Ponedeljek, 11. 12. 2017, 18.08
7 let
Že peto leto: Petarde? Ne, hvala!
Praznični čas še vedno marsikdo povezuje tudi z metanjem petard, zato decembra potekajo različne pobude, ki opozarjajo na nevarnost teh pirotehničnih sredstev. Ena od teh je tudi plakatna akcija, ki se proti uporabi pokajočih teles bori s stripi.
Zoran Smiljanić je pripadnik t. i. tretje generacije avtorjev slovenskega stripa, ki so objavljali v reviji Mladina. Darko Macan, eden boljših poznavalcev stripa na območju nekdanje Jugoslavije, je nekoč dejal, "da je Smiljanić verjetno najboljši scenarist za dolge zgodbe na območju nekdanje Jugoslavije".
Vsakoletno pokanje Ana Štular je dvakratna nagrajenka natečaja Živel strip! Živela animacija!, ki letno poteka v sodelovanju med revijo Stripburger in združenjem Vivacomix. Je avtorica mini albuma Enodnevnica (2017), sicer pa desetletna osnovnošolka, ki ima rada pustolovščine.
Petarde so od leta 2008, ker so neprijetne ter nevarne ljudem in živalim, pri nas prepovedane. Kljub temu vsako leto decembra lahko slišimo pokanje, dogajajo pa se tudi poškodbe, povezane z metanjem petard.
Posledice tudi za okolje
Glasno pokajoča telesa puščajo posledice tudi v okolju, saj zrak onesnažujejo s škodljivimi delci.
Agencija za okolje je slovenskim občinam tako letos že poslala poziv, naj se pri pripravi novoletnih praznovanj izognejo ognjemetom in opustijo uporabo druge pirotehnike.
"Pri eksploziji se namreč sprostijo snovi, ki zastrupljajo ozračje in povzročajo kratkotrajno izjemno povišane koncentracije onesnaževal," opozarjajo v agenciji.
Stripi proti petardam
V smeri preprečevanja uporabe pokajočih pirotehničnih sredstev peto leto zapored deluje tudi Družba TAM-TAM, ki je pobudnik plakatne akcije Petarde? Ne, hvala!.
Plakatna mesta po Sloveniji bodo tako zasedli ozaveščevalni stripi o petardah.
Avtorji in avtorice stripov
K sodelovanju so letos povabili štiri ilustratorje, med njimi osnovnošolko Ano Štular, študentko veterine Nino Tome Skarja, ilustratorja za otroke Uroša Horvata in striparja Zorana Smiljanića.
Za približevanje problematike najmlajšim so nastale tudi pobarvanke, stripi v črno-beli različici.
Uroš Hrovat je produktiven ilustrator z najvišjo izposojo v slovenskih knjižnicah. Eden bolj priljubljenih striparjev med mladimi je prvo knjigo ilustriral leta 1993. Dela z njegovimi ilustracijami so kar osemkrat prejela naslov moja najljubša knjiga in pet nominacij za nagrado desetnica Društva slovenskih pisateljev.