Evan Fournier Juancho Hernangomez Slovenska košarkarska reprezentanca EuroBasket EuroBasket 2022

Nedelja, 18. 9. 2022, 22.18

EUROBASKET 2022, FINALE

Španija zadela 15 trojk in četrtič osvojila evropsko zlato

22

finale EuroBasket Španija prvak | Pomlajena španska ekipa, a vseeno četrtič evropski prvaki. | Foto Reuters

Pomlajena španska ekipa, a vseeno četrtič evropski prvaki.

Španija, ki pred prvenstvom ni spadala v krog favoritov za kolajne, je še četrtič evropski prvak. V finalu EuroBasketa 2022 v Berlinu je z 88:76 premagala Francijo. Španci so zadeli 15 trojk, od tega sedem Juancho Hernangomez. Bronasto kolajno, svojo tretjo kolajno na evropskih prvenstvih, so osvojili Nemci, ki so na tekmi za tretje mesto z 82:69 premagali Poljake. Ti so v četrtfinalu izločili branilce naslova Slovence.

Juancho Hernangomez
Sportal Španskemu junaku od srca čestital hollywoodski zvezdnik

Španija je v Berlinu osvojila četrto kolajno najžlahtnejšega leska po turnirjih na Poljskem (2009), v Litvi (2011) ter Franciji, Latviji, Nemčiji in na Hrvaškem (2015). Vse štiri španske evropske naslove je osvojil 37-letni Rudy Fernandez.

finale EuroBasket Španija Francija | Foto: Reuters Foto: Reuters Videli smo nervozen začetek obojih, predvsem Francije, in agresivno obrambo Španije. A Špancem se je v napadu kmalu odprlo in sredi prve četrtine so povedli za devet točk (14:5). Willy Hernangomez je bil po zabijanju že v osmi minuti pri osmih točkah, Španija pa pri vodstvu 18:7. Medtem so Francozi v prvih osmih minutah dosegli le tri koše iz igre. Izid prve četrtine je bil 23:14 za Španijo.

Španski selektor Sergio Scariolo je ves čas menjal deset košarkarjev in vzdrževal visok ritem igre. Po štirih zaporednih trojkah Juancha Hernangomeza so na začetku druge četrtine povedli s 35:16. Španci tudi ob visoki prednosti niso popuščali v obrambi. Ko so vodili že za 21 točk (47:26), so za tri točke metali 9 od 13. S šestimi trojkami je bil prvi strelec Španije Juancho (18 točk). A pred koncem polčasa so Francozi naredili delni izid 11:0 in na glavni odmor odšli s še ulovljivo razliko (47:37). Z 11 točkami je bil pri Franciji edini zares razpoložen Evan Fournier.

Uroš Ninić
Sportal Sanjal, da bo igral v NBA, danes tehniko uči mlade in zvezdnike, kot sta Shengeila in Blažič

1 / 21

Guerschon Yabusele je na začetku drugega polčasa dosegel sedem zaporednih točk in Francija je zaostajala samo še za tri točke (46:49). A Španija je bila z delnim izidom 9:0 hitro spet pri dvomestni prednosti (58:46). Nadaljevanje finala je bilo bolj izenačeno. Francija ni in ni prišla bližje, tudi zaradi prevelikega številka izgubljenih žog. Lorenzo Brown je bil eden od dolžnikov Španije (pet zgrešenih trojk), a ko je tri minute pred koncem zadel dvakrat zapored, je prednost narasla na 12 (80:68).

Juancho je v velikem finalu EuroBasketa 2022 zadel kar sedem trojk. | Foto: FIBA Juancho je v velikem finalu EuroBasketa 2022 zadel kar sedem trojk. Foto: FIBA Za končni izid 88:76 je dal Juancho Hernangomez kar 27 točk (sedem trojk), njegov brat Willy jih je dodal 14, prav toliko Brown. Skupaj so Španci iz 30 pskusov zadeli 15 trojk. Pri Franciji je bil s 23 točkami prvi strelec Fournier, povsem pa je odpovedal Rudy Gobert, ki je bil komaj opazen (šest točk). Francozi so izgubili kar 19 žog.

Brez Slovenca v idealni peterki EuroBasketa
V najboljšo peterko prvenstva so bili izbrani: Giannis Antetokounmpo iz Grčije, Lorenzo Brown in Willy Hernangomez iz Španije, Rudy Gobert iz Francije in Dennis Schröder iz Nemčije. Najkoristnejši igralec (MVP) prvenstva je postal Willy Hernangomez.
Poljska Slovenija
Sportal Še ena nagrada za poljsko košarko - EuroBasket 2025

Nemčija prvič bronasta na evropskih prvenstvih

EuroBasket Nemčija Poljska Theis | Foto: FIBA Foto: FIBA Poljska je očitno vse, kar je lahko pokazala, pokazala, ko je v četrtfinalu šokirala Slovenijo. Takrat je samo v prvem polčasu zbrala 58 točk, nato v polfinalu s Francijo na vsej tekmi 54 točk in podobno je začela tudi tekmo za bron z Nemčijo. Prvi polčas so gostitelji dobili s 36:23. Poljaki so zgrešili vseh deset metov za tri točke in še šest prostih metrov. Tudi Nemci so tekmo z metom izza črte slabše odprli, a ob koncu polčasa le zadeli nekaj trojk (6/19) in vodili največ za 15 točk.

Poljaki so drugi polčas vendarle odprli s trojko. Ko so zadeli še tretjo, Nemci pa so bili šest minut brez koša iz igre, je tekma vendarle postala bolj zanimiva (42:36). Strelci na obeh straneh so postali bolj natančni in pred zadnjo četrtino je bilo še vse odprto (54:49). Poljaki so v tretji četrtini zadeli šest trojk, Nemci pa tri iz devetih poskusov.

Nemčija Poljska Wagner | Foto: FIBA Foto: FIBA Krizne minute Nemčije so se nadaljevale tudi v zadnji četrtini. Ko je Jakub Garbacz zadel še četrto trojko od prav toliko poskusov, so Poljaki izenačili na 59:59. Ko je Nemčija štiri minute pred koncem naredila delni izid 8:0, pa se je tekma vendarle obrnila v korist favorita (73:64). Po drugi zaporedni trojki Dennisa Schröderja, njegovi četrti na tekmi, je bila tekma dve minuti pred koncem odločena (76:66). Za zmago z 82:69 in bron (leta 1993 so bili zlati, leta 2005 pa srebrni) je bil Schröder s 26 točkami prvi strelec Nemčije, Johannes Voigtmann jih je dal 14. Pri Poljakih je z 18 točkami izstopal Michael Sokolowski. Nemci so imeli na koncu 15 zadetih trojk, Poljaki deset.