Sreda, 3. 4. 2013, 13.58
8 let, 7 mesecev
Kuhinja iz pohorskega kamna za vse dni v letu
Naravni kamen je zaradi svojega nastanka in lastnosti dragocen in plemenit material, obdelovanje kamna pa spada med najstarejše dejavnosti na svetu. Tudi v Sloveniji, ki ima edinstven geološki in geografski položaj. Ta je omogočal, da sta se tradicionalna obdelava in uporaba naravnega kamna razvijali in ohranjali do danes.
Zaradi svoje trpežnosti, prijaznosti do okolja in ne nazadnje tudi elegance je naravni kamen spet vse pomembnejši material ne le pri gradnji, ampak tudi pri opremi naših bivališč. Naravno in lokalno je tudi vodilo kamnoseškega mojstra Bena Ogrina, ki je ustvaril prvo vrtno kuhinjo iz slovenskega naravnega kamna. Kuhinja, ki jo je poimenoval Umami (tako imenovan peti element okusa), je izdelana iz pohorskega tonalita, avtohtonega slovenskega naravnega kamna, ki je hkrati edina magmatska kamnina, ki jo pridobivamo v Sloveniji.
"Uspelo mu je prav tisto, kar iščemo in potrebujemo – uporaben izdelek iz plemenitega naravnega gradiva, ki je po oblikovalski plati odraz sedanjosti, po funkciji pa vez s preteklostjo," je izdelek mojstra Ogrina opisala Maja Štembal Capuder, predsednica Društva ljubiteljev slovenskega naravnega kamna.
Ogrin je naravni kamen predstavil kot material prihodnosti, ekološki, trajen in lokalen, ter ga v obliki kuhinje približal sodobnemu načinu življenja. Minimalistično oblikovana kuhinja vsebuje vse, kar je potrebno za kuho na svežem zraku – žar, delovni pult in pomivalno korito. Sestavljena je iz dveh masivnih plošč kamna, preostali deli pa so iz nerjavečega jekla, zato lahko vse leto ostane zunaj, saj ti materiali kljubujejo vsem vremenskim vplivom. Ne le to – tako vzdržljiva je, da lahko "na njej brez težav pleše deset deklet", je zagotovil Ogrin.