Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Rok Plestenjak

Sobota,
21. 3. 2015,
19.47

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Kranjska Gora Norveška

Sobota, 21. 3. 2015, 19.47

8 let, 7 mesecev

Zakaj Norvežani popivajo v Kranjski Gori?

Rok Plestenjak

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Kranjska Gora v času planiškega praznika vsaj navzven spominja na norveško vas, ki so jo pravkar osvojili dobrosrčni, glasni in vedno žejni Vikingi. Zakaj jim je Slovenija prirasla k srcu?

Norvežani se v Sloveniji počutijo odlično. Stroški so neprimerno nižji kot v njihovi domovini, ki ne pozna gospodarske krize. Ko napoči čas za skakalne užitke v Planici, se v kolonah napotijo v Kranjsko Goro, jo opremijo in polepijo z norveškimi zastavami, nato pa se začne zabava.

Ko se končajo poleti v dolini pod Poncami, se vrvež preseli v Kranjsko Goro. Klepet, pivo, pesem, glasba, petje, ples, smeh, druženje in izkazovanje ljubezni do nordijskih športov … Vse to se občuti na vsakem koraku, vrhunec pa sledi ponoči, ko si lahko roke manejo gostinski delavci, saj naletijo na vedno dobrodošle stranke.

''Planica je kraj, ki se ga splača obiskati''

Ker se zaradi Planice na sončno stran Alp vedno odpravi po nekaj tisoč ponosnih naslednikov starodavnih Vikingov, ki jih v družbi državnih zastav, upodobljenih na različne načine, res ni težko zgrešiti, postane Kranjska Gora v času Planice njihovo glavno zatočišče in središče družabnih srečanj.

"Planica je prekrasen kraj, ki ga je vredno obiskati. Tu se lahko zabavamo, saj je vse tako poceni. Sam sem velik ljubitelj smučarskih skokov in sem prišel sem, da podpiram norveške skakalce, obenem pa uživam v slovenski hrani in pijači," je povedal Per. Z njim smo se pogovarjali v najbolj zasedenem gostinskem lokalu v Kranjski Gori, kjer je tudi nastanjen. Med našim postankom je večinoma norveške goste zabaval njihov domači ansambel, ki je zaradi Planice prepotoval ogromno kilometrov in prispel neposredno s severa Evrope.

Pri Slovencih opaža vedno večje nezadovoljstvo

Okoliške igralnice si v času norveške invazije, ki ponavadi traja od četrtka do ponedeljka, obetajo dober zaslužek, saj gredo v obtok le žetoni po 50 evrov ali pa tisti večji, taksisti čez noč pridobijo trdo kožo in marsikdaj potrpijo, ko prevažajo vinjene skandinavske goste, saj jim nasmeške na obraz pozneje vrnejo njihova bogata plačila.

O tem, kaj si lahko Norvežani s polnimi denarnicami privoščijo v Sloveniji, pove veliko že prigoda, ki se je zgodila v petek zvečer v enem izmed gostinskih lokalov v središču Kranjske Gore. Norveški gost si je zaželel malce piva, ki ga je želel odnesti s seboj v sobo, kjer je nastanjen. Ko je ugotovil, da je cena za njegov žep zelo primerna, je kupil kar cel zaboj in ga veselo vzel za popotnico. Per ima rad Slovence.

"Zelo ste prijazni, sem pa v zadnjih letih opazil, da niste preveč zadovoljni z življenjskim standardom. Niste več srečni. Ko se poslavljamo, Slovence vedno zanima, ali bi jim lahko podarili kakšne jakne ali torbe, s katerimi smo prišli v Planico. To ni dobro, tega ne maram. Ni težko ugotoviti, da je vaša država v gospodarski krizi. Sploh če vas primerjam z Italijo, kamor radi hodimo smučat, ko smo v Kranjski Gori," je dejal norveški zaljubljenec v Planico. Dodal je, da je pred leti, ko se je prvič udeležil dogodka v dolini pod Poncami, srečeval bolj vedre obraze Slovencev.

Na Norveškem vladajo strogi zakoni

Čudi se, kaj se dogaja švedskim smučarskim skokom, in se sprašuje, zakaj so izginili z obličja športne Evrope, skrbi pa ga tudi prihodnost norveškega skakanja. "Tretje mesto na ekipni tekmi ni dobro. Norvežani smo navajeni na zlate medalje. Ne vem, kaj se dogaja z našimi skakalci, a moralo bi biti veliko bolje."

V tej sezoni ga je najbolj razveselil svetovni rekord Andersa Fannemela v Vikersundu. Redno obiskuje polete na norveški letalnici, a je veliko bolj sproščen v Planici.

"Planica je bolj zabavna. Na Norveškem vladajo zelo strogi zakoni, tako da si pri nas ne moreš privoščiti takšnega popivanja kot v Sloveniji. Norveška se je odločila za takšen korak, v Planici pa se počutim, kot da bi bil na kakšnem izmed študentskih izletov. Planica ima posebno dušo, saj pride več gledalcev iz številnih držav. V Vikersundu tega žal nimamo," je potožil.

Za žene se je vredno potruditi

Večina norveških "skakalnih" turistov se v Planico odpravi brez življenjskih družic. "Kje pa. Žena je zdaj doma, saj mora čuvati otroke. Ta konec tedna bo že zdržala, prihodnji konec tedna pa bom doma jaz, ona pa se bo šla zabavat v Španijo. Španija je res dražja od Slovenije, a za žene se je vredno potruditi, mar ne?" je v smehu odgovoril prijazni Norvežan in si popravil čelado na glavi, obvezen rekvizit na skakalnih tekmah, zlasti gostovanjih v Sloveniji.

Obljubil je, da bo prihodnje leto ponovno obiskal Kranjsko Goro, poraja pa se vprašanje, ali bo takrat naletel na bolj srečne obraze slovenskih sogovornikov. Per upa, da bo šlo na bolje. Tako slovenskemu gospodarstvu kot tudi norveškim skokom.

Ne spreglejte