Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Boštjan Boh

Ponedeljek,
26. 6. 2017,
20.00

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

tenis Sportalov zakaj, Sportalov zato

Ponedeljek, 26. 6. 2017, 20.00

7 let, 3 mesece

Sportalov zakaj/Sportalov zato

Ste se kdaj vprašali, zakaj takšno štetje točk pri tenisu?

Boštjan Boh

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Čeprav je tenis med bolj priljubljenimi športi, verjetno malokdo ve, zakaj je pri tej igri zaporedje točk takšno, kot je. Točkovanje tenisa se je začelo že v 17. stoletju.

Teniška igra ima po svetu milijone privržencev. Preden se posvetimo točkovanju, ki ga uporabljajo pri današnjem tenisu, povejmo nekaj malega o zgodovini tenisa. Prvi zametki tenisa so stari dve tisočletji, Rimljani so ga takrat imenovali trigon. Razvoj tenisa se je zgodil pozneje, v 14. stoletju v Franciji, kjer so na francoskem dvoru čez napeto vrv metali žogico. Igralci so z razširjeno dlanjo igrali tako dolgo, dokler žogica, ki je bila napolnjena s slamo ali ženskimi lasmi, ni razpadla.

V 15. stoletju so začeli uporabljati prve loparje, v 17. stoletju je napeto vrv zamenjala mreža, leseno površino loparja pa strune, narejene iz črev. V tistem času se je pojavilo tudi prvo štetje točk, ki je podobno današnjemu. Vpeljali so ga Angleži, ki so pozneje igro tenisa nekoliko izboljšali in tudi poenostavili.

tenis, šetetje, semafor | Foto: Guliverimage/Getty Images Foto: Guliverimage/Getty Images Točkovanje so začeli Francozi

O nastanku sistema točkovanja obstajata dve teoriji, v nobenem primeru pa ne temelji na decimalnem sistemu, pač pa na geometrijskem, ki ima za osnovo št. 60.

Kot že rečeno, so točkovanje začeli Francozi, v tistih časih pa je bilo nekoliko drugačno kot danes. Točke so si sledile v naslednjem zaporedju: 0, 15, 30, 45 in 60. Te številke naj bi ponazarjale četrtine v eni uri oziroma 60 minutah, kar pomeni polno uro. Angleži so številke prevedli v fifteen, thirty, forty-five in sixty.

tenis, šetetje, semafor | Foto: Guliverimage/Getty Images Foto: Guliverimage/Getty Images

Britanci ukinil številko 60

Sistem točkovanja v novejšem tenisu - Britanci so ga poimenovali lawn tennis (tenis na livadi) - se je pozneje malenkost spremenil. Ugotovili so, da ima lahko pri izidu 45:45 pomembno vlogo sreča, saj na igro vpliva tudi to, kateri od igralcev je imel začetni udarec. Zaradi tega so uvedli tako imenovani deuce, ki izhaja iz francoske besede deux oziroma dva. V tem primeru mora igralec dobiti dve točki zapored, da dobi igro. Da bi poudarili, da je takrat kazalec že skoraj pri 60, so namesto številke 45 uvedli številko 40. S tem štetjem so tudi ukinili številko 60 in namesto tega uvedli dobljeno igro.

Obeta se nova revolucija tenis, šetetje, semafor | Foto: Guliverimage/Getty Images Foto: Guliverimage/Getty Images

Kot kaže, bi lahko v prihodnosti tenis doživel pravo malo revolucijo. Pri združenju teniških profesionalcev (ATP) menijo, da se bo moral tenis v prihodnjih letih precej spremeniti. Preden bodo spremembe dejansko zaživele, bo verjetno minilo še nekaj časa. Na seznamu je kar nekaj sprememb. Ena izmed njih je tudi, da bi se gledalci med igro lahko sprehajali.

Ne spreglejte