Petek, 22. 12. 2017, 18.00
7 let, 1 mesec
Pregled leta 2017: mejniki, ki so jih podirali športniki
Zmage in milijoni, ob katerih smo obnemeli
Tako kot vsako leto je tudi to, ki se izteka, poskrbelo za nekaj novih mejnikov na športnem področju. Rekordnih dosežkov oziroma dogodkov, kakršnih do zdaj nismo videli. Pa poglejmo, kaj zanimivega se je zgodilo.
Pregled leta 2017:
Neymar je za 222 milijonov evrov prestopil v Pariz in postal z naskokom najdražji nogometaš v zgodovini.
Neymarjeva pot v Pariz, vredna več kot 200 milijonov evrov
Včasih so najboljši nogometaši na svetu iz enega v drug klub prestopali za 20, 30 milijonov evrov. Danes je zgodba povsem drugačna. Od letošnjega poletja toliko bolj. Nogometna tržnica je ponorela. Rekord pa je postavil Neymar.
Brazilec je iz Barcelone v PSG prestopil za neverjetnih 222 milijonov evrov in za več kot enkrat presegel prejšnji rekord. Da so se razmere na nogometnem trgu res drastično spremenile, potrjujejo tudi prestopi Kyliana Mbappeja (180 milijonov evrov), Ousmana Dembeleja (105), Romela Lukakuja (85) …
Roger Federer je v Wimbledonu prišel do rekordnega osmega naslova.
Roger Federer je spisal zgodovino v Wimbledonu
V Wimbledonu, najbolj kultnem od vseh teniških prizorišč, je za nov rekord poskrbel Roger Federer. Potem ko je v finalu zlahka, s 6:3, 6:1 in 6:4, odpravil Hrvata Marina Čilića, je prišel do rekordne osme zmage v Londonu.
S tem je prehitel Peta Samprasa in Willija Renshawa, ki jima je sedmič uspelo zmagati v letih 2000 oziroma daljnega 1889. Federerju še nekaj manjka do absolutnega rekorda. Martina Navratilova je v Wimbledonu med ženskami zmagala kar devetkrat.
To je bila tudi njegova 19. zmaga na turnirjih za grand slam, kar je prav tako rekord. To je švicarskemu zvezdniku teniškega sveta uspelo s 35 leti. Postal je najstarejši zmagovalec turnirja, ki obstaja že 140 let.
Zinedine Zidane je Real kot prvi popeljal do dveh naslovov v ligi prvakov v nizu.
Zinedine Zidane z Realom podiral mejnike
Real je v finalu v Cardiffu s 4:1 premagal Juventus in kot prvi v zgodovini lige prvakov, kot jo poznamo od leta 1992, nanizal dve lovoriki v tem tekmovanju v nizu. Zanj je bil to že 12. evropski naslov, kar je prav tako rekord.
Madridčanom je nov evropski naslov prinesel Zinedine Zidane, ki je v manj kot dveh letih na klopi Reala nanizal kar osem lovorik. Dvakrat je bil evropski, dvakrat klubski svetovni prvak, dvakrat osvojil evropski in enkrat španski superpokal. Letos je Realu po zanj dolgih petih letih prinesel tudi naslov španskega državnega prvaka.
Floyd Mayweather je v letošnjem letu še napolnil svoj že tako poln bančni račun.
Floyd Mayweather v plesu milijonov do zmage
V najbolj težko pričakovanem boksarskem dvoboju leta je v Las Vegasu Američan Floyd Mayweather s tehničnim nokavtom v deseti rundi dvoboja supervelterske kategorije premagal irskega zvezdnika mešanih borilnih veščin Conorja McGregorja in prišel do rekordne 50. zmage brez poraza ali remija.
S tem je izenačil rekord legendarnega Rocyka Marciana, predvsem pa zelo mastno zaslužil. Po tem dvoboju, ki je postal najbolj vreden v zgodovini boksa (prek 600 milijonov evrov), je postal bogatejši za približno 250 milijonov evrov in lahko mirno odšel spet nazaj v pokoj, ki ga je napovedal. Da mu tam ne bo nič hudega, je jasno. S svojim bogastvom se je 40-letni super zvezdnik vseskozi rad bahal.
Serena Williams je v Melbournu prišla do 23. turnirja za grand slam in postavila nov mejnik.
Serena Williams premagala starejšo sestro in prišla na vrh
Na teniških igriščih smo letos videli še en rekord. Zanj je poskrbela 35-letna Američanka Serena Williams na OP Avstralije, ki je v finalu s 6:4 in 6:4 premagala leto starejšo sestro Venus Williams, ki je pri 36 letih postala najstarejša finalistka turnirja za grand slam v Melbournu.
Mlajša sestra Williams je osvojila še 23. naslov na turnirjih, ki štejejo za grand slam od leta 1968, ko na njih nastopajo profesionalci in profesionalke. S tem je prehitela Nemko Steffi Graff, s katero sta si do letos delili prvo mesto z 22 zmagami na najprestižnejših teniških turnirjih.
Kapetan Goran Dragić in selektor Igor Kokoškov sta Sloveniji pomagala do zgodovinskega zlata.
Rekord, ki ga Slovenci ne bomo pozabili nikoli
Resda ne gre za rekord v svetovnem merilu, še veliko daljši nizi so uspeli kar nekaj reprezentancam, a na niz 17 zaporednih zmag slovenske košarkarske reprezentance, ki je tej uspel v letošnjem letu, pri nas ne bomo pozabili nikoli.
No, pravzaprav predvsem ne bomo pozabili na 16. zmago, ki so jo Goran Dragić in soigralci dosegli v finalu evropskega prvenstva v Istanbulu, kjer so v finalu premagali Srbijo s 93:85 in poskrbeli za največji ekipni uspeh v zgodovini slovenskega športa.
Igor Kokoškov jih je do tega uspeha popeljal z izjemnim izkupičkom, stoodstotnim izkupičkom 16 zmag, kar je podvig, ki ga je treba po svetu iskati z lupo. Potem se je Srb moral zavoljo obveznosti v ligi NBA posloviti od svojega položaja.
Nasledil ga je Rado Trifunović in v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo premagal Belorusijo, potem je prišel poraz proti Španiji in rekord se je ustavil pri številki 17.
Kapetan Maribora Marcos Tavares je letos postal najboljši strelec v zgodovini prve slovenske nogometne lige.
Marcos Tavares je v pozabo pahnil legendarnega Prekmurca
Kapetan in najboljši strelec v zgodovini nogometnega ponosa iz Maribora Marcos Tavares je ob koncu prvega dela Prve lige Telekom Slovenije prišel do 131. gola v prvi slovenski ligi in postal njen rekorder.
130 golov legendarnega prekmurskega golgeterja Štefana Škaperja je šlo v pozabo, po novem je rekorder Brazilec s slovenskim potnim listom, na katerega v Mariboru prisegajo že skoraj desetletje.
Da bi bil spomin na iztekajoče se leto še lepše, je Tavares poskrbel še z golom za odmeven evropski remi proti Sevilli, ko je dočakal še prvi gol v ligi prvakov. Zdaj je v vijoličastem dresu res dosegel skoraj vse, kar je bilo mogoče doseči.
1