Sobota, 11. 12. 2021, 6.20

Liga NBA, 10. december

Dallas pokopal obupen met, Dončić spet zvil gleženj

5

Luka Dončić Dallas Indiana | Luka Dončić je z Dallasom po porazu v Indianapolisu znova pri negativnem razmerju zmag in porazov (12-13) v tej sezoni. | Foto Reuters

Košarkarji Dallasa so na gostovanju pri Indiani ostali praznih rok (93:106). Luka Dončić je bil s 27 točkami prvi strelec srečanja, do trojnega dvojčka sta mu zmanjkala le skok in asistenca, gostitelji, ki jih zaradi okužbe s сovid-19 ni vodil nekdanji strateg teličkov Rick Carlisle, pa so si odločilno prednost nabrali v zadnjih minutah. Mavericks so v zadnji četrtini dosegli zgolj 13 točk, na cedilu jih je pustil met za tri točke. Zadeli so le štiri od 29 (13,8 odstotka), kar je najslabše v tej sezoni, za dodatno slabo voljo pa so poskrbele nove bolečine v levem Dončićevem gležnju.

Dvoboj v Indianapolisu navijačev Dallasa ni spravil v dobro voljo. Opozoril jih je na številne težave, s katerimi se soočajo njihovi ljubljenci v tej sezoni, poleg pomanjkanja pravih in raznovrstnih idej v napadu, v katerem je vse preveč odvisno od Luke Dončića, pa je najbolj bodel v oči odstotek metov za tri točke. Bil je skromen kot še nikoli v tej sezoni. Moštvo iz Teksasa je na gostovanju pri Indiani zadelo vsega štiri od 29 metov za tri točke. Trojke so tako metali le s 13,8-odstotno natančnostjo. Dončić, s 27 točkami najboljši strelec srečanja, jih je denimo metal 1/8, še bolj nemirno roko pa je imel Tim Hardaway Jr. (1/9).

Vrhunci srečanja v Indianapolisu:

"Imamo ogromno odprtih metov za tri točke, a jih zgrešimo. Ne vem, zakaj. Morda bi morali več napadati in metati manj trojk. Najprej moramo razmišljati o prostoru pod košem (raketa), šele potem lahko pridejo na vrsto trojke. Odločil sem se za veliko slabih metov za tri točke. Bolje bi bilo, če bi najprej razmišljal o igri bližje obroču," je po porazu v Indianapolisu povedal Dončić. Katastrofalen met Dallasa za tri točke, najslabši v tej sezoni, mu je dal misliti. Ponudil je tudi rešitev. Večkrat poizkušati z napadi bliže košu in omiliti število metov za tri točke.

Kaj bo pokazal pregled gležnja?

Dončić je dvoboj končal pri 27 točkah, devetih skokih in devetih asistencah. Še 16. zapored je na tekmi lige NBA presegel mejo 20 točk, a tudi to ni pomagalo do zmage. | Foto: Reuters Dončić je dvoboj končal pri 27 točkah, devetih skokih in devetih asistencah. Še 16. zapored je na tekmi lige NBA presegel mejo 20 točk, a tudi to ni pomagalo do zmage. Foto: Reuters V zadnji četrtini, ko se je v dvorani Gainbridge Fieldhouse odločalo o zmagovalcu, so gostje povsem pogoreli. Po izenačenju na 87:87 so do konca srečanja zmogli le še šest točk, gostitelji, ki jih zaradi okužbe s covid-19 ni mogel voditi stari znanec Dallasa Rick Carlisle (trenersko paličico je prevzel njegov pomočnik Lloyd Pierce), pa so jih dosegli kar 19. Na koncu so zmagali s 106:93 in se razveselili tretje zaporedne zmage. To je tudi njihov največji zmagoviti niz v tej sezoni.

Dallas se je na drugi strani vrnil v "negativno" realnost, saj je razmerje zmag in porazov znova slabše od polovične uspešnosti. Mavericks so vknjižili že 13. poraz v tej sezoni, zmagali pa so 12-krat, zato velja pričakovati tudi določen padec na razpredelnici zahodne konference.

Razloge za slabšo predstavo Dončića v drugem polčasu, zlasti v zadnji četrtini, velja poiskati v zdravstvenih razlogih. Za dodatno slabo voljo v taboru Dallasa je namreč poskrbela obnovljena poškodba Dončićevega levega gležnja. Med tretjo četrtino je utrpel poškodbo, po kateri je za kratek čas zašepal, nato pa stisnil zobe in nadaljeval s srečanjem.

Najboljšega strelca Dallasa so v tej sezoni že pestile zdravstvene težave.  | Foto: Reuters Najboljšega strelca Dallasa so v tej sezoni že pestile zdravstvene težave. Foto: Reuters

Po dvoboju je priznal, da bi bilo verjetno bolje, če tega ne bi naredil in se potem, ko je začutil bolečine v gležnju, ne bi več vrnil na parket. Pred novo tekmo Dallasa, v noči na ponedeljek bo zaigral v Oklahoma Cityju, bo tako pod drobnogledom zdravstveno stanje Dončićevega levega gležnja, ki je Ljubljančanu povzročalo težave že pred mesecem dni.

To je uspelo le Dončiću in Jokiću

Čeprav je imel Dallas izrazito slab met za tri točke, pa je bil večji del srečanja vseeno povsem enakovreden tekmec Indiani. V prvem polčasu sta moštvo iz Teksasa držala pokonci Luka Dončić in Kristaps Porzingis. Skupaj sta dosegla kar 32 od 54 točk Dallasa. Ljubljančan je navduševal zlasti s prodori (večinoma po desni strani) pod koš in zelo natančnim metom za dve točki. Tako je prvi polčas, ki ga je Indiana dobila s 56:54, 22-letni Slovenec sklenil z 18 točkami, šestimi asistencami in šestimi skoki!

Atraktivna asistenca Luke Dončića in zabijanje Mosesa Browna:

Manj uspešen je bil le v metu za tri točke (0/3), drugače pa je pustil zelo dober vtis. Kot da bi želel vsem kritikom, ki so imeli v zadnjem tednu toliko za povedati čez njegovo telesno težo, dokazati, kaj vse zmore, je postregel že s petim polčasom v tej sezoni, v katerem je zbral vsaj 15 točk, pet asistenc in pet skokov. V tej statistični rubriki je najboljši v ligi, prvo mesto si deli s srbskim prijateljem Nikolo Jokićem (Denver), soigralcem Vlatka Čančarja.

Dallas v zadnji četrtini dosegel le 13 točk

Myles Turner je prispeval 17 točk in deset skokov. | Foto: Reuters Myles Turner je prispeval 17 točk in deset skokov. Foto: Reuters Če je bil rezultat zelo tesen tudi po tretji četrtini, pa je prišlo do odločilnih sprememb v zadnjem delu srečanja. Pri Indiani so največ preglavic Dallasu povzročali Caris LeVert (26 točk), Domantas Sabonis (24 točk in deset skokov – Litovec je dosegel že 21. dvojni dvojček v tej sezoni in je v tej rubriki vodilni v ligi) in Myles Turner (17 točk in deset skokov). Dallas je imel še zadnjič opravka z vsaj malce bolj otipljivo prednostjo proti koncu tretje četrtine. V obdobju, ko je Dončić sedel na klopi, so njegovi soigralci povedli z 80:75, a se niso veselili dolgo.

Indiana je hitro vrnila udarec, zaigrala kot v transu in s serijo 12:0 prevzela pobudo. Dallas se je v nadaljevanju poskušal še enkrat vrniti v igro, se približal na 93:98, bližje pa ni šlo, saj so domači košarkarji takrat, ko je bilo najbolj potrebno, marljivo zadevali trojke. Razigral se je tudi Malcolm Brogdon, ko pa je Turner dobro minuto pred koncem podelil še blokado Porzingisu in si dal duška pred navijači, je bilo upanja za morebiten preobrat Dallasa konec.

Kazen za Brooksa

Vodstvo košarkarske lige NBA je sporočilo, da je kaznovalo igralca ekipe Memphis Grizzlies Dillona Brooksa s 25 tisoč dolarji, ker je na tekmi nešportno in agresivno reagiral na sodniške odločitve in ni hotel zapustiti igrišča.

Brooks je izgubil živce na tekmi proti Dallasu slovenskega zvezdnika Luke Dončića sredi tedna, ki jo je njegova ekipa izgubila s 96:104. Na tekmi so sodniki dosodili kar šest tehničnih napak, Brooks pa bi moral po drugi prejeti zapustiti teren minuto pred koncem. (STA)

Luka Dončić Rick Carlisle
Sportal Nič od čustvenega snidenja Dončića in Carlisleja?

Liga NBA, 10. december:

Indiana Pacers : Dallas Mavericks 106:93
LeVert 26 (trojke 4/7), 6 sk., Sabonis 24 (met iz igre 9/13), 10 sk., 7 as., Turner 17, 10 sk., Brogdon 12, 8 as.; Dončić 27 (met za tri 1/8, met za dve 10/17, prosti meti 4/4), 9 sk., 9 as., 1 ukr. žoga, 1 blok. 3 izg. žoge v 37 minutah, Hardaway Jr. 15 (trojke 1/9), Brunson 14, 7 sk.

Charlotte Hornets : Sacramento Kings 124:123
Bouknight 24 (trojke 6/8), Bridges 23, 8 as., 7 sk., Oubre Jr. 22, Hayward (7 as.) in Martin (8 sk.) 19; Fox 31, Davis 19, 8 sk., Haliburton (7 sk., 7 as.), Bagley III (10 sk.) in Hield (6 sk.) 15

Atlanta Hawks : Brooklyn Nets 105:113
Young 31 (met iz igre 10/27), 10 as., 7 sk., 7 izg. žog, Collins 20, 6 sk., Huerter 19, Capela 14, 16 sk.; Durant 31 (met iz igre 12/22), 6 as., 5 sk., Harden 20, 11 as., 5 sk., Aldridge in Brown 15

Toronto Raptors : New York Knicks 90:87
Trent Jr. 24, VanVleet 17 (trojke 4/11), 11 as., 6 sk., Boucher 14, 8 sk., Siakam 13, 12 sk., Barnes 12, 15 sk., Dragić ni kandidiral za tekmo; Toppin (10 sk.) in Barrett 19, Randle 13, 14 sk., Rose 11, 6 sk.

Houston Rockets : Milwaukee Bucks 114:123
Mathews 23, Wood (13 sk.) in Brooks 21, Sengun 15; Antetokounmpo 41 (met iz igre 15/19), 17 sk., Middleton (8 sk.) in Portis (8 sk.) 21, Connaughton 16, 6 sk.

Minnesota Timberwolves : Cleveland Cavaliers 106:123
Towns 21, 7 sk., Beasley 15; Allen 21, 10 sk., Markkanen 19, Love 18, 13 sk., Okoro 16

New Orleans Pelicans : Detroit Pistons 109:93
Ingram 26, Valančiunas 17, 11 sk., Hart (13 sk.) in Alexander-Walker 14; Lyles 18, Cunningham 16

Oklahoma City Thunder : Los Angeles Lakers 95:116
Mann 19, Giddley 12, 7 sk. 7 as.; James 33 (met iz igre 13/20), 6 as., 5 sk., Bradley 22, Reaves 13

Phoenix Suns : Boston Celtics 111:90