Petek, 21. 8. 2015, 13.13
8 let, 7 mesecev
Sardele, ribe grških bogov
Veljko Barbieri na Hrvaškem že leta objavlja zapise in snema oddaje o zgodovini hrane. Jedilniki izgubljenega časa so še vedno ena najboljših kuharskih oddaj. Gastronomski zgodovinar se sicer najraje snema s kozarčkom vina v roki, a njegove zgodbe nam odkrivajo skrivnosti o hrani.
Pa vendar je ni boljše ribe kot sveže, res sveže, popečene sardele.
Dioniz starejši je Jonija res povabil k sebi, ga pogostil z vinom in pečenimi sardelami ter mu dejal, da bi se morala dogovoriti, kako bosta rešila težavo, saj hoče vladati Visu. Jonij se je sprva obotavljal in kazal mišice, a ko mu je Dioniz zagrozil, da bodo njegovi ljudje zavzeli otok in na njem posadili svojo trto, nekdanji Jonijevi podložniki pa mu bodo pekli sardele, sta se dogovorila: lahko ima Vis, če bo po njem, se pravi po Joniju, poimenoval kakšne druge otoke. Segla sta si v roke, spila še malo vina, pojedla še kakšno sardelo in tako so Jonski otoki v Grčiji dobili svoje ime.
Sardele v rdeči marinadi
kilogram sardel dve žlici moke deciliter olja 3 dl rdečega vina, recimo merlota 0,5 dl vinskega kisa 2 rdeči čebuli 3 vejice rožmarina 2 žlici kaper limona žlica medu sol, poper
Sardele očistite, jih sperite in osušite s papirnato brisačo. Nato jih pomokajte in opecite na vročem olju. Pečene polagajte na papirne brisače, da se odcedi maščoba. Nato v kozici skuhajte vino, kis, na kolute narezano čebulo in rožmarin. Posolite in popoprajte, dodajte kapre, med in narezano limono. Odstavite in marinado malce ohladite, a še toplo prelijte prek sardel. Čez noč ribe pustite v hladilniku. Marinirane ribe postrezite kot hladno predjed s kruhom.