Četrtek, 17. 1. 2019, 21.56
5 let, 10 mesecev
SVETOVNO PRVENSTVO V ROKOMETU, SKUPINSKI DEL, 5. KROG
Hrvaška po zmagi nad Španijo v drugi del s polnim izkupičkom
V zadnjem krogu prvega dela svetovnega prvenstva v rokometu so postali znani zadnji potniki v nadaljevanje prvenstva. Z najboljšo popotnico v skupini A so se v nadaljevalne boje uvrstili Francozi, ki so v končnici prišli do zmage nad Rusijo. S popolnim izkupičkom se v drugi del podajata Hrvaška in Danska, enak dosežek je v skupini D uspel še Švedom.
Četrtek na svetovnem prvenstvu je prinesel zadnje odločitve v prvem delu. Prvo mesto v skupini A je osvojila Francija, ki je po zaostanku proti Rusiji, znova v končnici srečanja, prišla do zmage s 23:22.
Prvič na prvenstvu je za francosko reprezentanco zaigral Nikola Karabatić, ki je v ekipi zamenjal Cédrica Sorhainda. Francozi tako v nadaljevanje prvenstva nesejo tri točke, prav toliko kot Nemčija, ki je v zadnjem krogu odpihnila Srbijo (31:23), a to je zadostovalo za končno drugo mesto. Tretje mesto, ki še vodi v drugi krog, je po zmagi nad Korejo pripadlo Brazilcem.
#EdFM
— Equipes France Hand (@FRAHandball) January 16, 2019
🚨 Breaking News @NKARABATIC intègre le groupe en remplacement de Cédric SORHAINDO touché au mollet 😟
▶Pour en savoir plus 👉https://t.co/WW778N1LGj #Handball19 #BleuetFier pic.twitter.com/fV36bB4aKe
Hrvati brez poraza, Islandci izločili Makedonce
Izjemno zanimivo je bilo tudi v skupini B, kjer sta najprej za tretje mesto obračunali Islandija in Makedonija. Zmage in napredovanja so se na koncu veselili Islandci, Makedonija pa bo prvenstvo nadaljevala v tako imenovanem predsedniškem pokalu za razvrstitev od 13. do 24. mesta.
Zvečer je sledila še poslastica za prvo mesto med Hrvaško in Španijo. Razen izenačenega začetka, so bili ves čas v vodstvu Hrvati, ki so v prvem polčasu vodili tudi s petimi goli razlike, prednost pa se ni stopila tudi v drugem polčasu. Španci so se sicer nekajkrat približali na dva gola zaostanka, a je Hrvaška ves čas nadzorovala potek tekme. Na koncu so bili varovanci Lina Červarja boljši s 23:19, v drugi del pa bodo prenesli štiri točke, medtem ko bodo Španci drugi del prvenstva začeli z dvema točkama.
Španci niso našli odgovora na igro razigranih Hrvatov.
Danci in Švedi brezhibni, presenečenje Egipčanov
V skupini C je prvo mesto in popoln izkupiček po zmagi na skandinavskem derbiju pripadlo gostiteljici Danski, ki je s 30:26 ugnala Norveško. V vrstah danske reprezentance je blestel Mikkel Hansen, ki je Norvežanom nasul kar 14 zadetkov. Danska bo drugi del začela s štirimi točkami, Norveška z dvema manj. Tretje mesto je z zmago proti Avstriji pripadlo Tuniziji, ki bo drugi del začela brez točk. Prvi del je brez zmage in s peto ničlo končal nekdanji slovenski selektor Boris Denič, ki je s Savdsko Arabijo tokrat klonil proti Čilu.
Razburljivo je bilo tudi v skupini D, kjer je Švedska po tesni zmagi nad Katarjem zdaj ugnala še Madžarsko (33:30) in bo po petih zmagah drugi del začela s štirimi točkami. Madžari bodo po dveh zmagah, prav toliko remijih in današnjem porazu v nadaljevanje prenesli točko. Za največje presenečenje prvega dela so najverjetneje poskrbeli Egipčani, ki so v boju za tretje mesto prehiteli tako Argentino kot Katar.
Boris Denič se bo v nadaljevanju prvenstva s Savdsko Arabijo boril v razvrstitvi od 21. do 24. mesta.
V soboto začetek drugega dela
V petek bo na svetovnem prvenstvu dan počitka, v soboto pa sledi začetek drugega dela. V skupini I bodo v Kölnu nastopile Hrvaška, Nemčija, Francija, Španija, Islandija in Brazilija. Najboljši izhodiščni položaj ima Hrvaška s štirimi točkami, Nemčija in Francija sta pri treh točkah. V skupini II pa se bodo v Herningu med seboj udarile Danska, Švedska, Norveška, Madžarska, Egipt in Tunizija. Najbolje kaže Dancem in Švedom s po štirimi točkami.
Preostale reprezentance, ki se jim ni uspelo kvalificirati med najboljše reprezentance v prvem delu, se bodo pomerile za razvrstitev od 13. do 24. mesta.
Sistem tekmovanja
Na prvenstvu nastopa 24 reprezentanc, ki so razdeljene v skupine po štiri. Po tri najboljše izbrane vrste iz vseh štirih skupin se bodo uvrstile v glavni del tekmovanja, križata pa se skupini A in B ter C in D. Druge ekipe bodo svoje nastope nadaljevale v tako imenovanem predsedniškem pokalu za razvrstitev od 13. do 24. mesta.
Točke iz prvega dela se prenesejo v nadaljevanje, najboljših 12 reprezentanc pa bo razdeljenih v dve skupini po šest. Tekme glavne skupine I bo gostila slovita Lanxess Arena v Kölnu, ki vsako leto gosti zaključni turnir evropske lige prvakov, tekme skupine II pa bodo v Herningu. V polfinale se uvrstita po dve najboljši reprezentanci iz obeh skupin. Polfinalni tekmi bosta v Hamburgu, tekme za končne odločitve pa v Herningu.
1