Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
30. 10. 2014,
9.56

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

vino ocenili smo kemija

Četrtek, 30. 10. 2014, 9.56

8 let, 7 mesecev

Kemijska razlaga romantičnih vinskih izrazov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Iste sorte trte rastejo na različnih koncih sveta, pa vendar se vino iz njih razlikuje. Malbec iz Argentine preprosto ni enak tistemu iz Kalifornije, merlot iz Bordeauxa pa ne merlotu iz Goriških brd.

Mnogi so menili, da je priseganje na terroir pri kakovosti vina le kaprica najbolj razvajenih vinoljubcev. Toda znanstveniki iz kalifornijske univerze so se resno lotili raziskovanja odtisa, ki ga v vinu pustijo specifično podnebje, geologija in geografija kraja, kjer je zraslo grozdje. Tako priseganje na določen vinograd ni več povezano le s subjektivnim prepoznavanjem in všečnostjo arome, videza in okusa vina, temveč temelji na molekularni strukturi, ki jo v vinu pustijo vplivi okolja. Raziskovalci celo napovedujejo, da bodo v prihodnosti lahko izdelali poseben test, s katerim bi se zbiralci vin zavarovali pred goljufi.

Za zdaj raziskovalci po poročanju BBC razlike med vini različnih geografskih porekel določajo s primerjavo kemičnih profilov vin, kakor jih je zaznala spektrometrija. Ugotovili so, da so razlike opazne, povezujejo pa jih z okoljem. Za argentinski malbec na primer menijo, da na drugačno kemično strukturo vpliva visoka nadmorska višina, na kateri raste. Posebej opazne so razlike pri vsebnosti kovin, recimo cinka, kar je pač povezano z značilnostjo prsti. Razlike se pojavijo celo znotraj istega vinograda.

Na drugem koncu sveta, v Italiji, pa so se znanstveniki lotili odkrivanja avtentičnosti letnika. Tudi tu so ugotovili, da je skrivnost v kemični "starosti", ne pa v dejanski številki letnika. V poskusu so isto vino istega letnika starali v nadziranih okoliščinah profesionalne kleti in v domači kuhinji. Ugotovili so, da je bilo vino v kuhinji že po šestih mesecih kemično enako sestavi vina, ki se je dve leti staralo v vinski kleti. Zato predlagajo, da se vinoljubci manj zanašajo na številko letnika, saj v resnici na okus in kakovost vina vpliva le kemična sestava, ki pa je odvisna od hranjenja vina.

Tako znanstveniki v Kaliforniji kot Italiji pa opozarjajo, da s tako analizo ne določajo, ali je vino boljše ali slabše, ker je to vedno le subjektivna ocena.

Vincent Girardin Puligny-Montrachet 1er Cru 2006

Vincent, vzhajajoča zvezda Burgundije, je vodenje kleti prevzel leta 1982 in kot 11. generacija nadaljuje očetovo zapuščino. Kot mladi nadobuden vinogradnik je v želji, da bi razširil posest, povečal proizvodnjo in ima zdaj v lasti 20 hektarjev vinogradov oziroma 42 parcel, od tega jih je osem v dolini Côte de Beaune, od koder prihajajo izvrstni chardonnayi in modri pinoti.

Puligny-Montrachet je lega v dolini Côte de Beaune, od koder prihajajo najboljši chardonnayi na svetu. Nedvomen uspeh chardonnayja na tem območju je posledica več dejavnikov: večina od njih je zajeta v pojem terroir. Lokalna kombinacija topografije, strukture tal in podnebja daje proizvajalcem kakovostno grozdje, iz katerega lahko pridelajo najboljša vina na svetu.

Vino je rumene barve z lepimi zlatimi niansami. Ima zelo diskretne arome, predvsem pridejo do izraza vanilja, ananas, limonina lupina, v ozadju pa arome lesa in živalske note. V ustih vino deluje kremasto, zelo lepo so izražene tudi mineralne zaznave, svežina in lepa kislina. Ima zelo dolg zaključek. Vino deluje zelo elegantno, zaokroženo in harmonično.

Vino s tako polnim telesom, kot je ta chardonnay, lahko priporočamo k jedem, ki so bolj polnega okusa. Postrežemo ga lahko k vsem jedem z gobami, školjkami, k morski hrani in testeninam s tartufi.

Sorta: chardonnay Stopnja alkohola: 13,50 % Sladkorna stopnja: suho Cena: 61,70 evra, evino.si

Ocena: 9,5

Ocenjuje: Nina Čarman, eVino.si

Ne spreglejte