Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Neža Mrevlje

Četrtek,
20. 9. 2018,
15.51

Osveženo pred

6 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,26

Natisni članek

Natisni članek

polži festival polžev Dunaj

Četrtek, 20. 9. 2018, 15.51

6 let, 1 mesec

Polži se vračajo v gostilne na Dunaju, kjer so bili včasih priljubljena jed

Neža Mrevlje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,26
Andreas Gugumuck | Foto Österreich Werbung/ Andreas Gugumuck

Foto: Österreich Werbung/ Andreas Gugumuck

Konec septembra bo na Dunaju potekal festival polžev, ki letno oživlja dolgoletno mestno tradicijo vzreje kopenskih mehkužcev in njihovih kulinaričnih izpeljav. Tokrat bo sto restavracij ves teden ponujalo domiselne polžje specialitete, manjkali ne bodo niti polži po japonsko.

Dunaj je bil do začetka 20. stoletja prestolnica polžev. V ožjem mestnem središču je delovala polžja tržnica, na njej pa so prodajali sladkane kuhane, pa tudi ocvrte in pečene polže s slanino in zeljem. V tistem času pa so ti mehkužci veljali za zelo zdravo hrano in afrodiziak.

Leta 1810 je izšla tudi kuharska knjiga z recepti, med katerimi so bila navodila za pripravo polnjenih polžev, polžje paštete, polžjih cmokov, nabodal in klobasic.

Polži po japonsko

Dolgoletno tradicijo specialitet iz vinogradniških polžev s festivalom zadnjih deset let obuja dunajski polžjerejec Andreas Gugumuck, ki k sodelovanju privablja restavracije iz celotne Avstrije.

Andreas Gugumuck, ki je svojo 400 let staro kmetijo spremenil v polžjo farmo, je leta 2012 prejel evropsko nagrado za inovativne mlade kmetovalce. Danes se poleg gojenja polžev ukvarja še z njihovo predelavo ter z njimi oskrbuje številne restavracije. | Foto: Karin Nussbaumer Andreas Gugumuck, ki je svojo 400 let staro kmetijo spremenil v polžjo farmo, je leta 2012 prejel evropsko nagrado za inovativne mlade kmetovalce. Danes se poleg gojenja polžev ukvarja še z njihovo predelavo ter z njimi oskrbuje številne restavracije. Foto: Karin Nussbaumer

Sto obdelovalnic bo tako tudi letos, med 24. in 30. septembrom, na svoje menije uvrstilo posebne in lastne kreacije iz polžev. Obeta se raznovrstna ponudba, ki bo vključevala vse od polžjega namaza do polžev na japonski način.

Za vrhunec festivala organizator napoveduje sobotno dogajanje, ko bodo polžje specialitete spremljali tudi polži na žaru, ki jih bo na odprtem ognju pekel prav Andreas Gugumuck. Ob tem pa se bodo predstavljali tudi različni vinogradniki, pivovarji, izdelovalci čokolade in gastronomi.

čili tekmovanje
Trendi Slovenska kraljica čilijev že tretjič pojedla najbolj pekočega #foto

Gugumuck, ki je svojo 400 let staro kmetijo spremenil v polžjo farmo, je leta 2012 prejel evropsko nagrado za inovativne mlade kmetovalce. Da bi ohranjal dolgoletno dunajsko tradicijo, je začel gojiti velike vrtne polže na parcelah, posejanih s sončnicami, blitvo, ogrščico, timijanom in koromačem. Danes se poleg gojenja polžev ukvarja še z njihovo predelavo ter z njimi oskrbuje številne restavracije.

Intervju: Peter Blombergsson
Trendi Mož, ki se je s Švedske priselil v Slovenijo in tu našel svoj raj
Ne spreglejte