top 10 Srečko Katanec Diego Armando Maradona Jose Mourinho Ronaldo Robin van Persie

Četrtek, 18. 5. 2017, 19.00

Top 10 (finali lige Europa/pokala UEFA)

Tako spektakularni, da jih ne bomo nikoli pozabili

Čez natanko en teden se bosta na štadionu Friends Arena v Stockholmu Ajax Amsterdam in Manchester United udarila za lovoriko v ligi Europa. Sprehodili smo se skozi deset najbolj zanimivih finalov tega tekmovanja, ki smo ga včasih poznali pod imenom pokal UEFA.

Sevilla : Dnipro 3:2 (27. maj 2015)

Strelci: 0:1 Kalinić 7., 1:1 Krychowiak 28., 1:2 Bacca 31., 2:2 Rotan 44., 2:3 Bacca 73.

Veselje Seville v Varšavi leta 2015 | Foto: Reuters Veselje Seville v Varšavi leta 2015 Foto: Reuters

Ni bilo treba skočiti daleč v preteklost in že smo naleteli na prvi spektakularen finale. Zmagoslavje zmagovalke zadnjih treh sezon lige Europa, Seville, po zmagi nad ukrajinskim Dniprom.

Na nacionalnem štadionu v Varšavi sta se pred 45 tisoč gledalci v dokaj hladnem vremenu, termometri so pokazali manj kot 15 stopinj Celzija, se španski in ukrajinski prvoligaš nista udarila samo za evropsko lovoriko, ampak tudi za ligo prvakov. To je bila namreč prva izvedba tega tekmovanja, ki je zmagovalcu ob zmagoslavju in denarni nagradi prinesla tudi nastop v elitni evropski nogometni ligi sezono za tem.

To je bila tekma, polna preobratov, v kateri je Sevilla do zmage s 3:2 prišla po zaslugi velikega junaka Carlosa Bacce. Kolumbijski zvezdnik, ki je po tej tekmi za 30 milijonov evrov prestopil v Milan, je zabil dva gola. Tudi odločilnega v 73. minuti tekme.

Lazio : Inter 0:3 (6. maj 1998)

Strelci: 0:1 Zamorano 5., 0:2 Zanetti 60., 0:3 Ronaldo 70.

Zvezdnik Interja Youri Djorkaeff leta 1998. | Foto: Getty Images Zvezdnik Interja Youri Djorkaeff leta 1998. Foto: Getty Images Italijanski nogomet je v devetdesetih letih prejšnjega stoletja prevladoval v Evropi. V finalih evropskih pokalov je bil med letoma 1992 in 1998 vselej vsaj en klub. Od devetih zmagovalcev pokala UEFA pred tem leta 1998 v Parizu jih je kar šest prihajalo iz Italije. Prednjačil je prav Inter, ki je zmagal v letih 1991 in 1994, medtem ko je leta 1998 izgubil šele v finalu po enajstmetrovkah proti Schalkeju.

Na pariškem štadionu Park princev je bilo maja pred 19 leti drugače. Lazio, ki ga je s klopi vodil zvezdniški Šved Sven Göran Eriksson, na igrišču pa so njegove barve branili zvezdniki, kot so Pavel Nedved, Alessandro Nesta, Roberto Mancini in še nekateri, je bil brez možnosti.

Že po petih minutah je za Inter zadel čilski zvezdnik Ivan Zamorano, v drugem polčasu sta se med strelce vpisala še legendarni argentinski nogometaš Javier Zanetti in za konec Ronaldo, ki je v 70. minuti v svojem slogu obšel vratarja Lazia in postavil končni izid. Brazilec, ki je bil takrat najboljši nogometaš in tudi najdražji nogometaš na svetu (v Milano je pred začetkom sezone iz Barcelone prišel za 28 milijonov evrov), je takrat prišel do svoje prve in tudi zadnje evropske lovorike.

Liverpool : Club Brugge 4:3* (28. april in 19. maj 1976)

* - rezultat v seštevku dveh tekem:

1. Liverpool : Club Brugge 3:2
Strelci: 0:1 Lambert 5., 0:2 Cools 15., 1:2 Kennedy 59., 2:2 Case 61., 3:2 Keegan 65./11m

2. Club Brugge : Liverpool 1:1
Strelca: 1:0 Lambert 11./11m, 1:1 Keegan 15.

Kevin Keegan je zadel v Liverpoolu in Bruslju. | Foto: Getty Images Kevin Keegan je zadel v Liverpoolu in Bruslju. Foto: Getty Images V takratnem pokalu UEFA, v finalu sta bili na sporedu dve tekmi, je bil Liverpool po prvih 15 minutah prve tekme, ki jo je odigral pred domačimi navijači na Anfieldu, na katerem se je zbralo več kot 50 tisoč gledalcev, v hudih težavah. Club Brugge je vodil z 2:0.

V zadnje pol ure tekme so šli Liverpoolčani, s klopi jih je vodil legendarni Bob Paisley, z zaostankom dveh zadetkov, a nato v šestih minutah dosegli kar tri gole in prišli do zmage. Na povratni tekmi čez tri tedne v Bruggu je bilo na koncu 1:1 in Liverpool, glavno vlogo v njem je takrat igral strelec zadetkov na obeh tekmah Kevin Keegan, se je veselil takrat druge lovorike v pokalu UEFA. Zmagovalec tega tekmovanja je bil že tri leta pred tem.

Feyenoord : Borussia Dortmund 3:2 (8. maj 2002)

Strelci: 1:0 Hooijdonk 33./11m, 2:0 Hooijdonk 40., 2:1 Amoroso 47./11m, 3:1 Tomasson 50., 3:2 Koller 58.

Pierre Van Hooijdonk je zabil dva gola. | Foto: Reuters Pierre Van Hooijdonk je zabil dva gola. Foto: Reuters Naključje je hotelo, da je Feyenoord, ki je lovil svojo prvo evropsko lovoriko po letu 1974, finale igral na svojem štadionu. Zgodilo se je prvič, odkar je bila v finalu od leta 1998 na sporedu samo ena tekma.

Nizozemci, v njihovem dresu je igral takrat še zelo mladi Robin van Persie, pozneje eden izmed najboljših napadalcev na svetu, priložnosti niso izpustili iz rok in so prišli do zmage, potem ko je v prvem polčasu z dvema goloma zablestel nizozemski reprezentant Pierre Van Hooijdonk. Ob tem so Nemci po pol ure ostali še brez izključenega Jürgena Kohlerja in zdelo se je, da je finale odločen.

Toda potem so se Nemci kljub še enemu zadetku Feyenoorda, v polno je meril danski zvezdnik Jon Dahl Tomasson, nevarno približali in na koncu skorajda prišli do izenačenja. Ni jim uspelo in veliko veselje navijačev na štadionu Feijenoord v Rotterdamu, zbralo se jih je nekaj več kot 45 tisoč, se je lahko začelo.

Porto : Celtic 3:2 (21. maj 2003)

Strelci: 1:0 Derlei 45., 1:1 Larsson 47., 2:1 Aleničevv 54., 2:2 Larsson 57., 3:2 Derlei 115.

Jose Mourinho je leta 2003 prišel do prve evropske lovorike. | Foto: Getty Images Jose Mourinho je leta 2003 prišel do prve evropske lovorike. Foto: Getty Images Kar 80 tisoč navijačev Celtica je odpotovalo v Sevillo, da bi videlo prvo evropsko lovoriko slovitega kluba iz Glasgowa po letu 1967. Ob koncu so bili razočarani, izgubili so na najbolj dramatičen način. Po podaljških.

Porto je v rednem delu tekme dvakrat vodil, a je Škote dvakrat rešil legendarni švedski golgeter Henrik Larsson in izsilil podaljške. Pet minut pred koncem drugega je z drugim golom na tekmi zablestel brazilski napadalec Derlei in Portu prinesel prvo zmago v pokalu UEFA.

Na klopi Portugalcev je sedel takrat mladi Jose Mourinho, ki je prvič opozoril nase. Sezono za tem je s Portom postal še evropski prvak. Kaj je sledilo, je znano. Chelsea, Inter, Real Madrid, spet Chelsea in zdaj Manchester United.

- Zadnje iz rubrike Top 10:

Ipswich Town : AZ 5:4* (6. in 20. maj 1981)

Ipswich Town : AZ 3:0
Strelci: 1:0 Wark 30./11m, 2:0 Thijssen 47., 3:0 Mariner 55.

AZ : Ipswich Town 4:2
Strelci: 0:1 Thijssen 4., 1:1 Welzl 7., 2:1 Metgod 25., 2:2 Wark 32., 3:2 Tol 40., 4:2 Jonker 73.

John Wark je poskrbel za evropski rekord. | Foto: Getty Images John Wark je poskrbel za evropski rekord. Foto: Getty Images Na prvi tekmi je na domačem štadionu Portman Road Ipswich Town, ki ga je s klopi vodil legendarni angleški trener Bobby Robson, razbil AZ in zmagal s 3:0.

Zdelo se je, da je vse odločeno. Sploh po tem, ko so Angleži prišli do vodstva tudi na povratni tekmi na Olimpijskem štadionu v Amsterdamu. Toda Nizozemci se niso predali in na koncu poskrbeli za veliko dramo. Zabili so štiri gole in bili le za en zadetek prekratki za prvo evropsko lovoriko v svoji zgodovini.

Angleže, lovorika iz tega leta v pokalu UEFA je še danes njihova edina evropska, je z drugim golom na nizozemskih tleh rešil njihov takratni sijajni golgeter John Wark, ki je zabil že 14. gol v Evropi v tisti sezoni in poskrbel za takratni rekord.

Bayer Leverkusen : Espanyol 3:3* (4. in 18. maj 1988)

* - Seštevek rezultatov obeh tekem:

Espanyol : Bayer Leverkusen 3:0
Strelci: 1:0 Losada 45., 2:0 Soler 49., 3:0 Losada 56.

Bayer Leverkusen : Espanyol 3:0**
Strelci: 1:0 Tita 57., 2:0 Götz 63., 3:0 Bum-Kun 81.

* - 3:2 po enajstmetrovkah

Espanyol je eno roko skoraj že držal na prvi evropski lovoriki v zgodovini kluba. Na prvi tekmi je pred domačimi navijači v Barceloni navdušil in zmagal s 3:0.

Tudi na drugi tekmi v Leverkusnu je Špancem kazalo zelo dobro. Po skoraj dveh tretjinah povratne tekme je bil rezultat na semaforju še vedno 0:0, a potem je začel mleti nemški nogometni stroj. Bayer je do konca rednega dela tekme zabil tri gole in izsilil podaljške.

V podaljških gledalci niso videli zadetkov, sledile so enajstmetrovke. Tudi pri teh so Nemci začeli slabše in zgrešili prvo, a nato so bili Španci nenatančni pri kar treh strelih zapored in evropska slava je odšla v Nemčijo.

Napoli : Stuttgart 5:4* (3. in 17. maj 1989)

* - Rezultat v seštevku dveh tekem:

Napoli : Stuttgart 2:1
Strelci: 0:1 Gaudino 17., 1:1 Maraona 68./11m, 2:1 Careca 87.

Stuttgart : Napoli 3:3
Strelci: 0:1 Alemao 18., 1:1 Klinsmann 27., 1:2 Ferrara 39., 1:3 Careca 6, 2:3 De Napoli 70./a.g., 3:3 Schmäler 89.

Srečko Katanec na tekmi proti Napoliju. | Foto: Getty Images Srečko Katanec na tekmi proti Napoliju. Foto: Getty Images Že leto po veliki vrnitvi Bayerja Leverkusna v finalu pokala UEFA smo v tem tekmovanju videli še en spektakularen dvoboj. V njem je sodeloval tudi zdajšnji selektor slovenske reprezentance Srečko Katanec, ki je bil na obeh tekmah na igrišču od prve do zadnje minute.

Napoli, ki je igral ob navdihu legendarnega Argentinca Diega Maradone, je na prvi v Neaplju do zmage z 2:1 pred več kot 80 tisoč vročekrvnimi navijači prišel po preobratu v zadnjem delu tekme.

Na tekmi v Stuttgartu pred 67 tisoč navijači so Neapeljčani vodili že s 3:1 in zdelo se je, da je finale odločen. Toda nato so se Nemci, ki se pregovorno ne predajo nikoli, dosegli dva gola in skoraj prišli do velikega preobrata. Kljub temu jim ni uspelo. Zmanjkalo jim je časa in prve, do zdaj tudi edine evropske lovorike so se veselili pri Napoliju.

Sevilla : Espanyol 2:2** (16. maj 2007)

** - po enajstmetrovkah

Strelci: 1:0 Adriano 18., 1:1 Riera 28., 1:2 Kanoute 105., Jonatas 115.

Veselje Antonia Puerte in Jesusa Navasa | Foto: Getty Images Veselje Antonia Puerte in Jesusa Navasa Foto: Getty Images Sevilla je branila naslov in v finalu novo evropsko lovoriko naskakovala proti Espanyolu. Ta je v finalu pokala UEFA igral že leta 1988, a izgubil. Tokrat je upal, da se bo razpletlo drugače, a za nogometaše Barcelone se je izšlo še slabše kot pred skoraj dvema desetletjema.

V finalu, v katerem sta oba kluba napadala od prve do zadnje minute, statistiki so v tem legendarnem našteli skupaj kar 43 strelov na gol, je bilo po rednem delu tekme izid 1:1. Za Espanyol je zadel Albert Riera, ki smo ga imeli pred kratkim čast v dresu Kopra spoznati tudi na slovenskih prvoligaških zelenicah.

Espanyol je po 70 minutah igre ostal brez izključenega igralca in v podaljških zaostajal z 1:2, a se mu je uspelo vrniti in tik pred koncem priti do izenačenja, kar je pomenilo, da bodo zmagovalca določili streli z enajstih metrov. Pri teh je blestel vratar Seville Anders Palop, ki je obranil kar tri strele z bele točke in poskrbel, da je Sevilla postala prvi evropski klub po 21 letih in Real Madridu, ta je v Evropi zmagal dve leti zapored.

Zanimivo, odločilni strel z enajstih metrov je zadel takrat 22-letni veliki up španskega nogometa Antonio Puerta, ki je tri mesece za tem umrl na igrišču zaradi zastoja srca in poskrbel za eno izmed največjih tragedij v zgodovini španskega nogometa.

Liverpool : Alaves 5:4 (16. maj 2001)

Strelci: 1:0 Babbel 3., 2:0 Gerrard 16., 2:1 Alonso 26., 3:1 McAllister 40./11m, 3:2 Moreno 47., 3:3 Moreno 49., 4:3 Fowler 72., 4:4 Cruyff 88., 5:4 Geli 116./a.g.

Veliko razočaranje nogometašev Alavesa | Foto: Reuters Veliko razočaranje nogometašev Alavesa Foto: Reuters Verjetno najbolj spektakularen evropski finale vseh časov se je zgodil leta 2001 na štadionu Borussie Dortmund Westfalenstadion. V njem sta se udarila velikan angleškega nogometa Liverpool in skromni španski prvoligaš Alaves, ki je igral sezono iz sanj. Na poti do velikega finala, edinega evropskega v zgodovini kluba, je izločal vse po vrsti, ustavil je tudi milanski Inter.

V finalu je sicer izgubil, a se je predstavil na junaški način. Ob polčasu je Liverpool vodil s 3:1 in zdelo se je, da je tekma odločena. Toda potem je španski napadalec Javi Moreno, ki je po koncu sezone odšel v Milan, na začetku drugega dela igre v treh minutah z dvema goloma poskrbel za izenačenje.

V 72. minuti je Robbie Fowler Liverpoolu priskrbel novo vodstvo, a se Španci niso dali. Tik pred koncem rednega dela igre je za izenačenje na 4:4 poskrbel Nizozemec Jordi Cruyff, sin legendarnega Johana Cruyffa. V podaljških je bilo spet napeto, Alaves jih je končal s kar dvema izključenima nogometašema in Liverpoolu pomagal do zmage. Do nje so Angleži prišli na srečen način. Z avtogolom španskega branilca Delfija Gelija v 116. minuti.

Liverpoolčani so noreli od veselja, nogometaši Alavesa so bili v solzah in so po zadnjem sodnikovem žvižgu popadali na tla, oboji pa so poskrbeli za tekmo, ki se je močno vtisnila v spomin vseh, ki so jo gledali.