Loic Meillard Klemen Bergant Aspen Manuel Feller slalom alpsko smučanje Tijan Marovt

Nedelja, 3. 3. 2024, 21.48

Alpsko smučanje, Aspen, slalom (m)

Meillard razred zase, Marovt pogumno, a z odstopom

Aspen Loic Meillard | Loic Meillard je dosegel svojo prvo zmago v sezoni, prvo po 13 mesecih. | Foto Guliverimage

Loic Meillard je dosegel svojo prvo zmago v sezoni, prvo po 13 mesecih.

Zmagovalec slaloma za točke svetovnega pokala v Aspnu je Švicar Loic Meillard. To je bila njegova prva zmaga v sezoni. Bil je kar 89 stotink hitrejši od Nemca Linusa Strasserja. Najhitrejši po prvi vožnji, Francoz Clement Noel, je v finalu odstopil. Vodilni v slalomskem seštevku, Avstrijec Manuel Feller, je bil peti, tako da mali kristalni globus še ni njegov. Slovenske barve je zastopal Tijan Marovt, a s številko 52 odstopil v prvi vožnji.

Aspen Žan Kranjec
Sportal Odermatt kljub napaki ostaja neporažen, Kranjcu napad na zmago ni uspel

Clement Noel je dobil prvo vožnjo. | Foto: Guliverimage Clement Noel je dobil prvo vožnjo. Foto: Guliverimage Potem ko smo v petek in soboto v Koloradu spremljali veleslalomski preizkušnji, so v nedeljo prišli na svoj račun slalomisti. Prvo vožnjo je odprl Avstrijec Manuel Feller, ki je vodilni slalomist to sezono, a je na devetem mestu zaostal kar sekundo in 55 stotink. Razred zase sta bila Francoz Clement Noel in Švicar Loic Meillard.

Do stotinke enak čas kot Feller je v prvi vožnji dosegel belgijski smučar Armand Marchant, ki je nastopil s številko 37. Marchant sicer že ima dve uvrstitvi med deset, v Zagrebu je bil leta 2020 celo peti. Od tekmovalcev z nekoliko višjimi številkami se je med deset v prvi vožnji prebil še Norvežan Alexander Steen Olsen (na četrto mesto).

Manuel Feller | Foto: Guliverimage Manuel Feller Foto: Guliverimage Finale je bil še bolj dramatičen. Noel je odstopil, Meillard pa je potrdil dvig forme in dosegel prvo zmago po 13 mesecih. Zmagal je 89 stotink pred Strasserjem in že celo sekundo pred tretjim, Norvežanom Henrikom Kristoffersenom. Feller je končal na petem mestu, kar pomeni, da ima pred zadnjima dvema slaloma manj kot 200 točk prednosti pred Strasserjem in mali kristalni globus še ni njegov.

Najhitrejši čas finala je dosegel Britanec Laurie Taylor in se z 19. mesta prebil na osmo, kar je njegov najboljši dosežek kariere. Med deset sta bila tako Britanca, tik pred Taylorjem je končal Dave Ryding. V finalu je še enkrat več pregorel Steen Olsen, ki je zdrsnil na 13. mesto.

10. Fabio Gstren (Avt) +1,73
Odstop v prvi vožnji: Tijan Marovt (Slo)

Marovta ne bo na pokal Vitranc

Tijan Marovt prve vožnje ni dokončal in ostaja brez točk v svetovnem pokalu. | Foto: Reuters Tijan Marovt prve vožnje ni dokončal in ostaja brez točk v svetovnem pokalu. Foto: Reuters Slovenski slalomist Tijan Marovt je šel na progo s številko 52, a ni smučal do cilja. Petindvajsetletnik iz ASK Branik še čaka svoje prve točke v svetovnem pokalu. Po prvem merjenju vmesnega časa je sicer zaostajal za 0,80 sekunde, kar je bil 29. čas tega merjenja. V cilj se je izmed 67 tekmovalcev na startu pripeljalo le 39 smučarjev.

Trener Klemen Bergant je po Marovtovem odstopu povedal: "Zelo težka tekma, veliko odstopov. Tijan se je pogumno lotil proge, na višji ravni kot pred enim tednom. Žal pa je v srednjem delu naredil napako, zajel količek." Naslednjo nedeljo na tekmi svetovnega pokala v Kranjski Gori ne bo nastopil, odpotoval bo v Skandinavijo na tekme evropskega pokala.

Svetovni pokal za smučarje se torej naslednji konec tedna nadaljuje v naši Kranjski Gori, kjer bo v soboto veleslalom z Žanom Kranjcem in v nedeljo slalom.