Sreda, 6. 9. 2017, 18.00
7 let, 1 mesec
Pozabite Real in Barcelono. To so pravi zmagovalci nogometnega posla.
Čeprav največji evropski nogometni klubi s prestopi, kot je Neymarjev iz Barcelone v PSG za 222 milijonov evrov, podirajo rekorde, so največji zmagovalci trgovanja z igralci nekoliko manjši klubi, ki vzgajajo lastne igralce ali zgodaj kupujejo talentirane nogometaše.
Največ dobička sta tako glede na analizo svetovalnega podjetja KPMG v sezonah 2014/2015 in 2015/2016 pri nakupu in prodaji igralcev ustvarila portugalska kluba Benfica in Porto, prvi 65, drugi pa 58,2 milijona evrov.
Na lestvici jima sledita nemški Schalke 04 in francoski Olympique Marseille, ki je poleti v kvalifikacijah za evropsko ligo izločil naše Domžale.
Renato Sanches je maja 2016 iz Benfice prestopil v münchenski Bayern za 35 milijonov evrov.
Med 20 klubi na lestvici je šest francoskih, pet italijanskih, štirje španski, trije portugalski in dva nemška. Presenečenje je, da na lestvici ni nizozemskih klubov, ki so v preteklosti sloveli kot valilnica talentov.
Kje so angleški klubi?
Na lestvici tudi ni angleških klubov, ki prihodke ustvarjajo predvsem s prodajo televizijskih pravic za tekme domače lige, kar jim omogoča visoke izdatke za nakupe igralcev.
V analiziranih dveh sezonah je imel pozitivno razmerje med denarjem, ki ga je namenil za nakupe igralcev, in prihodki od njihove prodaje le Southampton, in sicer 6,7 milijona evrov.
V spodnji grafiki si poglejte, kateri klubi so se uvrstili na lestvico največjih zaslužkarjev s prestopi nogometašev.
Grafika: Marjan Žlogar