Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
28. 10. 2013,
13.42

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

vino Vipavska dolina

Ponedeljek, 28. 10. 2013, 13.42

8 let, 7 mesecev

Obračanje po Burji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Ni naključje, da je Primož Lavrenčič svoje posestvo poimenoval Burja.

Burja s svojimi sunki prinaša kaos, včasih pa tudi očisti in zjasni nebo. Prav tako tudi kaos v vinogradu lahko rodi harmonijo, je prepričan Primož Lavrenčič, prvi mož posestva Burja. Njegova Burja bela, zvrst belih sort, je rojena prav iz kaosa – kaosa različnih sort trte, ki so v vinogradu pomešane. Rebula, malvazija in laški rizling ter kanček zelena sestavljajo belo Burjo, ki je ena najbolj priljubljenih belih zvrsti pri nas. Njen avtor je prepričan, da je v Vipavski dolini prav to optimalen način pridelave vina – Vipavci so to počeli stoletja, dokler se ni po drugi svetovni vojni začelo poudarjanje in sajenje rdečih sort, ki zdaj obsegajo polovico vipavskih vinogradov.

Z Burjo belo želi Primož ujeti bistvo Vipavske doline, tisto, kar je bil nekoč na primer Vipavec – kaos sort iz mešanega vinograda, ki se ujamejo v harmonično vino. Prvič jo je pridelal leta 2003, že leta 2008 pa je na Decanterjevem ocenjevanju odnesla zlato medaljo. Prav s tem letnikom je Primož v petek v vinoteki eVino začel pripovedovati zgodbo o razvoju bele Burje in spremembah, ki so jo doletele. Medtem ko sta bila letnika 2008 in 2009 mešanica rebule, malvazije in laškega rizlinga, se je leta 2010 v njej zaradi izpada letine znašel tudi zelen. Sprememba sloga pa se je zgodila z letnikom 2011, ki ga je v petek tudi premierno odprl.

Kakšna sprememba sloga? Do letnika 2011 je vinu do prvega pretoka dodal okoli 20 odstotkov jagodnih kožic, letnik 2011 pa je doletela osemdnevna stoodstotna maceracija – in kljub temu vino ni "oranžno". "Ni oranžno, ker mi je od oranžnih stvari všeč le dres nizozemske nogometne reprezentance," se je pošalil, čisto resno pa dodal, da je trik v tem, da maceracijo začne pri nizki temperaturi, natančneje pri 8 stopinjah Celzija. Primož se ne boji tehnologije in je izredno znanstveno podkovan, hkrati pa njegov pristop do vinarstva deluje že kar umetniško, vse globlje je tudi v biodinamiki, ker meni, da je v vinu tudi element nerazložljivega: "V vinu je toliko različnih komponent in nanj vpliva toliko različnih dejavnikov, da so enoznačne razlage, zakaj je neko vino takšno, kot je, le navaden blef."

Ne spreglejte