OI Tokio, olimpijski kros, ženske

Popolna švicarska prevlada, Žakljeva 21.

Jolanda Neff | Zmagovalka Jolanda Neff. | Foto Guliverimage

Zmagovalka Jolanda Neff.

Švicarska kolesarka Jolanda Neff je osvojila zlato kolajno v olimpijskem krosu v gorskem kolesarstvu na olimpijskih igrah v Tokiu. Osemindvajsetletni Švicarki sta se na odru za zmagovalke pridružili rojakinji, Sina Frei na drugem in Linda Indergand na tretjem mestu. Edina slovenska kolesarka Tanja Žakelj je bila 21.

Gorske kolesarke iz Švice so pred tem v zgodovini tekmovanj tega športa osvojile le eno kolajno (Barbara Blatter, Sydney 2000), tokrat pa so zasedle vsa mesta na stopničkah.

Neffova je prevladovala od samega začetka, izkoristila pa je tudi padec Francozinje Pauline Ferrand-Prevot v prvem krogu, v katerem je slednja izgubila 30 sekund in šest mest. Na koncu je dvakratna zaporedna svetovna prvakinja zasedla šele deseto mesto.

Slab francoski dan je zaokrožila letos še nepremagana v olimpijskih krosih v svetovnem pokalu, Francozinja Loana Lecomte. Na najpomembnejši tekmi sezone je zasedla šesto mesto.

Tanja Žakelj je preizkušnjo končala na 21. mestu. | Foto: Grega Stopar Tanja Žakelj je preizkušnjo končala na 21. mestu. Foto: Grega Stopar

Žakljeva je kljub padcu praktično v vseh petih krogih kolesarila okoli 20. mesta. Na koncu je z zaostankom 8:52 minute zasedla 21. mesto.

Slovenska predstavnica je v izjavi izkušnjo na olimpijski progi opisala kot pozitivno. "Zahtevna proga v nepredividljivih razmerah. Dobre občutke sem imela že pred dirko, dala sem maksimum in kljub padcu iztržila, kar sem lahko, tako da mi bodo tudi tretje olimpijske igre ostale v lepem spominu," je dejala 32-letna tekmovalka iz Idrije.

Njena najboljša olimpijska uvrstitev ostaja deseto mesto iz Londona 2012, v Riu štiri leta kasneje pa je bila 13.