Petek, 24. 4. 2015, 11.30
8 let, 7 mesecev
Za dež med prazniki obstajajo lepe in praktične rešitve
Pri dežniku Sa sta ustvarjalca tako iz zasnove varovala pred dežjem izključila vse elemente, ki se v hudem vetru upogibajo in lahko tudi zlomijo. Te sta nadomestila s trdnejšo, lahko plastično strukturo. Za svoj izdelek za nemoteno hojo po dežju sta tako prepričana, da je sodoben in veliko bolj učinkovit oblikovalski odgovor na vlažne vremenske razmere.
Zagonski kapital za izdelavo serije dežnikov Sa – ime je preplet japonskih besed "kasa", ki pomeni dežnik, "same", kar je v prevodu dež, in "sasu", ki se nanaša na držanje dežnika – sta oblikovalca poiskala na platformi za množično financiranje Kickstarter. Pri tem sta bila uspešna, skupno pa sta s 1.426 podporniki zbrala 132 tisoč evrov.
Drop umbrella, kot je poimenovala svoj izdelek, je tako narejen iz prožnega in zložljivega materiala ter tako odporen proti vetru. Odprt zavzema organsko, okroglo, nekoliko navzdol povešeno obliko. Ta pripomore k temu, da se veter v površino ne more upreti z vso silo, tako da je tudi ne obrača sem in tja.
Posebnost dežnika je tudi v tem, da ga, ko ga ne potrebujemo, zložimo v okrogel disk. Tega si lahko nemoteno obesimo čez ramo ali pa ga spravimo v kakšno izmed večjih torb.
Ker je bil prepričan, da je njegova izvedba lahko boljša, se je lotil dela. Za to si je vzel celih deset let. Vse dokler se ni prepričal, da bo res ponudil boljši odgovor. Zdaj ga ima, in sicer v obliki dežnika Kazbrella. Sredstva za njegovo proizvodno bo Kazim na Kickstarterju začel zbirati 27. aprila.
In kaj je posebnost oziroma novost tega izdelka? Poudarja predvsem dve, ključ obeh pa je v drugačnem odpiranju in zapiranju tega varovala pred dežjem. Zasnoval ga je tako, da se odpira od zgoraj navzven, ne od spodaj navzgor. To pomeni, da stran, na katero dežuje, zapremo navznoter, tako da naokoli ne prenašamo mokrega dežnika. V gneči na avtobusu tako ne zmočimo hlačnic sopotnika, prav tako pa je takšen dežnik tudi manj nevaren pri odpiranju v množici, saj ni nevarnosti, da bi soseda zadeli na primer v glavo.