Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
1. 12. 2016,
9.20

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,50

1

Natisni članek

Natisni članek

McDonald's Big Mac burger Michael James Delligatti

Četrtek, 1. 12. 2016, 9.20

7 let, 3 mesece

Umrl je oče Big Maca, najbolj znanega McDonald'sovega burgerja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1,50

1

Big Mac | Foto Getty Images

Foto: Getty Images

V ponedeljek je v Pittsburghu umrl mož, ki je pred skoraj pol stoletja ustvaril Big Mac, najbolj znan burger v ponudbi McDonald'sa. Star je bil 98 let.

Michael James Delligatti - Jim je bil nekoč lastnik McDonald'sove franšize v Uniontownu v bližini Pittsburgha. Prav tam je leta 1967 ustvaril Big Mac, sloviti McDonald'sov burger z dvema polpetama iz govedine, solato, sirom, kislimi kumaricami, čebulo in posebno omako v sezamovi bombeti, ki skupaj nanesejo okoli 540 kalorij. Jim si je po navedbah njegovega sina Michaela dolga desetletja privoščil vsaj enega na teden.

Gostje so si želeli večjih burgerjev

Delligatti se je Big Maca domislil, ker so si njegovi gostje želeli večjih burgerjev, poroča tiskovna agencija AP. Ko ga je ponudil v svoji restavraciji, je povpraševanje bliskovito zraslo in že leta 1968 je McDonald's njegov burger uvrstil v ponudbo vseh restavracij po ZDA.

Delligatti je Big Mace začel prodajati leta 1967, leto pozneje so že bili v ponudbi vseh ameriških McDonald'sov. | Foto: McDonald's Delligatti je Big Mace začel prodajati leta 1967, leto pozneje so že bili v ponudbi vseh ameriških McDonald'sov. Foto: McDonald's

Kdo se je spomnil imena Big Mac?

Delligattijev sin Michael je po poročanju AP zatrdil, da je Jim več desetletij pojedel vsaj en Big Mac na teden. Pojasnil je tudi, kako se je njegov oče spomnil imena: "Pogosto so ga spraševali, zakaj ga je poimenoval Big Mac, in odgovoril je, da je Big Mac zvenelo smešno."

A zgodba o nastanku imena, ki jo je uradno potrdil tudi McDonald's, pravi drugače. Gigant hitre prehrane je leta 1985 odlikoval Esther Glickstein Rose, ki naj bi se spomnila imena Big Mac. Leta 1967 je bila 21-letna tajnica v McDonald'sovem oglaševalskem oddelku in legenda pravi, da jo je eden od direktorjev na poti na sestanek povprašal za predlog, kako naj bi ta burger imenovali.

Delligattijeva družina to zgodbo zanika, McDonald's pa se glede spora še ni izrekel, še poroča AP.

Prodajo pol milijarde Big Macov na leto

Kakorkoli že - McDonald's je od leta 1967 prodal več milijard Big Macov v več kot sto državah po vsem svetu. Ko je ta burger dopolnil 40 let, so v podjetju ocenili, da jih prodajo 550 milijonov na leto oziroma enega vsakih 17 sekund. Delligatti za svojo zamisel ni dobil nobenega plačila ali provizije od prodaje.

Ne spreglejte