NBA Liga NBA Denver Nuggets Vlatko Čančar Vlatko Čančar Luka Dončić Luka Dončić Dallas Mavericks

Sobota, 13. 2. 2021, 5.29

Liga NBA, 12. februar

Večer rekordov, Luka Dončić čaral in pisal zgodovino kot še nikoli #video

1

Dončić Porzingis | Luka Dončić je postavil nov osebni rekord v točkah na tekmah lige NBA. | Foto Reuters

Luka Dončić je postavil nov osebni rekord v točkah na tekmah lige NBA.

Slovenski košarkarski dragulj Luka Dončić je pester večer v ligi NBA zaznamoval z nepozabno predstavo, s katero je podrl številne rekorde. Dallasu je do zmage nad New Orleansom (143:130), že četrte zaporedne v ligi, pomagal s kar 46 točkami! Toliko jih v karieri, odkar igra v ZDA, še ni dosegel, za nameček pa je prispeval še 12 asistenc in 8 skokov. Izjemen strelski večer Mavericks je s 36 točkami dopolnil latvijski orjak Kristaps Porzingis. Denver je brez pomoči Vlatka Čančarja tesno odpravil Thunder.

Dallas Mavericks : New Orleans Pelicans 143:130 (108:101, 69:65, 27:34)

Učinek Luke Dončića: 46 točk (met za tri 5/8, za dve 12/22, prosti meti 7/9), 8 skokov, 12 asistenc, 3 izg. žoge, 1 blokada, 1 ukr. žoga v 40 minutah

Vrhunci Luke Dončića proti New Orleansu:

Kakšna tekma v Dallasu! Telički so v noči na soboto naskakovali četrto zaporedno zmago v ligi NBA. V goste so prišli New Orleans Pelicans, uvodna četrtina pa je dala slutiti, da se bodo morali Mavericks pošteno potruditi, če bodo hoteli občutiti sladkost zmage. Pelikani so dobili uvodno četrtino s 34:27, gostiteljem ni pomagal niti izjemen uvodni strelski šov Kristapsa Porzingisa, ki je v dobrih petih minutah zadel kar štiri trojke. Tri asistence mu je prispeval Luka Dončić, ki pa je bil v napadu dokaj zadržan in omejen. Naletel je na čvrsto obrambo gostov, v kateri sta ga pokrivala Lonzo Ball in Josh Hart.

Mladi Ljubljančan, ki bo konec meseca dopolnil 22 let, je v prvi četrtini dosegel zase skromni dve točki, Dallas pa je zaostajal za 7 točk (27:34). Za nameček sta bila pri gostih razigrana Zion Williamson in Brandon Ingram, ki sta dosegla krepko večino točk svoje ekipe, kar je dalo misliti trenerju Ricku Carlislu.

Vrhunci dvoboja v Dallasu:

Luka se je ogrel, začel se je nepozabni šov

Zion Williamson je končal dvoboj pri 36 točkah in postavil nov rekord kariere. Zadel je vseh 14 metov za dve točki iz igre, zgrešil je le eno trojko! | Foto: Reuters Zion Williamson je končal dvoboj pri 36 točkah in postavil nov rekord kariere. Zadel je vseh 14 metov za dve točki iz igre, zgrešil je le eno trojko! Foto: Reuters V nadaljevanju tekme pa je na parket stopil povsem drugačen Dončić. Čarovnik Luka je opozoril nase s prepoznavnim naborom raznovrstnih potez, s katerimi ni polnil le koša tekmeca, ampak tudi samozavest soigralcev, ko jih je hranil z zelo uporabnimi asistencami.

Slovenski as je s pridom izkoristil slabšo obrambo gostov, ki so v drugi četrtini sprva zaigrali z rezervisti. LD77 je peščico navijačev, ki so lahko spremljali dvoboj v dvorani American Airlines Center (po uradnih podatkih jih je bilo 1.514), navdušil s strelskim prebujenjem. V drugi četrtini je dosegel kar 15 od skupno 17 točk v prvem polčasu in mešal štrene gostom.

Luka se je znova zabaval na in ob igrišču:

Pri New Orleansu je še naprej v napadu opozarjal nase neustavljiv Zion Williamson. V prvem delu je dal 23 točk in postavil nov rekord, kar zadeva njegov strelski učinek v enem polčasu v ligi NBA. Eksplozivni mladenič je bil nerešljiva uganka za centre Dallasa, iz igre pa je zadel vseh 10 metov in poskrbel za rekord franšize! Njegov soigralec Brandon Ingram je dodal 16 točk, pri Dallasu pa se je proti koncu prvega dela znova odprlo Porzingisu. O tem, kako vroč je bil, priča tudi trojka, ki jo je po asistenci Dončića dosegel ob zvoku sirene in prednost Dallasa povišal na 69:65.

New Orleans še držal "priključek", a ...

Slovenski zvezdnik je imel v obrambi večji del srečanja opravka z Lonzom Ballom. | Foto: Reuters Slovenski zvezdnik je imel v obrambi večji del srečanja opravka z Lonzom Ballom. Foto: Reuters Če so bili gostje iz New Orleansa po prvem polčasu še dokaj blizu Dallasu, pa so v drugem polčasu počasi, a zanesljivo izgubljali stik. Evropska zvezdnika Dončić in Porzingis sta tekmovala med seboj, kdo se bo bolj izkazal v napadu.

Še pred zadnjo četrtino sta oba presegla mejo 30 točk, Dončić je rešetal mrežico tako po prodorih pod koš kot s čarobnimi meti za tri točke. Dallas si je nekajkrat priigral že dvomestno prednost, a je svojo roko naravnal tudi izkušeni JJ Redick in ob pomoči navdihnjenega Williamsona, ki je še naprej polnil koš Dallasa brez zgrešenega meta za dve točki, poskrbel za sorazmerno majhen zaostanek po tretji četrtini (–7).

Trojka Porzingisa, skupno jih je zadel osem, dosežena z največje razdalje:

V zadnji četrtini je Dončić enkratno predstavo povzdignil na novo, rekordno raven. Nadaljeval je doseganje točk, a tudi iskanje prostih soigralcev. Tako so pridno rasle njegove številke v rubriki asistenc (12), na koncu sta mu do novega trojnega dvojčka zmanjkala le dva skoka. Prednost gostiteljev se je višala, Dončić pa je na nori tekmi, na kateri so kar štirje igralci (po dva v vsakem moštvu) dosegli vsaj 30 točk, kmalu prestopil v novo dimenzijo.

Rekordna predstava LD77

Novi slovenski rekord v ligi NBA po zaslugi vročega Dončića znaša 46 točk! Dallas je izvrstno metal za tri točke, zadel je kar 25 od 45 metov. | Foto: Reuters Novi slovenski rekord v ligi NBA po zaslugi vročega Dončića znaša 46 točk! Dallas je izvrstno metal za tri točke, zadel je kar 25 od 45 metov. Foto: Reuters Presegel je mejo 40 točk in se odkrito spogledoval z novim strelskim rekordom. Do takrat je znašal 43 (na tekmi končnice) oziroma 42 točk (v rednem delu). Uspelo mu je! Po novem se lahko eden najbolj opevanih košarkarjev lige NBA pohvali s strelskim rekordom kar 46 točk.

Z novim slovenskim rekordom je že sedmič v karieri na tekmi zbral več kot 40 točk in 10 asistenc. Kot edini v zgodovini franšize Dallasa. Luka Magic je pisal zgodovino, najbolj pa je bil zadovoljen, da je z všečno predstavo, o kateri se bo še dolgo govorilo (v prvi četrtini je dosegel le dve točki, nato pa jih dodal kar 44), pomagal ekipi do nove zmage.

Izjemen koš, ki je ljubitelje košarke spomnil na mojstrovine nekdanjega Dončićevega soigralca Dirka Nowitzkega:

Mavericks so po zmagovitem nizu na domačem parketu občutno popravili razmerje zmag in porazov ter ujeli priključek s klubi, ki kandidirajo za vstop v končnico. Zadovoljstvo v taboru Dallasa je vse večje, ozračje je povsem drugačno od tistega v prejšnjem mesecu, ko so se Telički utapljali v porazih, kritikah zaradi brezidejne igre in pomanjkanju pozitivne energije.

Na svoj račun so prišli tudi ljubitelji statističnih presežkov. Izkopali so denimo podatek, kako sta Dončić in Porzingis prva soigralca v zgodovini lige NBA, ki nista rojena v ZDA in sta na eni tekmi oba presegla 35 točk! Takšnih in drugačnih podvigov pa se je na družbenih omrežjih znašlo še ogromno ...

Jordan, Shaq in ... Dončić!

Dončić je proti New Orleansu spisal prav posebno zgodovino v ligi NBA. Ko je dosegel 20. točko na tekmi, je presegel mejnik 4 tisoč doseženih točk v ligi NBA. To mu je uspelo na 159. dvoboju. Manj sta jih v zadnjih 40 letih za omenjen dosežek potrebovala zgolj legendarna Michael Jordan (134) in Shaquille O'Neal (154).