bo pomagal, da bodo mišice dobile tonus in ga pripravil za naprej. Nikoli ne gre samo za bližnjico, treba se je potruditi. Ko k meni pridejo pacienti z željo po radikalnih liposukcijah, jih najprej naučim jesti, predstavim jim zdrav način življenja, vsi po vrsti morajo nehati kaditi. Včasih mi rečejo, da sem hujši od Ruglja. Narava ljubi red, harmonijo in skladje.

Je tudi to definicija lepote?

Da, to je definicija lepote.

Franc Planinšek | Foto: Matjaž Rušt Foto: Matjaž Rušt

Kaj pa simpatične napake, ki nas napravijo edinstvene? Kako daleč lahko gredo?

Lahko gredo daleč, če je pod njimi skrit močan jaz, ki to zna nositi. Včasih te napake narekujejo nove trende.

Kaj pa različno dojemanje lepote, ko nekomu neka ženska ni všeč, za drugega je pa idealna?

Vsak ima svoje atribute, ki jih išče. Meni je všeč vitek pas, nekomu drugemu so všeč velike dojke, medtem ko meni niso. Prvič sem povedal, da mi niso všeč velike dojke. Moškim so načeloma všeč velike dojke, ampak ne pri njihovem dekletu. Trend so manjše, naravno oblikovane dojke.

Kako pa je z moškimi, tudi oni se vedno bolj odločajo za operativne posege v telo, kaj največkrat iščejo?

Opažam, da je vedno več obrezovanj penisa. Eden izmed vzrokov je higiena, zmanjša se možnost karcinoma penisa. Drug vzrok je pa manjša občutljivost organa. Tudi pri ženskah je vedno več korekcij sramnih ustnic po porodih, ženske so vedno bolj ozaveščene in ta predel je zelo izpostavljen, vidi se v kopalkah in spodnjicah. Ljudje se tudi vedno bolj zavedamo svojega telesa.

Kakšni so letošnji trendi, katerih operacij bo letos največ?

Estetska kirurgija sicer ni kot moda, se ne spreminja tako hitro. Vseeno pa so letos zelo moderne ličnice. V našem prostoru to ni tak problem, ker so ličnice že tako ali tako dovolj poudarjene, na jugu so še bolj. Drugod pa, če si nekoga operiral in nisi povečal ličnic, nisi opravil ničesar.

Kaj pa vitruvijski človek, je še vedno aktualen?

Kar zadeva proporce, je, medtem ko je obraz preveč zamaščen. Tudi Mona Liza, denimo – danes ni na njej prav nič lepega.

Poznamo Willendorfsko, Miloško in Botticelijevo Venero. Kakšna je Venera današnjega časa?

Za vsakega moškega je Venera mati njegovega otroka. Sicer je pa meni zelo všeč Natalie Portman, ki ima poleg skladnega videza tudi neko vsebino, zanimivo notranjost.

Ali je v Hipokratovi prisegi kakšno določilo, ki vas omejuje pri opravljanju operacij? Na primer izvajanje operacij na zdravem telesu?

Splošna definicija zdravja ne pomeni le odsotnost bolezni, ampak splošno psihofizično blagostanje. Če je nekdo nesrečen, mu lahko z operacijo pomagam do sreče. Od vseh vprašanj, ki mene najbolj zanimajo v zvezi z lepotnimi operacijami, pa je preprosto vprašanje "zakaj vse to".

Preberite tudi:

igor Višnjar, Nevio Medved
Trendi "Slovenke ste zelo ozaveščene ženske in ste končno začele skrbeti zase" #intervju
Nina Suvorov
Trendi "Slovenci s plastičnimi operacijami ne pretiravamo, ko nas nekaj moti, to popravimo in smo zadovoljni" #intervju
Ne spreglejte