Nedelja, 5. 9. 2021, 21.39
3 leta, 2 meseca
Primož Roglič po tretji zaporedni zmagi na Vuelti
Kralju Rogliču se smeji: Huh, neverjetno, noro
Za nadaljevanje nadvlade Slovenije v kolesarskem svetu je z veliko zmago na Vuelti poskrbel Primož Roglič, ki je po uspehu vstopil v posebno družbo. "Lepi trije tedni, a težki," je po skupni zmagi na Dirki po Španiji izjavil Roglič, ki še ne ve natančno, kam vse ga bo peljala pot do konca letošnjega leta.
Slovenski privrženci kolesarstva so v zadnjih treh tednih navijali, da bi Primožu Rogliču še tretjič zapored uspelo osvojiti Vuelto. Še bolj so stiskali pesti za to, da se mu ne bi zgodilo kaj nepredvidljivega, saj je bilo že po prvem dnevu jasno, da mu lahko le smola odvzame pohod na vrh.
Iz tira ga nista vrgla niti dva padca, ki k sreči nista pustila posledic. Vsem zvezdnikom kolesarstva, manjkal je njegov največji tekmec Tadej Pogačar, je še enkrat pokazal, iz kakšnega testa je.
Traje de peregrino para el ganador / Pilgrim winner 🚶
— La Vuelta (@lavuelta) September 5, 2021
🇸🇮 @rogla #LaVuelta21 pic.twitter.com/S7MGznkeyO
Da je absolutni kralj dirke, je dal vedeti tudi v gorskih etapah, piko na i pa postavil zadnji dan z novo veliko zmago v kronometru. V disciplini, ki mu je letos že prinesla največje zadovoljstvo. V Tokiu je namreč postal olimpijski prvak.
Lepi, a težki trije tedni
"Huh, neverjetno je. Noro je," je v mednarodnem prenosu povedal Rogla.
Kako hiter je bil v kronometru, smo videli tik pred ciljem, ko je prehitel drugega v skupnem seštevku Enrica Masa in tako izdatno potrdil izjemen uspeh. "Lep dan. Lepi trije tedni. Zelo vesel sem zase in za fante okoli sebe. Težko je bilo. Zadnji dan po vseh teh tednih ... Vedel sem, kako mi gre na progi. Užival sem v podpori ljudi ob progi. Osredotočil sem se na etapo. Poskušal sem dati vse od sebe," je razlagal v cilju, pred tem pa na odru za zmagovalce poziral tudi v romarski opravi. Cilj letošnje Vuelte je bil namreč v romarskem središču Santiago de Compostela.
Rogliča so ob koncu razumljivo oblekli v romarja. Cilj letošnje Vuelte je bil namreč v romarskem središču Santiago de Compostela.
Na koncu je imel kar 4:42 naskoka pred Masom, po 24 letih torej zmaga z največjo razliko. Bilo je povsem drugače kot lani, ko je Richarda Carapaza za seboj pustil za 24 sekund: "Včasih zmagaš za veliko, včasih za zelo malo. Super, lepo je."
Vstopil v posebno druščino
Pred Rogličem je dvema kolesarjema uspelo osvojiti Vuelto trikrat zapored. Španec Robert Heras in Švicar Tony Rominger sta bila pred tem edina junaka s tovrstnim podvigom, sicer pa se s tremi zmagami na Vuelti lahko pohvali še Alberto Contador, vendar ne v zaporedju.
Šampionsko je odpeljal tudi zaključni kronometer.
"Ne gledam na statistiko in rezultate. Grem dan za dnem, poskušam narediti najbolje. Ponosen sem, da sem v tej družbi," je o tem povedal Roglič in se ob vprašanju, ali bo prihodnje leto četrtič zapored naskakoval španski vrh, le zasmejal.
Tour de France neizpolnjena želja
Sezone zanj sicer še ni konec, kot je bilo razbrati iz njegovih zadnjih izjav, pa je v zraku vprašanje, ali bo sploh nastopil na svetovnem prvenstvu v Belgiji. V koledarju ima namreč trenutno zapisani italijanski oktobrski preizkušnji Giro dell'Emilia in Dirko po Lombardiji.
Misli se bodo počasi že usmerile v leto 2022. Zlasti proti osrednjemu vrhuncu - Dirki po Franciji, ki je še njegova neizpolnjena misija. Lani je doživel močan udarec predzadnji dan, letos pa je moral Tour predčasno zapustiti zaradi padcev, ki so pustili prevelike posledice.
Tadej Pogačar in Primož Roglič vladata kolesarskemu svetu.
Velikim tekmecem je na Vuelti odčital lekcijo, a se dobro zaveda, da pot na vrh Toura pelje prek izjemnega Pogačarja. In za slovenske ljubitelje kolesarstva je to dober podatek, saj to pomeni, da Slovenija vlada kolesarskemu svetu. Na koncu lahko rečemo, da je Egan Bernal najbrž vesel, da letos Pogačar in Roglič nista nastopila na Giru, sicer bi pokorila tekmece na prav vseh tritedenskih dirkah. Morda pa ju pot v Italijo zanese prihodnje leto ...
Rezultati 21. etape, Padron-Santiago de Compostela (33,8 km):
1. Primož Roglič (Slo/Jumbo-Visma) 44:02
2. Magnus Cort Nielsen (Dan/EF Education-Nippo) + 0:14
3. Thymen Arensman (Niz/Team DSM) 0:52
4. Josef Černy (Češ/Deceuninck-Quick-Step) 1:16
5. Chad Haga (ZDA/Team DSM) 1:43
6. Egan Bernal (Kol/Ineos Grenadiers) 1:49
7. Felix Grossschartner (Avt/Bora-Hansgrohe) 1:52
8. Steven Kruijswijk (Niz/Jumbo-Visma) isti čas
9. Enric Mas (Špa/Movistar) 2:04
10. Ion Izagirre (Špa/Astana-Premier Tech) 2:06
...
14. Jan Polanc (Slo/UAE Emirates) 2:24
34. Jan Tratnik (Slo/Bahrain Victorious) 3:21
122. Luka Mezgec (Slo/BikeExchange) 6:57
...
Skupni vrstni red:
1. Primož Roglič (Slo/Jumbo-Visma) 83:55:29
2. Enric Mas (Špa/Movistar) + 4:42
3. Jack Haig (Avs/Bahrain Victorious) 7:40
4. Adam Yates (VBr/Ineos Grenadiers) 9:06
5. Gino Mäder (Švi/Bahrain Victorious) 11:33
6. Egan Bernal (Kol/Ineos Grenadiers) 13:27
7. David de la Cruz (Špa/UAE Team Emirates) 18:33
8. Sepp Kuss (ZDA/Jumbo-Visma) 18:55
9. Guillaume Martin (Fra/Cofidis) 20:27
10. Felix Grossschartner (Avt/Bora-Hansgrohe) 22:27
...
41. Jan Polanc (Slo/UAE Team Emirates) 2:22:55
94. Jan Tratnik (Slo/Bahrain Victorious) 4:07:22
109. Luka Mezgec (Slo/BikeExchange) 4:30:30
...
15