4. 8. 2024,
22.10

2 uri, 7 minut

Thermometer Blue 1,44
Toni Vodišek Eva Alina Hočevar Eva Terčelj Benjamin Savšek Peter Kauzer Novak Đoković Carlos Alcaraz slovenska rokometna reprezentanca OI rezultati Pariz 2024 Pariz 2024 olimpijske igre Neža Klančar

Nedelja, 4. 8. 2024, 22.10

Olimpijske igre, Pariz 2024, 4. avgust

Rokometaši dobili tekmeca, Klančarjeva z novim rekordom, Vodišek vodi

rokomet, Slovenija - Nemčija | Slovenski rokometaši so po porazu skupinski del končali na drugem mestu. | Foto Filip Barbalić/www.alesfevzer.com

Slovenski rokometaši so po porazu skupinski del končali na drugem mestu.

Plavalka Neža Klančar je v finalu discipline 50 metrov prosto postavila nov državni rekord in zasedla šesto mesto. Rokometaši so se z Nemci udarili za vrh skupine A, po zmagi s 36:29 pa so ga zasedli Nemci. Slovenija napreduje kot druga, njihov četrtfinalni nasprotnik bo Norveška. Benjamin Savšek se je v kajakaškem krosu prebil v četrtfinale, Peter Kauzer, Eva Terčelj in Eva Alina Hočevar pa končali tekmovanje. Toni Vodišek je po prvem dnevu v vodstvu.

rokomet, Slovenija - Nemčija Uroš Zorman
Sportal Računica Uroša Zormana, ki ni želel ponoviti napake

Četa Uroša Zormana se bo po porazu z Nemčijo z 29:36 kot druga podala v četrtfinale. Tam jo čaka tretjeuvrščeno moštvo skupine B, Norvežani. Zorman je na srečanju z Nemčijo sicer veliko rotiral, glavno pa je bilo, da se nihče ni poškodoval, tako da bo ekipa v boju za nastop v polfinalu lahko nastopila v najmočnejši zasedbi. Nekaj skrbi sicer povzročajo še poškodbe Mateja Gabra, Klemna Ferlina in Boruta Mačkovška, ki jih tokrat ni bilo v kadru za tekmo.

rokomet, Slovenija - Nemčija
Sportal Rokometaši drugi v skupini, v četrtfinalu z Norvežani

Poseben dosežek je uspel tudi kapetanu Juretu Dolencu, ki se je na vrhu večne lestvice strelcev izenačil s pomočnikom Luko Žvižejem. Oba sta v dresu z državnim grbom zabila 702 zadetka, Dolenec pa bo imel že v sredo na četrtfinalni tekmi priložnost, da se povzpne na sam vrh.

Klančarjeva odlična v finalu  Neža Klančar je z novim državnim rekordom zasedla šesto mesto. | Foto: www.alesfevzer.com Neža Klančar je z novim državnim rekordom zasedla šesto mesto. Foto: www.alesfevzer.com

Plavalka Neža Klančar je v finalu v disciplini 50 metrov prosto postavila nov državni rekord, ta zdaj znaša 24,35, kar je zadostovalo za šesto mesto. Klančarjeva je postala šele četrta Slovenka s finalnim nastopom na OI.

Novega olimpijskega naslova se veseli Švedinja Sarah Sjöström.

Neža Klančar
Sportal Neža Klančar z novim državnim rekordom 6., Američanom dva svetovna rekorda

Toni Vodišek je po prvem dnevu vodilni. | Foto: Reuters Toni Vodišek je po prvem dnevu vodilni. Foto: Reuters Toni Vodišek in tekmovalci v razredu formula kite so morali zaradi prešibkega vetra kar nekaj časa čakati na začetek tekmovanja, a razpletlo se je odlično. Koprčan po prvem dnevu vodi.

Jadralca Tina Mrak in Jakob Božič sta v mešanem razredu 470 po tretjem dnevu in šestih regatah med 19 posadkami ostala na 18. mestu. V peti regati sta bila 17., v šesti pa 15. Žan Luka Zelko je v razredu ilca 7 po današnjih 14. in 16. mestu napredoval na skupno 17., Lin Pletikos pa je v razredu ilca 6 s 34. napredovala na 31. mesto med 43 tekmovalkami.

Toni Vodišek, OI
Sportal Toni Vodišek vodi po prvem dnevu OI!

Slovenki sta bili 42. in 59. | Foto: Guliverimage Slovenki sta bili 42. in 59. Foto: Guliverimage Kolesarski spored se je končal z žensko cestno dirko, olimpijska prvakinja je po napadu tri kilometre pred ciljem postala Američanka Kristen Faulkner, Slovenki Eugenia Bujak in Urša Pintar sta cestno dirko končali na 42. (+7:53) oziroma 59. (+8:51) mestu.

V kajakaškem krosu je bila na sporedu osmina finala. Benjamin Savšek se je z drugim mestom v svoji skupini prebil v četrtfinale, Peter Kauzer pa je s tretjim v svoji končal nastope.  Eva Terčelj in Eva Alina Hočevar sta zasedli tretje oziroma četrto mesto in se prav tako nista uvrstili v nadaljevanje tekmovanja.

Novak Đoković
Sportal Novak Đoković je olimpijski prvak v tenisu!

Đoković do zlatega slama, Lyles sprinterski kralj

Novak Đoković je olimpijski prvak. | Foto: Reuters Novak Đoković je olimpijski prvak. Foto: Reuters Vrhunec dneva je prinesel moški teniški finale med Carlosom Alcarazom in Novakom Đokovićem. Po izjemni teniški partiji in slabih treh urah igre je srbski veteran še dopolnil bogato zbirko zmag in vknjižil zlati slam – ob vseh štirih osvojenih grand slamih je zdaj osvojil še zlato olimpijsko odličje.

Zmagovalki olimpijskega teniškega turnirja dvojic v Parizu sta Italijanki Sara Errani in Jasmine Paolini. V finalu sta bili boljši od Rusinj Mire Andrejeve in Diane Šnajder, ki sta sicer nastopali pod nevtralnimi simboli, z 2:6, 6:1 in 10:7. Bronasto medaljo sta osvojili Španki Cristina Bucsa in Sorribes Tormo.

Za zgodovinski dosežek je poskrbela Cindy Ngamba, ki je begunski olimpijski ekipi zagotovila prvo medaljo v zgodovini, potem ko je zmagala v četrtfinalu boksarskega turnirja v Parizu. V boksu namreč oba poraženca polfinalnih dvobojev prejmeta bron.

Pravi spektakel se je odvil na stadionu Stade de France, kjer je Američan Noah Lyles na 100 metrov po fotofinišu ugnal Jamajčana Kishanea Thompsona. Olimpijska prvakinja pri skoku v višino je postala Ukrajinka Jaroslava Mahučik, v metu kladiva pa Kanadčan Ethan Katzberg.

Noah Lyles je olimpijski sprinterski prvak. | Foto: Reuters Noah Lyles je olimpijski sprinterski prvak. Foto: Reuters

Nemka Jessica von Bredow-Werndl je ponovila uspeh izpred treh let v Tokiu ter osvojila zlato medaljo v dresurnem jahanju. Na konju Tsf Dalera BB je zbrala 90,93 odstotka točk. Južnokorejski lokostrelec Woojin Kim je v Parizu osvojil še tretjo zlato medaljo, tokrat med posamezniki, po hudem boju je ugnal Američana Bradyja Ellisona.

Kitajec Fan Zhendong je po zmagi nad Švedom Trulsem Möregaardhom postal olimpijski prvak v namiznem tenisu med posamezniki. Njegov rojak Liu Yang je osvojil zlato medaljo na krogih v gimnastiki, na dvovišinski bradlji pa je kitajsko zmagoslavje preprečila Kaylia Nemour, ki je Alžiriji priborila prvo odličje v Parizu in prvo zlato po Londonu 2012. Filipinec Carlos Edriel Yulo je bil najboljši na preskoku in osvojil še drugo zlato na teh igrah.

Cindy Ngamba piše zgodovino. | Foto: Reuters Cindy Ngamba piše zgodovino. Foto: Reuters Strelka iz Čila Francisca Crovetto Chadid je po dodatnem razstreljevanju postala olimpijska prvakinja v disciplini skeet. Novi olimpijski prvak v golfu je Američan Scottie Scheffler, sicer najboljši golfist na svetu na računalniški lestvici. Tajvanca Lee Yang in Wang Chi-Lin sta osvojila zlato medaljo v moških dvojicah v badmintonu.

Japonska moška sabljaška reprezentanca pa je osvojila zlato v ekipnih bojih s floretom.

Organizatorjem tekmovanj v deskanju na valovih na Tahitiju pa še naprej nagaja vreme. Potem ko so morali enkrat že preložiti odločilne boje za odličja zaradi premočnega vetra, so deskarji zdaj ostali brez tekme zaradi pomanjkanja valov. Na valove se bodo znova podali predvidoma v noči na torek.