Ponedeljek, 15. 10. 2018, 10.16
6 let, 1 mesec
Primož Roglič
Od smučarskega skakalca do vsestranskega kolesarja, ki ga ne zanima statistika
Slovenski kolesarski junak sezone 2019 Primož Roglič se s ponosom ozira na vse uspehe, ki jih je dosegel letos, a hkrati poudarja, da si želi biti vsestranski kolesar. Dokazal je, da se lahko bori za skupne zmage na največjih dirkah, tako enodnevnih kot tritedenskih, zdi pa se, da sta njegov naslednji cilj priprava in boj za najvišja mesta na klasikah.
Po svetovnem prvenstvu v Innsbrucku se je Primož Roglič povsem osredotočil na dirkanje na italijanskih enodnevnih klasikah. Na Giro dell'Emilia je bil sedmi, na Tre Valli Varesine 22., na zadnji veliki dirki sezone, Dirki po Lombardiji, pa 17. Na njej je nase opozoril, ko je na zadnjem vzponu napadel vodilno skupino, a na koncu njenega ritma ni zdržal do cilja.
Priznal je, da mu za kaj več še manjka izkušenj. "V primerjavi z bolj uveljavljenimi kolesarji sem nov v svetovni seriji, za mano je le nekaj odpeljanih klasik. Vsako leto je za mano kakšna nova. To so potrebne izkušnje za prihodnost," meni Roglič.
Želi si biti uspešen tudi na enodnevnih klasikah
V letošnji sezoni je dokazal, da lahko premaga najboljše in slavi v skupnem seštevku na enotedenskih dirkah, tudi na tritedenski Dirki po Franciji je pokazal, da najboljšim že diha za ovratnik. A kot sam poudarja že dalj časa, želi biti vsestranski kolesar, tekmovalec, ki je lahko odličen tudi na enodnevnih preizkušnjah, tako kot svetovni prvak iz Innsbrucka, Španec Alejandro Valverde.
"Upam, da mi uspe kaj prej kot Valverdeju," je z nasmeškom dejal Roglič in nadaljeval: "Želim biti vsestranski kolesar. Vidimo, da so tisti, ki zmagujejo na klasikah, dobri tudi na tritedenskih dirkah. Stvar je mogoča. Želel bi si biti čim boljši na tej poti."
Dejstvo je, da slovenskim kolesarjem v nogah manjkajo več kot 200 kilometrov dolge klasike, s čimer se strinja tudi Zasavec: "Verjetno je res. Lahko bi se strinjal. Zame sta bili dobrodošli dve dirki pred Lombardijo. Potrebujemo te dirke. Dirk v sezoni je ogromno, povsod ne moreš biti. Moraš si zadati cilje, kje biti najboljši, in narediti vse za to, da si."
Za prihodnjo sezono bi si želel odpeljati kakšno klasiko več, kot jo je do zdaj. A bo o tem razmišljal skupaj z ekipo LottoNL-Jumbo po zasluženem dopustu.
Statistika ga ne zanima
Sezono bo končal na robu deseterice lestvice Mednarodne kolesarske zveze in svetovne serije. Sam se na številke ne ozira rad, raje jih prepušča novinarjem in javnosti. "Še zdaj se ne spoznam na številke, ne spremljam jih. Moj glavni fokus je biti čim boljši na enotedenskih, tritedenskih in enodnevnih dirkah. Temu bom skušal slediti v prihodnosti."
Roglič na lestvici Ucija in svetovne serije na robu deseterice
Roglič na najnovejši lestvici svetovne serije zaseda 11. mesto, na lestvici Mednarodne kolesarske zveze (Uci) pa 12. Na teh mestih bo najbrž tudi končal sezono, na sporedu je namreč le še ena Dirka na Kitajskem, kjer pa Zasavca ne bo, prav tako ne kolesarjev, ki ga še lahko prehitijo.
Na lestvici Ucija je na prvem mestu svetovni prvak, Španec Alejandro Valverde, ki ima več kot tisoč točk prednosti pred Britancem Simonom Yatesom. Na tretjem mestu je Italijan Elia Viviani, na četrtem pa Slovak Peter Sagan, ki je septembra na SP v Innsbrucku po treh letih predal mavrično majico Valverdeju.
Roglič je 12. kolesar sveta, Matej Mohorič 35., Jan Tratnik pa 96. Četrti Slovenec na tej lestvici je mladi Tadej Pogačar, ki se v prihodnji sezoni seli med profesionalce v svetovno serijo, nosil bo dres ekipe UAE Emirates.
Simon Yates je vodilni na lestvici svetovne serije, 80 točk manj ima na drugem mestu Sagan, dobrih 300 na tretjem pa Valverde. Na tej lestvici je Roglič 11., Mohorič 59., Špilak pa 110.
V prvi trideseterici evropske serije so trije Slovenci. Mohorič je 16., Tratnik 19., Pogačar pa 28.