Denver Nuggets Vlatko Čančar Vlatko Čančar New Orleans Pelicans Dallas Mavericks Luka Dončić Luka Dončić Liga NBA

Četrtek, 2. 12. 2021, 4.16

Liga NBA, 1. december

139 točk Dallasa, Dončić priigral zmago že v prvi četrtini

1

Luka Dončić | Dončić je v prvi četrtini zbral 18 točk in še podal za šest košev Dallasa. | Foto Guliver Image

Dončić je v prvi četrtini zbral 18 točk in še podal za šest košev Dallasa.

New Orleans Pelicans so si tekmo vzeli za lažji trening in Luka Dončić se je z njimi poigral: 28 točk in 14 asistenc. Dvojni dvojček je dosegel že v prvem polčasu. V zadnji četrtini mu sploh ni bilo treba več igrati. Zmaga Dallasa Mavericks s 139:107 je njihova 11. na 20 tekmah te sezone. Pravi odgovor po dveh zaporednih porazih.

Luka Dončić Dallas New Orleans
Sportal To je uspelo le Dončiću in legendarnemu Magicu

Pred obračunom s Pelikani je bil pod vprašajem nastop Kristapsa Porzingisa, ki si je na zadnji tekmi zvil gleženj, a je Latvijec vendarle začel v prvi peterki in dosegel tudi prvih pet točk Mavericks na tekmi. Je pa Dallas igral brez Willieja Cauleyja-Steina (osebni razlogi) in Franka Ntilikine (poškodba). Ob Luki Dončiću in Porzingisu so v prvi peterki začeli še Dorian Finney-Smith, Dwight Powell in Reggie Bullock. Po prvem Lukovem košu, nato dveh atraktivnih podajah in še enem njegovem košu je z delnim izidom 9:0 Dallas povedel s 17:8. S prvo Dončićevo trojko na tekmi je Dallas sredi prve četrtine vodil že za deset (20:10). Ljubljančan je bil neustavljiv tudi v naslednjih minutah. Odigral je najboljšo četrtino v sezoni: 18 točk (samo en zgrešen met iz igre) in šest asistenc. Dallas je iz igre metal kar 72-odstotno in po uvodnih 12 minutah vodil z 41:23. Obramba Pelikanov je spala, podobno kot na pol prazen Smoothie King Center.

Dvojni dvojček Luke že v drugi četrtini

Dallas je na začetku druge četrtine vodil že za 23 točk (46:23). Žoga je lepo krožila, imeli so 11 asistenc. Nato se je v šestih minutah brez Dončića na parketu prednost gostov stopila za polovico (38:48). Sledilo je šest zaporednih točk (pre)malo uporabljenega Bobana Marjanovića, koš in štiri podaje Dončića in Dallas je znova vodil za 22 (63:41). Luka je bil z 20 točkami in desetimi asistencami že minuto pred koncem prvega polčasa pri svojem stotem dvojnem dvojčku v ligi NBA. Izid četrtine 23:26 in izid polčasa 46:67.

Dončićeva prva četrtina z 18 točkami je njegova druga najboljša četrtina v NBA. Boljšo je odigral samo letos januarja proti San Antonio Spurs (19 točk). V zadnjih treh sezonah in pol sta imela več kot en polčas z vsaj 20 točkami in desetimi asistencami ob Luki samo še Damian Lillard in Trae Young. Ljubljančanu je to prvič uspelo januarja proti Washington Wizards.

Toronto Raptors
Sportal Toronto (brez Dragića) doživel nov poraz, LA Lakers uspešni brez okuženega Jamesa #video

Najboljši odstotek meta v zgodovini Dallasa

Dvajset točk in deset skokov Porzingisa | Foto: AP / Guliverimage Dvajset točk in deset skokov Porzingisa Foto: AP / Guliverimage Tudi v tretji četrtini se je zdelo, kot da si je New Orleans tekmo vzel za lažji trening. Brez prave obrambe, Mavsi so imeli same odkrite mete in iz igre metali 68-odstotno. Povsem nerazpoložen je bil pri Pelikanih tudi Jonas Valanciunas (šest točk, met iz igre ena od šest). Dončić je sicer imel kar osem izgubljenih žog, a je v prvi vrsti razigraval soigralce (28 točk in 14 podaj po tretji četrtini oziroma po 28 minutah na parketu). Trojka Jalena Brunsona, že 14. za Mavse na tekmi (56-odstotni izza črte), v zadnji minuti tretje četrtine je Dallas popeljala prek stotice (102:75). Četrtino so dobili s 35:29 in imeli s 27 točkami razlike najvišjo prednost na tekmi.

"Dober odziv po dveh porazih. Vsi smo igrali agresivno. Igrali smo z veliko energije," je v prvi izjavi po tekmi dejal Dončić. "V prvem polčasu smo dobro igrali v obrambi. Tako moramo igrati."

Zadnja četrtina je bila samo še formalnost. Dončić jo je presedel na klopi. Igrali so rezervisti in jo tudi oni brez pravega odpora tekmecev dobili (37:32). Zaigralo je vseh 15 košarkarjev Dallasa. Točke jih je dalo 14. Dvomestni so bili: Dončić (28), Porzingis (20), Brunson (17) in Tim Hardaway mlajši (16). Igralci s klopi so dali 72 točk. Dallas je iz igre metal 68,7-odstotno, kar je nov rekord franšize. Za tri točke so zadevali 53-odstotno (18 trojk). Končni izid je bil 107:139. To je bila enajsta zmaga na 20 tekmah Dallasa v sezoni.

New Orleans Pelicans : Dallas Mavericks 107:139
Ingram 29; Dončić 28 (met za 3 2/5, za 2 9/11, prosti meti 4/4), 4 sk., 14 as., 1 ukr. žoga, 8 izg. žog, Porzingis 20, 10 sk., Brunson 17

Orlando Magic : Denver Nuggets 108:103
Anthony 24, Carter 18; Morris 22, Jokić 18, 15 sk.