Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
29. 12. 2017,
19.49

Osveženo pred

6 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,45

Natisni članek

Natisni članek

penina

Petek, 29. 12. 2017, 19.49

6 let, 10 mesecev

Ali veste, kako pravilno piti penino? #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,45

Nobeno silvestrovo ne mine brez penečega vina, ki mu največkrat pravimo kar šampanjec, s čimer pa lahko v resnici poimenujemo le peneča vina, ki so bila pridelana v francoski pokrajini Šampanja.

Slovenci vse od Janeza Bleiweisa za peneče vino uporabljamo izraz penina. Vino z mehurčki, ki so jih Japonci v buteljki našteli nekaj deset milijonov, moramo uživati z vsemi čutili. Primerno pa je za strežbo k vsem jedem.

Največ penine popijemo decembra

Slovenci penino pijemo predvsem v prazničnem času, zato imajo vinarji prav decembra polne roke dela. Eden od največjih proizvajalcev penine pri nas je klet Puklavec Family Wines. Kot je povedal Marko Židarič, vodja turizma pri njih, bodo morali čez dve leti širiti proizvodnjo, saj je priljubljenost muškatne penine vse večja. Polnilna linija tako te dni v Ormožu dela s polno paro.

Pri nas je registriranih že več kot 200 pridelovalcev penečega vina. | Foto: Jani Božič Pri nas je registriranih že več kot 200 pridelovalcev penečega vina. Foto: Jani Božič

Večino penine pridelajo po metodi charmat, kjer vino drugič zavre v visokotlačnih tankih. Penina pa v Ormožu zori tudi po klasični metodi v steklenicah. "V steklenice napolnimo mirno vino na začetku, temu dodajamo še sladilo in kvasovke, ker je glavni namen ustvarjanja sekundarne fermentacije: ustvarjanje mehurčkov v vinu, iz tega potem nastane penina," je povedal Rok Jamnik, enolog Puklavec Family Wines.

Natočimo do polovice

Penino uživamo primerno ohlajeno: na od šest do osem stopinj Celzija. Pri odpiranju pa naj ne bi slišali poka, ta naj bi vino po nepotrebnem "vznemiril". Penino nato v kozarce natočimo do polovice. "Kozarci so običajno oblike ali tulipana ali pa flavte. Zakaj? Zato, da opazujemo, kako so videti mehurčki, je povedal Jamnik.

S penino ne trkamo

S penino ne trkamo, pogledamo si v oči, privzdignemo kozarec in opazujemo z vsemi čuti. "Na začetku smo opazovali s sluhom, kako se penina toči, potem opazujemo z očmi, pogledamo barvo, pogledamo mehurčke, povohamo in potem uživamo," je sklenil Jamnik.

Ne spreglejte