Sobota, 22. 9. 2018, 11.54
5 let, 12 mesecev
Top gostilne 2018
Najboljše gostilne na Hrvaškem blizu slovenske meje
Izbrali smo najboljše med hrvaškimi gostilnami, ki so dovolj blizu, da se lahko do njih zapeljete na enodnevni kulinarični izlet.
Letos smo na lestvico hrvaških gostiln in restavracij ob slovensko meji uvrstili vse pomembnejše lokale v Istri. Po eni strani zato, ker je hrvaška Istra za naše goste bolj zanimiva kot druga območja ob hrvaško–slovenski meji, pa tudi zato, ker je na zagrebškem koncu vse težje najti dobro gostilno. Restavracije v hrvaški prestolnici namreč odpirajo in zapirajo brez jasnih ciljev, nekaj jih je zamenjalo velikopotezne kuharje, ki bi raje svetovali kot kuhali, lokalna publika pa očitno nima toliko denarja, kot ga zahtevajo restavracije, ki se želijo ovenčati s slavo Michelinovih zvezdic.
Celo v Istri, kjer kulinarika za hrvaške razmere izstopa, smo letos poleti v lokalih videvali samo tuje goste. Cene menijev, ki skupaj s pijačo presegajo 100 evrov na osebo, niso za povprečnega gosta. Po drugi strani pa tamkajšnje konobe predstavljajo veliko boljšo vrednost za denar kot podobni ponudniki na slovenski strani meje.
1. Monte (Rovinj)
Restavracija, ki je prva na Hrvaškem dobila Michelinovo zvezdico, pravi, da ponuja najboljše sestavine, naj gre za morske sadeže, mesnine ali zelenjavo. Za vsako posebej imajo meni v šestih etapah, ki stane okoli 120 evrov na osebo, brez pijače, seveda. Imajo tudi spodobno vinsko karto istrskih, hrvaških in nekaj mednarodnih vin, ki obisk pod slikovito cerkvijo seveda dvignejo na vsaj 150 evrov na osebo.
2. Noel (Zagreb)
Človek, ki se poslovno ali turistično vsake toliko odpravi v Zagreb, si prav želi, da bi na tamkajšnji gostinski sceni, ki ves čas doživlja odprtja in zaprtja lokalov, obstal vsaj Noel. Razkošna restavracija je nazadnje, ko smo bili tam, degustacijski meni devetih avtorskih jedi ponujala za 95 evrov. Še bogatejša je vinska karta, na kateri je bilo okoli 50 šampanjskih etiket, nekaj hrvaških vin ter veliko Toskane, Bordeauxa, Burgundije in Brd.
3. Batelina (Banjole)
Eden najbolj zanimivih kuharjev pri sosedih prisega na nekonvencionalne morske jedi, ki jih pripravlja v skladu z dnevnim ulovom in letnimi časi. Gostiln, ki pravijo, da kuhajo samo svež ulov, je ob hrvaški obali nešteto, je pa res, da se takšni ne branijo naključnih turistov. Pri Batelini brez rezervacije praktično ne sprejemajo obiskov, predvsem pa so tudi sami svoji ribiči in nabiralci. Cene? Okoli 50 evrov na osebo.
4. Mala hiža (Mačkovec)
V zadnjem času so pri Michelinu opazili tudi medžimursko kuhinjo, o kateri smo pri nas že nekajkrat pisali. V Mali hiži, eni najbolj zanimivih lokalno obarvanih gostiln na Hrvaškem, kuhajo okolju primerno, obilno in težko, a okusno hrano. Hladne mesnine, ajda, buče in divjačina v prenovljeni podeželski leseni hiši za 40 evrov na osebo. Na vinski karti so medžimurska, hrvaška, slovenska in nekatera svetovna vina.
5. Pergola (Zambratija)
Istrska morska restavracija, kjer so v glavni vlogi ribe in drugi morski oziroma jadranski prebivalci. Jedi so ustvarjalne, a z izumi ne pretiravajo. Bolj jih zanimajo vrhunske sestavine in njihovo povezovanje. Meni šestih jedi s sladicami je 75 evrov, zraven sodi tudi degustacija oljčnih olj. Imajo zanimivo in poceni vinsko karto predvsem istrskih vin, iz tujine imajo veliko šampanjcev.
6. San Rocco (Brtonigla)
V Brtonigli, kjer so specialisti za olivno olje, tartufe, jadranske ribe, istrske mesnine in lokalna vina, je v glavni vlogi razkošen in drag družinski hotel, ki ima notranji in zunanji bazen, sredozemski vrt in seveda restavracijo, kakršnih je ob meji malo - za meni (brez belih tartufov) zaračunajo konkretnih 75 evrov. Z belimi tartufi so cene višje.
7. Stari podrum (Momjan)
Ena najbolj prijaznih istrskih konob je edina gostilna na današnji lestvici, ki je Michelin ni opazil. Odlikujeta jo standardna ponudba (bobiči, tartufi, olje, boškarin, malvazija) in sprejemljive cene. V kuhinji ni torej nobenih presenečenj, podobno v vinski kleti. Vina so lokalna, poudarek je na sosedu Kozloviću. Okoli 25, morda 30 evrov na osebo.
8. Buščina (Buščina pri Umagu)
Konoba Buščina je približno tisto, kar si povprečen slovenski turist predstavlja kot poceni in prijazno istrsko gostilno. Saj veste, prespali smo v Sloveniji, jedli bomo čez mejo. Boškarin na nešteto načinov od karpača do biftka, črni ali beli tartufi, oljčno olje in nekaj morskih jedi. V kleti so istrska, hrvaška in slovenska vina. Cene pa, milo rečeno, ugodne.9. Morgan (Brtonigla)
V Brtonigli je največ dobrih gostiln in konob na kvadratni meter na Hrvaškem. In med njimi je Morgan s simpatičnim vrtom ter solidnim lokalnim vinskim listom. V nasprotju s klasičnimi konobami si pri jedeh privoščijo malce avtorskih idej, drugače pa je vse jasno: istrski pršut, boškarin, tartufi in sezonska zelenjava. Hrana je okoli 35 evrov na osebo.
10. Marina (Novigrad)
Marina pri novigraški marini, v kateri kuha Marina Gaši. Na krožnikih je izključno morskim živelj, ki ga le malo preuredijo in mu dajo predvsem novo likovno komponento, naj gre za škampe, jastoge, kapesante ali ostrige. Šest jedi je 66 evrov, zraven pa vinska karta hrvaških in tujih vin po razmeroma konkretnih cenah.
Preberite še: